Եվրոպական խաղերի կրակը մարեց
«Դինամո» ստադիոնում հունիսի 30-ին տեղի ունեցավ Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում անցկացված 2-րդ Եվրոպական խաղերի փակման հանդիսավոր արարողությունը:
Սկզբում վավերագրական ֆիլմում պատմեցին Եվրոպական խաղերի անցկացման մասին, մարզիկները նկարագրեցին իրենց տպավորությունները, ինչից հետո սկսվեց Եվրոպական խաղերի փակման հետհաշվարկը։
Այնուհետեւ հնչեց Բելառուսի հիմնը, անցկացվեց մարզիկների և դրոշների շքերթը։ Ներկայացվեց 7 մասից բաղկացած բեմականացված ներկայացում, որից հետո իջեցվեցին Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեների և Բելառուսի դրոշները։
Այնուհետև պաշտոնական խոսքով հանդես եկան Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն և Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեների նախագահ Յանես Կոչիյանչիչը։
Փակման արարողությանը ներկա էին նաեւ Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը եւ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
Փակման արարողության վերջում մարեց Եվրոպական խաղերի կրակը։
Եվ ինչպես ասվում էր Եվրոպական խաղերի փակման պաշտոնական կարգախոսում՝ «Այստեղ և հիմա»։
Հիշեք այս պահը, քանի որ այն երբեք չի կրկնվի։
Հիշեցնենք, որ Եվրոպական խաղերում Հայաստանը 5 ոսկե, 3 արծաթե ու 3 բրոնզե մեդալով 11-րդ տեղն էր գրավել մեդալային հաշվարկում:
Եվրոպական խաղերի չեմպիոն դարձան սամբիստ Տիգրան Կիրակոսյանը (52 կգ), հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Արթուր Ալեքսանյանը (97 կգ), բռնցքամարտիկներ Արթուր Հովհաննիսյանն (49 կգ) ու Հովհաննես Բաչկովը (64 կգ) եւ մարմնամարզիկ Արթուր Դավթյանը (հենացատկ):
Արծաթե մեդալի արժանացան սամբիստ Դավիթ Գրիգորյանը (82 կգ), հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Կարապետ Չալյանը (77 կգ) եւ մարմնամարզիկ Վահագն Դավթյանը (օղակներ):
Սամբիստ Արսեն Ղազարյանը (74 կգ) եւ բռնցքամարտիկներ Կարեն Տոնականյանն (60 կգ) ու Գոռ Ներսեսյանն (81 կգ) նվաճեցին բրոնզե մեդալ:
Եվրոպական խաղերին Հայաստանը մասնակցեց 37 մարզիկով՝ 9 մարզաձեւերում:
Եվրոպական խաղերում հանդես եկան 4000-ից ավելի մարզիկներ 50 երկրներից: Վիճարկվեց մեդալների 200 հավաքածու՝ 15 մարզաձեւերում:

30-го июня на стадионе «Динамо» состоялась торжественная церемония закрытия 2-х Европейских игр, прошедших в столице Беларуси Минске.
Вначале документальный фильм рассказал о проведении Европейских игр, спортсмены описали свои впечатления, после чего начался обратный отсчет закрытия Европейских игр.
Затем прозвучал гимн Беларуси, и прошел парад спортсменов и флагов. Был представлен постановочный спектакль из 7-и частей, после чего были спущены флаги Европейских олимпийских комитетов и Беларуси.
После чего с официальной речью выступили президент Беларуси Александр Лукашенко и президент Европейских олимпийских комитетов Янез Кочиянчич.
В конце церемонии закрытия был погашен огонь Европейских игр.
И как было сказано в официальном лозунге закрытия Европейских игр: «Здесь и сейчас».
Запомните этот момент, потому что он никогда не повторится.
Напомним, что на Европейских играх Армения заняла 11-е место в командном зачете, завоевав 5 золотых, 3 серебряные и 3 бронзовые медали.
Чемпионами Европейских игр стали: самбист Тигран Киракосян (52 кг), борец греко-римского стиля Артур Алексанян (97 кг), боксеры Оганес Бачков (64 кг) и Артур Оганесян (49 кг), гимнаст Артур Давтян (опорный прыжок).
Серебряных медалей удостоились: самбист Давид Григорян (82 кг), борец греко-римского стиля Карапет Чалян (77 кг) и гимнаст Ваагн Давтян (кольца).
Самбист Арсен Казарян (74 кг), боксеры Карен Тонаканян (60 кг) и Гор Нерсесян (81 кг) завоевали бронзовые медали.
В Европейских играх приняли участие 37 представителей Армении в 9-и видах спорта.
На Европейских играх выступили более 4000 спортсменов из 50-и стран. Были разыграны 200 комплектов медалей в 15-и видах спорта.