ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի խորհրդական, Մինսկում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Արմեն Գրիգորյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփեց Եվրոպական 2-րդ խաղերին Հայաստանի մասնակցությունը:
Ավարտվեցին 2-րդ Եվրոպական խաղերը: Հայաստանի հավաքականը 11 մեդալ նվաճեց՝ 5 ոսկե, 3 արծաթե, 3 բրնոզե: Կխնդրեմ ամփոփել Եվրոպական խաղերին Հայաստանի պարտվիրակության մասնակցությունը:
Կարծում եմ՝ բավական լավ մասնակցություն ունեցանք: Նախապատրաստական աշխատանքները սկսել էին ամիսներ առաջ: ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հանձնարարականով ստեղծվեց աշխատանքային խումբ, որում ընդգրկված յուրաքանչյուր անձ համակարգեց է իր մասնագիտական ոլորտը՝ մարզահագուստ, դեղորայք և վիտամիններ, ԶԼՄ-ների հետ աշխատանք և այլն: Բոլոր պատասխանատուները ամիսը մեկ, երկու անգամ հավաքվում էին քննարկման և ըստ կատարված աշխատանքի քայլ առ քայլ գնում էինք առաջ: Եվրոպական խաղերում 9 մարզաձևից 11 մեդալ ունեցանք, որը մեծ հաջողություն է: Այդ մեդալները պատահական չէին՝ այլ մեծ աշխատանքի արդյունք: Առաջին անգամ ենք վերադառնում Հայաստան երկնիշ թվի մեդալներով: Սա հրաշալի է:
Միայն ափսոսում եմ հեծանվորդ էդգար Ստեփանյանի համար, ով կարող էր լավ մասնակցել, բայց ձեռքի կոտրվածքը խանգարեց նրան: Շնորհավորում եմ մարզիկներին և մարզիչնրին նրանց կատարած աշխատանքի համար: Առջևում Օլիմպիական խաղերն են, որին պետք է լուրջ նախապատրաստվենք և լավ մասնակցություն ունենանք:
-Եթե 10 բալանոց սանդղակով գնահատենք Խաղերը, ի՞նչ գնահատական կտանք, որպես պատվիրակության ղեկավար:
-Կարծում եմ՝ ամեն ինչ շատ ճիշտ էր արված: Բոլոր ուղղություններով ամեն ինչ լավ էր կազմակերպված. տրանսպորտը, ուտելիքը, պարգևատրման արարողությունը և այլն: Մարզադահլիճները շատ լավն էին՝ մեծ և բազմաֆունկցիոնալ: Բելառուսը շատ լուրջ էր նախապատրաստվել այս Խաղերն: Կգնահատեմ 10 բալ: Մինսկը կարող է ապագայում Օլիմպիական խաղերի թեկնածու քաղաք լինել:
-Իսկ հնարավո՞ր է, որ Երևանը երբևէ ունակ լինի ընդունել Եվրոպական խաղեր:
-Հնարավոր է, եթե մենք ունենանք համապատասխան մարզադահլիճներ: Կարծում եմ՝ հյուրանոցային պայմաններով ապահովված ենք, բայց մարզկան կառույցներով դեռ կաղում ենք: Մի քանի մարզական նոր կառույց է պետք, որպեսզի կարողանանք ընդունել նման մասշտաբի միջոցառումներ:

ANOC President Gagik Tsarukyan’s Adviser, Head of the Armenian delegation in Minsk Armen Grigoryan summed up Armenia’s participation in the 2nd European Games in a conversation with the ANOC press service.
-The 2nd European Games are over. The Armenia team won 11 medals – 5 gold, 3 silver and 3 bronze medals. Please, sum up the participation of the Armenian delegation in the European Games.
- I think we had a rather good participation. The preparatory work had started months ago. On ANOC President Gagik Tsatukyan’s instructions a working group was formed every member of which coordinated his professional sphere; sporting wear, medicines and vitamins, work with media, etc. All the responsible people were gathering once or twice a month for discussion and we were moving ahead step by step. At the European Games we had 11 medals in 9 sports which is great success. Those medals were not random but were a result of great work. It’s the first time we are returning to Armenia with such number of medals.
Only I’m very sorry about cyclist Edgar Stepanyan who could participate well but the hand fracture impeded him. I congratulate the athletes and coaches for their work. The Olympic Games are ahead and we must prepare seriously and have a good participation.
-Please, assess the European Games on a 10-point scale as the head of the delegation.
-I think everything was done right. Everything was well-organized; the transport, the food, the award ceremonies. The sports grounds were very good, large and multifunctional. Belarus had prepared for these games very seriously. I’d give 10 points. In the future Minsk can be a candidate city for the Olympic Games.
-Will Yerevan be ever able to host the European Games?
-It will be possible if we have appropriate sports grounds. I think we have no problem with hotels but still lack sports constructions. We need a few more sports constructions to be able to host such great events.