Խաղերի Կազմկոմիտեն և Սերֆինգի Միջազգային Ասոցիացիան հուլիսի 18-21-ը կազմակերպել են չորսօրյա փորձնական մրցաշար:
Ընդհանուր առմամբ սերֆինգի մրցաշարի համար պահանջվում է չորս օր, բայց Տոկիո 2020-ը, ելնելով եղանակային պայմաններից և ապահովությունից, մրցաշարին կտրամադրի ութ օր` հուլիսի 26-ից մինչև օգոստոսի 2-ը: Տոկիո 2020-ի ընթացքում մրցաշարին կմասնակցեն 20 տղամարդ և 20 կին:
Օլիմպիական ձևաչափը կրկնելու համար փորձնական մրցաշարին նույնպես մասնակցել են 40 մարզիկներ:
Ցուրիգասակի լողափը 62 կմ հեռավորության վրա է գտնվում Տոկիոյից և հայտնի է իր մշտապես բարձր ալիքներով, որոնց բարձրությունը հասնում է 1-1,5 մետրի: Տարեկան 600.000 սերֆերներ են այցելում լողափը:
«Մենք կախված ենք մայր բնությունից և դրա պայմաններից, դա է պատճառը, որ այսօր այստեղ են փորձարկելու համար այս ձևաչափի ընթացքում եղանակային պայմանները»,- ասել է Սերֆինգի Միջազգային Ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Ռոբերտ Ֆասուլոն:

Оргкомитет Игр и Международная ассоциация серфинга с18-го по 21-е июля организовали четырехдневный тестовый турнир.
В целом, для турнира по серфингу требуется четыре дня, но Токио-2020, исходя из погодных условий и безопасности, предоставит турниру восемь дней, с 26-го июля по 2-е августа. Во время Токио-2020 в турнире примут участие 20 мужчин и 20 женщин.
Для соблюдения олимпийского формата в тестовом турнире также примут участие 40 спортсменов.
Пляж Цуригасаки находится в 62-х км от Токио и известен своими постоянно высокими волнами, достигающими 1-1,5 метра. Каждый год 600 тысяч серферов посещают пляж.
«Мы зависим от природы и ее условий, поэтому сегодня здесь, в этом формате, будут тестироваться погодные условия», - сказал исполнительный директор Международной ассоциации серфинга Роберт Фасуло.