Եվրասիական լիգայի կազմակերպիչների ու մասնակիցների սպասելիքները
Եվրասիական լիգայի նախագահ Կարեն Գիլոյանը, տնօրեն Արա Պողոսյանը, «Արագած» ակումբի սեփականատեր Դավիթ Ջոնթոյանը և ռուսական «Արսենալ Տոիլա» ակումբի գլխավոր մարզիչ Վիկտոր Ուսկովը մամուլի ասուլիսի ընթացքում ներկայացրեցին լիգան և պատասխանեցին լրագրողների հարցերին:
Կարեն Գիլոյան. «Այս տարվա փետրվարի 22-26-ը Երևանում կայացավ ԵԱՏՄ գավաթը, որը պատասխան տվեց այն հարցին՝ կարող ենք ունենալ միջազգային լիգա, թե՝ ոչ: Արա Պողոսյանի հետ սկսեցինք նախապատրաստական աշխատանքները, որպեսզի հիմնադրեք Եվրասիական լիգան: Արա Պողոսյանը զբաղվում է միջազգային ֆեդերացիայի և թիմերի հետ բանակցություններով, իսկ ես՝ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի հետ կապով: Բոլորը համաձայնեցին համագործակցել: Լիգայի հիմքը ԵԱՏՄ գավաթին մասնակցած թիմերն են: Միջազգային ֆեդերացիան խորհուրդ տվեց սկսել 6 թիմով, քանի որ այդպես ավելի հարմար է: Հետագայում հույս ունենք, որ լիգայում կընդգրկվեն մինչև 16 թիմեր, բայց դա արդեն մի քանի տարուց: Կանոնավոր առաջնությունը ենթադրում է հանդիպումներ տանը և դրսում, իսկ դրանից հետո լավագույն քառյակը կանցկացնի «Չորսի եզրափակիչ»: Այս լիգան միջին բյուջեով թիմերի համար լավ լիգա է: Մրցավարական կազմը հրավիրելու ենք, որպեսզի անհարկի շահարկումներ չլինեն: Մեր նպատակն է բարձրակարգ և մրցակցային լիգա ստեղծելը: Ի տարբերություն լիգայի մյուս թիմերի, որոնք ունեն պետական աջակցություն, մեր թիմերը միայն հովանավորներ ունեն: Դրա համար ես դիմել եմ կառավրություն՝ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանին, որպեսզի «Ուրարտուն» և «Արագածը» որոշակի պետական աջակցություն ունենան»:
Դավիթ Ջոնթոյան. «Մեր թիմը այս տարի նոր կազմ է հավաքել՝ նախորդ տարվա համեմատ: Քիչ ժամանակում ենք պատրաստավել, պետք է փորձենք լավ արդյունք ցույց տալ, քանի որ Հայաստանի անունն ենք ներկայացնում: Հուսամ՝ վաղը լավ կխաղանք»:
Արա Պողոսյան. «Այս տարի կանոնադրությունում կետ ենք ավելացրել, որ դաշտում պետք է անպայման հայ խաղացող լինի: Ալբերտ Թադևոսյանը Եվրասիական լիգայում խաղալու է «Ուրարտուի» կազմում: «Ուրարտուն» և «Արագածը» 2 ընկերական հանդիպում են անցկացրել: Պայքարը թեժ էր, և դա նշանակում է, որ յուրաքանաչյուրը ուզում է լավ թիմ ստեղծել և արդյունքի հասնել»:
Վիկտոր Ուսկով. «Երևան ենք եկել հաղթանակների սպասումով: Գիտենք, որ թիմերը շատ լավն են, և մարտական ենք տրամադրված: Բարդ կլինի հայ երկրպագուներով լցված դալիճում խաղալը, բայց մենք նախապատրաստվել ենք և ցույց կտանք այն, ինչի պատրաստ ենք: Թիմի համար այս լիգան մեծ իրադարձությունն է»:
Հիշեցնենք, որ Եվրասիական լիգան հոկտեմբերի 1-ին կմեկնարկի «Ուրարտու» - «Բարսի Ատիրաու» խաղով, իսկ բացման արարողությունը տեղի կունենա հոկտեմբերի 2-ին: Խաղերը ցուցադրվելու են «Կենտրոն» հեռուստաընկերությամբ:

1-го октября в Ереване стартует Евразийская лига по баскетболу, в которой примут участие 6 команд.
Президент Евразийской лиги Карен Гилоян, директор Ара Погосян, владелец клуба «Арагац» Давид Джонтоян и главный тренер российского клуба «Тула-Арсенал» Виктор Усков представили лигу на пресс-конференции и ответили на вопросы журналистов.
Карен Гилоян: «С 22-го по 26-е февраля этого года в Ереване состоялся Кубок ЕАЭС, который ответил на вопрос, можем ли мы иметь международную лигу. Мы начали подготовительные работы с Ара Погосяном, чтобы создать Евразийскую лигу. Ара Погосян ведет переговоры с Международной федерацией и командами, а я занимаюсь связями с Евразийской экономической комиссией. Все согласились на сотрудничество. Лига основана на командах, участвующих в Кубке ЕАЭС. Международная федерация посоветовала начать с 6-и команд, поскольку так удобнее. В будущем мы надеемся иметь до 16-и команд в лиге, но это уже через несколько лет. Регулярный чемпионат предполагает матчи дома и на выезде, а затем четверка лучших проведет «Финал четырех». Эта хорошая лига для команд со средним бюджетом. Мы пригласим судейский состав, чтобы избежать ненужных спекуляций. Наша цель - создать высококлассную и конкурентоспособную лигу. В отличие от других команд лиги, которые имеют государственную поддержку, у наших команд есть только спонсоры. Поэтому я обратился в правительство, к министру ОНКС Араику Арутюняну, чтобы «Урарту» и «Арагац» получили определенную государственную поддержку».
Давид Джонтоян: «В этом году наша команда имеет новый состав. У нас было мало времени на подготовку, мы должны постараться показать хорошие результаты, поскольку мы представляем Армению. Надеюсь, что мы хорошо сыграем завтра».
Ара Погосян: «В этом году мы добавили в устав пункт, что на поле должен быть армянский игрок. Альберт Тадевосян будет играть в Евразийской лиге в составе «Урарту». «Урарту» и «Арагац» провели 2 товарищеских матча. Борьба была напряженной, а это значит, что все хотят создать хорошие команды и достичь результатов».
Виктор Усков: «Мы приехали в Ереван с ожиданием побед. Мы знаем, что команды очень хорошие, и у них боевой настрой. Сложно будет играть в зале, заполненном армянскими болельщиками, но мы подготовились и покажем то, на что способны. Для команды эта лига - большое событие».
Напомним, что Евразийская лига стартует 1-го октября матчем «Урарту»-«Барсы Атырау», а церемония открытия состоится 2-го октября. Матчи будут транслироваться на канале «Кентрон».