Օլիմպիական կրակի փոխանցումավազքի հայտերի ընդունումն ավարտվել է
Ճապոնիայի մայրաքաղաք Տոկիոյում անցկացվելիք 32-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերի Կազմկոմիտեն ավարտել է օլիմպիական կրակի փոխանցումավազքի հայտերի ընդունումը: Սկսած այս տարվա հունիսից՝ Տոկիո-2020-ի կազմակերպիչները 535.717 հայտ են ստացել Ճապոնիայի բնակիչներից: Կընտրվեն 10.000 ջահակիրներ՝ անկախ սեռից, տարիքից ու ազգությունից: Հաղթողների անունները կհրապարակվեն այս տարվա դեկտեմբերին:
Օլիմպիական կրակի փոխանցումավազքը Ճապոնիայում կմեկնարկի 2020թ. մարտի 26-ին: Սկզբում օլիմպիական ջահը կուղեւորվի այն քաղաքները, որոնք 8 տարի առաջ ամենաշատն են տուժել երկրաշարժից ու ցունամիից: Փոխանցումավազքը նախատեսված է սկսել Ֆուկուսիմա քաղաքի Ազգային ֆուտբոլային կենտրոնից: 121 օրում ջահակիրներն օլիմպիական կրակը կհասցնեն Տոկիո, որտեղ 2020թ. հուլիսի 24-ին տեղի կունենա Օլիմպիական խաղերի բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Ավելի վաղ Տոկիո-2020-ի կազմակերպիչներն ընտրել էին օլիմպիական կրակի փոխանցումավազքի նշանաբանը՝ «Հույսը լուսավորում է մեր ուղին»:

The Organising Committee of the 32nd Olympic Games Tokyo 2020 has closed the submission of the Olympic torchbearer applications. The Tokyo 2020 organisers have received 535.717 applications from residents of Japan from June this year. Overall 10.000 torchbearers will be chosen regardless of sex, age and nationality. The names of the winners will be announced in December this year.
The Olympic Torch Relay will kick off in Japan on March 26, 2020. First the Olympic Torch will travel to those cities which were most damaged by earthquake and tsunami 8 years ago. The Torch Relay is planned to start from the National Training Centre in Fukushima. The torchbearers will take the Olympic flame to Tokyo in 121 days where on July, 2020 the Opening Ceremony of the Olympic Games will take place.
Earlier, the Tokyo 2020 organisers had chosen the theme of the Olympic Torch Relay which is “Hope Lights Our Way”.