Հոլանդիայի Ապելդորն քաղաքում հոկտեմբերի 16-21-ը տեղի է ունեցել հեծանվասպորտի Եվրոպայի առաջնությանը, որտեղ Հայաստանի ներկայացուցիչ Էդգար Ստեփանյանը 17-րդ տեղն է գրավել սկրետչ մրցաձևում: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արմեն Գյոզալյանն ամփոփեց Ստեփանյանի ելույթը:
«Էդգարի ձեռքի վնասվածքից հետո կարճ ժամանակ էր անցել, ուստի ինչ կարողացել ենք, արել ենք: Սկրետչ մրցաձևում 23 մասնակցիների մեջ գրավեց 17-րդ տեղը, միջին արագությունը 52,6 կմ/ժամից բարձր էր, մասնակցում էին լավագույն հեծանվորդները: Նա մինչև վերջ պայքարեց, կային մարզիկներ, որոնք չդիմացան մրցակցությանը և չավարտեցին մրցատարածությունը: Այս պահին պատրաստ էինք այդքանի, քանի որ ժամանակը քիչ էր, ձեռքի վնասվածքը թույլ չտվեց անել ավելին: Մինչև տարեվերջ կան աշխարհի գավաթի փուլեր, որոնց չենք մասնակցի, քանի որ համապատասխան միավորներ չունենք, իսկ տարեվերջին կլինի ուսումնամարզական հավաք, որի ժամկետները և վայրը դեռ հեստակեցված չէ»,- ասաց մարզիչը:
Էդգար Ստեփանյանը ՀԱՕԿ լրատվականին տրված մեկնաբանությունում նշեց հետևյալը. «Ինձ նորմալ էի զգում: Մասնակցել եմ այս պահին ուժերիս առավելագույնով: Դաստակի հատվածում այլևս ցավ չեմ զգում»,- նշեց հեծանվորդը:

Армен Гезалян: Эдгар боролся до конца
С 16-го по 21-е октября в голландском городе Апелдорне состоялся чемпионат Европы по велоспорту, где представитель Армении Эдгар Степанян занял 17-е место в скрэтче. В беседе с пресс-службой НОК Армении главный тренер сборной Армении Армен Гезалян подвел итоги выступления Степаняна.
«Прошло мало времени после травмы руки Эдгара, поэтому мы сделали то, что могли. Он занял в скрэтче 17-е место среди 23-х участников, средняя скорость была выше 52,6 км/ч, принимали участие лучшие велосипедисты. Степанян боролся до конца, были спортсмены, которые не выдержали конкуренции и не завершили гонку. На данный момент мы были готовы настолько, так как времени было мало и травма руки не позволила нам сделать больше. До конца года есть этапы Кубка мира, в которых мы не примем участия, поскольку у нас нет соответствующих очков, а в конце года состоится учебно-тренировочный сбор, сроки и место которого еще не определены», - сказал тренер.
Эдгар Степанян в комментарии пресс-службе НОК Армении отметил следующее: «Я чувствовал себя нормально. Принял участие в меру своих сил на данный момент. Я уже не чувствую боли в запястье».