Հոլանդիայի Ապելդորն քաղաքում հոկտեմբերի 16-21-ը տեղի է ունեցել հեծանվասպորտի Եվրոպայի առաջնությանը, որտեղ Հայաստանի ներկայացուցիչ Էդգար Ստեփանյանը 17-րդ տեղն է գրավել սկրետչ մրցաձևում: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արմեն Գյոզալյանն ամփոփեց Ստեփանյանի ելույթը:
«Էդգարի ձեռքի վնասվածքից հետո կարճ ժամանակ էր անցել, ուստի ինչ կարողացել ենք, արել ենք: Սկրետչ մրցաձևում 23 մասնակցիների մեջ գրավեց 17-րդ տեղը, միջին արագությունը 52,6 կմ/ժամից բարձր էր, մասնակցում էին լավագույն հեծանվորդները: Նա մինչև վերջ պայքարեց, կային մարզիկներ, որոնք չդիմացան մրցակցությանը և չավարտեցին մրցատարածությունը: Այս պահին պատրաստ էինք այդքանի, քանի որ ժամանակը քիչ էր, ձեռքի վնասվածքը թույլ չտվեց անել ավելին: Մինչև տարեվերջ կան աշխարհի գավաթի փուլեր, որոնց չենք մասնակցի, քանի որ համապատասխան միավորներ չունենք, իսկ տարեվերջին կլինի ուսումնամարզական հավաք, որի ժամկետները և վայրը դեռ հեստակեցված չէ»,- ասաց մարզիչը:
Էդգար Ստեփանյանը ՀԱՕԿ լրատվականին տրված մեկնաբանությունում նշեց հետևյալը. «Ինձ նորմալ էի զգում: Մասնակցել եմ այս պահին ուժերիս առավելագույնով: Դաստակի հատվածում այլևս ցավ չեմ զգում»,- նշեց հեծանվորդը:

From October 16 to 21 Netherlands Apeldoorn hosted the 2019 UEC Track Elite European Championships where Armenia’s representative Edgar Stepanyan took the 17th position in the scratch race. In an interview with the ANOC press service head coach of the Armenia cycling team Armen Gyozalyan summed up Stepanyan’s performance.
“It was a short time after Edgar’s hand injury, so we did what we could. In the scratch race he placed 17th among 23 participants, his average speed was more than 52, 6 km/h and the best cyclists were competing in it. He fought till the end. There were athletes that didn’t bear the rivalry and failed to cross the finish line. At that moment we did as much as we could as we were short of time. The hand injury didn’t allow to do more. There will be several world cups till the end of the year which we won’t join as we don’t have enough points. At the end of the year we will have a training camp the time and the place of which aren’t clear yet,” the coach said.
“I was feeling normally. At this point I did my best. I don’t feel pain in my wrist anymore,” Edgar Stepanyan told the ANOC press service.