Ձմեռային պատանեկան Օլիմպիական խաղերը մոտենում են իրենց տրամաբանական ավարտին: Անցած մի քանի օրերի ընթացքում Հայաստանի երկու ներկայացուցիչները՝ Միքայել Միքայելյանը և Անաստասիա Գալուստյանը, մասնակցեցին դահուկասահքի և գեղասահքի մրցաշարերին: Օլիմպիական Լիլեհամերից մեկնելուց առաջ գեղասահորդուհի` Անաստասիա Գալուստյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում կիսվեց տպավորություններով, խոսեց իր ելույթների և առաջիկա անելիքների մասին:
- Անաստասիա, խնդրում եմ` պատմիր, թե ինչպե՞ս սկսեցիր զբաղվել գեղասահքով:
-Ծնողներս` երկուսն էլ, գեղասահորդներ են՝ թե´ մայրս, թե´ հայրս: Ես էլ սկսեցի գեղասահքով զբաղվել, և դա տրամաբանական եմ համարում: Մեր ընտանիքը կարծես գեղասահքով ապրող ընտանիք լինի: Գեղասահքն ապրելակերպ է դարձել: Առաջին անգամ չմուշկների վրա կանգնել եմ 3 տարեկանում, և սերն այս մարզաձևի նկատմամբ մնացել է մինչ օրս: Իսկ առաջին և միակ մարզիչներս եղել են և կան ծնողներս:
-Ինչպե՞ս որոշեցիր հանդես գալ Հայաստանի դրոշի ներքո:
-Դեռևս 2012 թվականին առաջարկ կար հայկական կողմից, և ես չէի կարող հրաժարվել նման հնարավորությունից: Ես իսկապես ուրախ եմ, որ ինձ առիթ է ընձեռնվել Հայաստանը ներկայացնել միջազգային մրցաշարերում: Ինձ համար մեծ պատիվ է հանդես գալ հայկական դրոշի ներքո: Միշտ էլ ասել եմ այդ մասին և կրկնելու եմ: Հպարտ եմ, որ հայրս, պապս հայեր են, և իմ արմատները հայկական են: Առավել հաճելի է, երբ երկրպագուներն են շատանում, այն էլ` հայ:
-Ի՞նչ էր քեզ համար մասնակցությունը պատանեկան Օլիմպիական խաղերին:
-Իհարկե, շատ եմ կարևորում մասնակցությունը երկրորդ պատանեկան Օլիմպիական խաղերին: Տխրեցի, իհարկե, որ հիվանդությունը թույլ չտվեց ամբողջ ուժով ներկայանալ: Ինձ դուր եկավ, թե ինչպես սահեցի կարճ ծրագրի ժամանակ, բաց որևէ մեկնաբանություն չեմ տա ազատ ծրագրի վերաբերյալ: Կարող էի չմասնակցել ազատ ծրագրին, սակայն որոշեցի մասնակցել, թեպետ ջերմում էի, դրանից հետո ինքնազգացողությունս ավելի վատացավ:
-Ի՞նչ տպավորություններով ես վերդառնում Նորվեգիայից:
-Անկրկնելի մթնոլորտ էր ամբողջ խաղերի ընթացքում: Հետաքրքիր և հիշարժան էր: Բոլոր մարզիկները շատ ջերմ են մեկ մեկու նկատմամբ, իսկական օլիմպիական տոն էր: Նոր ընկեր գտա: Այստեղ հանդես էին գալիս նաև գեղասահորդներ, ովքեր հիմնականում մասնակցում են միջազգային մրցաշարերին, և մենք իրար ճանաչում ենք:
-Ի՞նչ մրցաշարերի ես պատրաստվում մասնակցել:
-Վերականգնվելուց հետո կսկսեմ նախապատրաստվել աշխարհի առաջնությանը, որն այս տարի անցկացվելու է ԱՄՆ-ի Բոստոն քաղաքում:

Зимние юношеские Олимпийские игры подходят к завершению. 2 представителя Армении, Микаел Микаелян и Анастасия Галустян, приняли участие в турнирах по лыжному спорту и фигурному катанию. Перед отъездом из олимпийского Лиллехаммера фигуристка Анастасия Галустян поделилась впечатлениями, рассказала о своих выступлениях и предстоящих планах в беседе с пресс-службой НОК Армении.
-Анастасия, пожалуйста, расскажи, как ты начала заниматься фигурным катанием?
-Мои родители, оба - фигуристы. Естественно, что я тоже стала заниматься фигурным катанием. Наша семья живет фигурным катанием, оно стало нашим образом жизни. Первый раз я встала на коньки в 3 года, и любовь к этому виду спорта до сих пор не прошла. А моими первыми и единственными тренерами были и остаются мои родители.
-Как ты решила выступать под флагом Армении?
-Предложение от армянской стороны было еще в 2012-м году, и я не могла отказаться от такой возможности. Я, действительно, рада, что мне предоставлена возможность представлять Армению на международных турнирах. Для меня большая честь - выступать под флагом Армении. Я всегда говорила об этом, и буду повторять. Я горжусь тем, что мой отец и дед - армяне, и у меня армянские корни. Очень приятно, когда увеличивается число болельщиков, тем более армянских.
-Что для тебя представляет участие в юношеских Олимпийских играх?
-Конечно, для меня очень важно участие во вторых юношеских Олимпийских играх. Жалею, что болезнь не позволила мне выступить в полную силу. Мне понравилось, как я выступила во время короткой программы, но не буду комментировать произвольную программу. Я могла не выступать в произвольной программе, но решила выступить, несмотря на температуру, после чего мое самочувствие стало еще хуже.
-С какими впечатлениями ты возвращаешься из Норвегии?
-На протяжении всех Игр была неповторимая атмосфера, интересная и запоминающаяся. Все спортсмены очень тепло относятся друг к другу, это был настоящий олимпийский праздник. Я нашла новых друзей. Здесь выступали также фигуристы, которые, в основном, участвуют в международных турнирах, и мы были знакомы.
-В каких турнирах ты собираешься принять участие?
-После восстановления начну готовиться к чемпионату мира, который в этом году пройдет в американском городе Бостоне.