Ձմեռային պատանեկան Օլիմպիական խաղերը մոտենում են իրենց տրամաբանական ավարտին: Անցած մի քանի օրերի ընթացքում Հայաստանի երկու ներկայացուցիչները՝ Միքայել Միքայելյանը և Անաստասիա Գալուստյանը, մասնակցեցին դահուկասահքի և գեղասահքի մրցաշարերին: Օլիմպիական Լիլեհամերից մեկնելուց առաջ գեղասահորդուհի` Անաստասիա Գալուստյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում կիսվեց տպավորություններով, խոսեց իր ելույթների և առաջիկա անելիքների մասին:
- Անաստասիա, խնդրում եմ` պատմիր, թե ինչպե՞ս սկսեցիր զբաղվել գեղասահքով:
-Ծնողներս` երկուսն էլ, գեղասահորդներ են՝ թե´ մայրս, թե´ հայրս: Ես էլ սկսեցի գեղասահքով զբաղվել, և դա տրամաբանական եմ համարում: Մեր ընտանիքը կարծես գեղասահքով ապրող ընտանիք լինի: Գեղասահքն ապրելակերպ է դարձել: Առաջին անգամ չմուշկների վրա կանգնել եմ 3 տարեկանում, և սերն այս մարզաձևի նկատմամբ մնացել է մինչ օրս: Իսկ առաջին և միակ մարզիչներս եղել են և կան ծնողներս:
-Ինչպե՞ս որոշեցիր հանդես գալ Հայաստանի դրոշի ներքո:
-Դեռևս 2012 թվականին առաջարկ կար հայկական կողմից, և ես չէի կարող հրաժարվել նման հնարավորությունից: Ես իսկապես ուրախ եմ, որ ինձ առիթ է ընձեռնվել Հայաստանը ներկայացնել միջազգային մրցաշարերում: Ինձ համար մեծ պատիվ է հանդես գալ հայկական դրոշի ներքո: Միշտ էլ ասել եմ այդ մասին և կրկնելու եմ: Հպարտ եմ, որ հայրս, պապս հայեր են, և իմ արմատները հայկական են: Առավել հաճելի է, երբ երկրպագուներն են շատանում, այն էլ` հայ:
-Ի՞նչ էր քեզ համար մասնակցությունը պատանեկան Օլիմպիական խաղերին:
-Իհարկե, շատ եմ կարևորում մասնակցությունը երկրորդ պատանեկան Օլիմպիական խաղերին: Տխրեցի, իհարկե, որ հիվանդությունը թույլ չտվեց ամբողջ ուժով ներկայանալ: Ինձ դուր եկավ, թե ինչպես սահեցի կարճ ծրագրի ժամանակ, բաց որևէ մեկնաբանություն չեմ տա ազատ ծրագրի վերաբերյալ: Կարող էի չմասնակցել ազատ ծրագրին, սակայն որոշեցի մասնակցել, թեպետ ջերմում էի, դրանից հետո ինքնազգացողությունս ավելի վատացավ:
-Ի՞նչ տպավորություններով ես վերդառնում Նորվեգիայից:
-Անկրկնելի մթնոլորտ էր ամբողջ խաղերի ընթացքում: Հետաքրքիր և հիշարժան էր: Բոլոր մարզիկները շատ ջերմ են մեկ մեկու նկատմամբ, իսկական օլիմպիական տոն էր: Նոր ընկեր գտա: Այստեղ հանդես էին գալիս նաև գեղասահորդներ, ովքեր հիմնականում մասնակցում են միջազգային մրցաշարերին, և մենք իրար ճանաչում ենք:
-Ի՞նչ մրցաշարերի ես պատրաստվում մասնակցել:
-Վերականգնվելուց հետո կսկսեմ նախապատրաստվել աշխարհի առաջնությանը, որն այս տարի անցկացվելու է ԱՄՆ-ի Բոստոն քաղաքում:

Anastasia Galustyan: I am proud that my father and grandfather are Armenians and I have Armenian roots
11:00 - 19 Feb, 2016
The Winter Youth Olympic Games draw to a close. Over the past few days the two representatives of Armenia, Mikael Mikaelyan and Anastasia Galustyan, participated in the skiing and skating events. Before leaving Lillehammer, figure skater Anastasia Galustyan shared his impressions and spoke about her performances and future plans in a conversation with an ANOC reporter.
-Anastasia, please, tell us how you decided to practice skating?
-My parents, both my mother and father are figure skaters. I started to practice skating, too and I consider it logical. Our family lives for skating. Skating has become a lifestyle for us. I was 3 when I first skated and the love towards this sport still lives inside me. My first coaches were and still are my parents.
-How did you decide to represent Armenia?
-Back in 2012 I was offered to do it and couldn’t miss the opportunity. I am really happy and proud to represent Armenia in international arenas. I have always said it. I am proud that my father and grandfather are Armenians and I have Armenian roots. And the most pleasant is acquiring fans, especially Armenian ones.
-What did the participation in the Youth Olympics mean for you?
-Of course, the participation in the 2nd Youth Olympic Games was very important for me.  I was upset because my illness impeded me to come out well. I liked my performance in the short program but I won’t make any comment on the free skating program. I could miss the free skating but I decided to take part though I had temperature and felt bad.
-What impressions are you taking with you from Norway?
-The atmosphere was unforgettable during the games. It was very interesting and memorable. All the athletes were very warm towards each other; it was a real Olympic festivity. I have found a new friend. Here I met figures skaters who come out in international tournaments and I have met them before.
-What tournaments are you going to participate in?
-After recovering I will start to prepare for the World Championship which this year will be held in Boston, USA.