Մեդալի հակառակ և ամենակարևոր կողմը. վերլուծություն
Վարշամ Բորանյանի տարիների քրտնաջան աշխատանքը պարգևատրվեց Եվրոպայի առաջնության ոսկե մեդալով: Հավաքականի ամենափորձառու և տիտղոսակիր Ռոման Ամոյանը ապացուցեց, որ դեռ վաղ է նրան «թոշակի ուղարկել»: Մեծահասակների Եվրոպայի առաջնությունում իր բրոնզե նորամուտը նշած Կարապետ Չալյանը՝ հույս ներշնչեց մարզասերներին, որ 75 կգ քաշային կարգում արժանի փոխարինող կա Արսեն Ջուլֆալակյանին: Արթուր Ալեքսանյանի նվաճած արծաթե մեդալը ինչ-որ տեղ ձախողում էր աշխարհի կրկնակի չեմպիոնի համար, սակայն պետք չէ դրանից ողբերգություն սարքել:
Այո, կային մրցավարական կողմնապահություններ, որոնք անակնկալ չէին մեզ համար, բայց կային նաև թերություններ, որոնց վրա պետք է աշխատել: Թերություններ կային բոլոր մարզիկների ելույթներում էլ, որոնց վրա հավաքականի, ինչպես նաև ըմբիշների անձնական մարզիչները կաշխատեն և հնարավորինս կշտկեն:
Անասելի հպարտություն էր Ռիգայի «Արենա»-ում լսել մեր օրհներգը և հետևել՝ ինչպես է բարձրանում եռագույնը: Մեզ նման փոքր պետության համար ավելի քան երանելի էր թիմային հաշվարկում լինել երկրորդը՝ առաջ անցնելով ըմբշամարտի վրա միլիոններ ծախսող Ադրբեջանից և միայն զիջել մրցավարների աջակցությունը վայելող Ռուսաստանին:
Որքան էլ չցանկանանք ընդունել, բայց սպորտը ամենամեծ քաղաքականությունն է: Հենց սպորտի միջոցով են գերտերությունները իրենց «բազկի ուժը» ցուցադրում: Ափսոս, որ այդ սին ուժը ցուցադրելու հետևից ընկնելու ճանապարհին մոռացվել են սպորտի, արդար խաղի և առողջ մրցակցության իրական նպատակն ու նշանակությունը: Ժամանակին, ամենախոշոր մարզական միջոցառման՝ Օլիմպիական խաղերի, ժամանակ դադարում էին ամեն տեսակի պատերազմները, այժմ «պատերազմում են» այդ նույն խաղերի մեդալների համար:
Եվ այս պատկերի վրա տեսնել մեզ, մեր հավաքականը՝ 4 մեդալով և թիմային հաշվարկով Եվրոպայի լավագույն եռյակի մեջ, իրոք ուրախալի է: Սակայն այդ ուրախությունը չպետք է մեր ոտքերը կտրի հողից և փակի մեր աչքերը՝ իրականության դեմ:
Հայ ազատ ոճային ըմբիշների ելույթներից բոլորն անխտիր դժգոհ են: Մարզասերները միաբերան կրկնում են, որ մեղավորը հավաքականի գլխավոր մարզիչն է: Այո, մարզչի աշխատանքն անթերի չէ, բայց եկեք այս հարցին ավելի խորը նայենք: Մինչև մեծահասակների հավաքականի շարքը համալրելը, ըմբիշները նախ պատանեկան հավաքականում են, այնուհետեև երիտասարդական: Ցավոք, հենց ամենակարևոր տարիքային փուլում ըմբիշները մաղվում են, պակասում են, զրկվում են իրենց այն որակներից, որոնք ունեցել են պատանեկան տարիքում: Մեծահասակների հավաքականի գլխավոր մարզիչը նոր հեծանիվ չպետք է հորինի, նրան պետք է հասնի մրցունակ թիմ, ոչ թե ամեն քաշում մեկ կամ երկու միջին որակներ ունեցող ըմբիշ:
Հայաստանում հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի դպրոցը մեկ գլուխ բարձր է եղել, քան ազատ ոճայինը: Այդ խնդիրը չի լուծվելու միայն հավաքականի գլխավոր մարզչին փոխելով:
Անցնող շաբաթվա ընթացքում կայացան ըմբշամարտի երիտասարդական թե՛ հունահռոմեական և թե՛ ազատ ոճի Հայաստանի առաջնությունները: Երկու առաջնությունները, եթե հանրագումարի բերենք, մասնակցել են մոտ 220 ըմբիշներ: Համեմատության համար ասեմ՝ հարևան Վրաստանում 200-250 ըմբիշներ մասնակցում են միայն ազատ ոճայինների երիտասարդական առաջնությանը: Կասեք՝ թիվը որակ չէ: Այս դեպքում թիվը մրցակցություն է, իսկ մրցակցությունը՝ որակ: Այդ տարիքային խումբը մեծահասակների վաղվա օրն է, սակայն երբ մասնագիտորեն և համեմատելով նայում ես մարզիկների ելույթներին, հասկանում ես որ դեռ հղկելու, աշխատելու շատ բան կա, սակայն այդ շատ աշխատանքը չպետք է մնա մեծահասակների հավաքականի մարզիչների ուսերին, այլ՝ անհատական և երիտասարդների հավաքականների մարզիչների: Մարզիկը չպետք է 3-4 տարի միայն փորձ ձեռք բերելու համար երկիր ներկայացնի մեծահասակների առաջնությունում:
Մեկ այլ հարց է՝ երկրի առաջնությունների կազմակերպվածությունը և մրցավարությունը: Այն հեռու է ոչ միայն միջազգային ստանդարտներից, այլև էթիկայի բոլոր կանոններից: Գորգի մրցավարները չպետք է ենթարկվեն ո՛չ հավաքականի մարզիչներին, ո՛չ ծանոթ մարզադպրոցների մարզիչներին, ո՛չ էլ պաշտոնավոր անձանց: Այստեղից են սկսվում բոլոր դժբախտությունները: Ստացվում է, որ ներսից մեր աչքն ենք  հանում, դրսից՝ ուրիշինը:
Պետք է որակավորված մարզիչներ ունենանք, Հայաստանը միջազգային որակավորում ունեցող մրցավարներ պետք է ունենա: Հակառակ դեպքում զրոյանում և արժեզրկվում են մարզիկների թափած քրտինքն ու աշխատանքը:
«В чужой монастырь со своим уставом не ходят». Եթե մենք այդ մեծ խաղին ենք խառնված, պետք է հնարավորինս յուրացնենք վերջինիս կանոնները: Պետք է խնդիրները տեսնենք և սկսենք լուծել հենց ներսից: Մեծ ճանապարհը փոքր քայլերից է սկսվում...

Состоявшийся в Риге чемпионат Европы по борьбе завершился для нас на хорошей ноте.
Многолетняя и упорная работа Варшама Бораняна была вознаграждена золотой медалью чемпионата Европы. Самый опытный и титулованный член сборной Роман Амоян доказал, что его рано еще «отправлять на пенсию». Свой бронзовый дебют на чемпионате Европы среди взрослых отметил Карапет Чалян, подарив надежду болельщикам, что в весовой категории 75 кг есть достойная замена Арсену Джулфалакяну. Серебряная медаль Артура Алексаняна была, в какой-то мере, неудачей для двукратного чемпиона мира, но не стоит делать из этого трагедию.
Да, имело место предвзятое судейство, что не явилось неожиданностью для нас, но были также промахи, над которыми необходимо поработать. Промахи были в выступлениях всех спортсменов, над которыми тренеры сборной, а также личные тренеры борцов, будут работать и постараются их исправить.
Звучание нашего гимна и поднятие триколора в рижской «Арене» наполняло нас непередаваемой гордостью. Для нашего маленького государства было чудесно занять второе место в командном зачете, обойдя тратящего миллионы на борьбу Азербайджан, и уступив только поддерживаемой судьями России.
Хотим мы этого или нет, но спорт – это самая большая политика. Именно с помощью спорта сверхдержавы демонстрируют свою силу. Жаль, что в погоне за этим забываются истинные цели и смысл спорта, справедливой игры и здоровой конкуренции. В свое время, на время Олимпийских игр, крупнейшего спортивного мероприятия, прекращались любые войны, сейчас «воюют» за медали этих Игр.
Тем более радостно видеть во всем этом нас, нашу сборную с 4-мя медалями и в тройке лучших Европы в командном зачете. Однако эта радость не должна отрывать нас от земли и закрывать наши глаза на действительность.
Выступлениями армянских борцов вольного стиля были недовольны все без исключения. Болельщики в один голос обвиняли во всем главного тренера сборной. Да, работа тренера не была безукоризненной, но давайте рассмотрим этот вопрос глубже. Прежде чем пополнить взрослую сборную, борцы были сначала в юношеской, а затем в молодежной сборной. К сожалению, именно на самом важном возрастном этапе борцы отсеиваются, уходят из спорта, теряют свои качества, которые имели в юношеском возрасте. Главный тренер взрослой сборной не должен изобрести новый велосипед, ему должна достаться конкурентоспособная команда, а не имеющая по одному или двух средних борцов в каждой весовой категории.
В Армении школа греко-римской борьбы всегда была на голову выше школы вольной борьбы. Эту проблему нельзя решить только заменой главного тренера.
На прошлой неделе состоялись молодежные чемпионаты Армении и по греко-римской, и по вольной борьбе. В обоих чемпионатах, если сложить, участвовали около 220 борцов. Для сравнения замечу, что в соседней Грузии 200-250 борцов принимают участие только в молодежном чемпионате по вольной борьбе. Вы скажете, что количество - не качество. Но в этом случае количество – конкуренция, а конкуренция – качество. Эта возрастная категория – завтрашний день взрослой сборной, однако, когда смотришь профессиональным взглядом и сравниваешь выступления спортсменов, понимаешь, что еще многое надо исправить и много работать. И эту работу нельзя взваливать только на плечи тренеров взрослой сборной, это работа также личных тренеров и тренеров молодежной сборной. Спортсмен не должен 3-4 года представлять страну на взрослых чемпионатах только для приобретения опыта.
Еще один вопрос об организации и судействе чемпионатов страны. Они далеки не только от международных стандартов, но и от всех правил этики. Судьи на ковре не должны подчиняться ни тренерам сборной, ни знакомым тренерам спортшкол, ни руководящим лицам. Отсюда и все несчастья.
Нам нужны квалифицированные тренеры, Армения должна иметь судей международной квалификации. Иначе, упорный труд спортсменов обесценивается.
«В чужой монастырь со своим уставом не ходят». Если мы в этой большой игре, то мы должны подчиняться ее правилам. Необходимо увидеть проблемы и начать решать их изнутри. Большой путь начинается с маленького шага...