Մեդալի հակառակ և ամենակարևոր կողմը. վերլուծություն
Վարշամ Բորանյանի տարիների քրտնաջան աշխատանքը պարգևատրվեց Եվրոպայի առաջնության ոսկե մեդալով: Հավաքականի ամենափորձառու և տիտղոսակիր Ռոման Ամոյանը ապացուցեց, որ դեռ վաղ է նրան «թոշակի ուղարկել»: Մեծահասակների Եվրոպայի առաջնությունում իր բրոնզե նորամուտը նշած Կարապետ Չալյանը՝ հույս ներշնչեց մարզասերներին, որ 75 կգ քաշային կարգում արժանի փոխարինող կա Արսեն Ջուլֆալակյանին: Արթուր Ալեքսանյանի նվաճած արծաթե մեդալը ինչ-որ տեղ ձախողում էր աշխարհի կրկնակի չեմպիոնի համար, սակայն պետք չէ դրանից ողբերգություն սարքել:
Այո, կային մրցավարական կողմնապահություններ, որոնք անակնկալ չէին մեզ համար, բայց կային նաև թերություններ, որոնց վրա պետք է աշխատել: Թերություններ կային բոլոր մարզիկների ելույթներում էլ, որոնց վրա հավաքականի, ինչպես նաև ըմբիշների անձնական մարզիչները կաշխատեն և հնարավորինս կշտկեն:
Անասելի հպարտություն էր Ռիգայի «Արենա»-ում լսել մեր օրհներգը և հետևել՝ ինչպես է բարձրանում եռագույնը: Մեզ նման փոքր պետության համար ավելի քան երանելի էր թիմային հաշվարկում լինել երկրորդը՝ առաջ անցնելով ըմբշամարտի վրա միլիոններ ծախսող Ադրբեջանից և միայն զիջել մրցավարների աջակցությունը վայելող Ռուսաստանին:
Որքան էլ չցանկանանք ընդունել, բայց սպորտը ամենամեծ քաղաքականությունն է: Հենց սպորտի միջոցով են գերտերությունները իրենց «բազկի ուժը» ցուցադրում: Ափսոս, որ այդ սին ուժը ցուցադրելու հետևից ընկնելու ճանապարհին մոռացվել են սպորտի, արդար խաղի և առողջ մրցակցության իրական նպատակն ու նշանակությունը: Ժամանակին, ամենախոշոր մարզական միջոցառման՝ Օլիմպիական խաղերի, ժամանակ դադարում էին ամեն տեսակի պատերազմները, այժմ «պատերազմում են» այդ նույն խաղերի մեդալների համար:
Եվ այս պատկերի վրա տեսնել մեզ, մեր հավաքականը՝ 4 մեդալով և թիմային հաշվարկով Եվրոպայի լավագույն եռյակի մեջ, իրոք ուրախալի է: Սակայն այդ ուրախությունը չպետք է մեր ոտքերը կտրի հողից և փակի մեր աչքերը՝ իրականության դեմ:
Հայ ազատ ոճային ըմբիշների ելույթներից բոլորն անխտիր դժգոհ են: Մարզասերները միաբերան կրկնում են, որ մեղավորը հավաքականի գլխավոր մարզիչն է: Այո, մարզչի աշխատանքն անթերի չէ, բայց եկեք այս հարցին ավելի խորը նայենք: Մինչև մեծահասակների հավաքականի շարքը համալրելը, ըմբիշները նախ պատանեկան հավաքականում են, այնուհետեև երիտասարդական: Ցավոք, հենց ամենակարևոր տարիքային փուլում ըմբիշները մաղվում են, պակասում են, զրկվում են իրենց այն որակներից, որոնք ունեցել են պատանեկան տարիքում: Մեծահասակների հավաքականի գլխավոր մարզիչը նոր հեծանիվ չպետք է հորինի, նրան պետք է հասնի մրցունակ թիմ, ոչ թե ամեն քաշում մեկ կամ երկու միջին որակներ ունեցող ըմբիշ:
Հայաստանում հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի դպրոցը մեկ գլուխ բարձր է եղել, քան ազատ ոճայինը: Այդ խնդիրը չի լուծվելու միայն հավաքականի գլխավոր մարզչին փոխելով:
Անցնող շաբաթվա ընթացքում կայացան ըմբշամարտի երիտասարդական թե՛ հունահռոմեական և թե՛ ազատ ոճի Հայաստանի առաջնությունները: Երկու առաջնությունները, եթե հանրագումարի բերենք, մասնակցել են մոտ 220 ըմբիշներ: Համեմատության համար ասեմ՝ հարևան Վրաստանում 200-250 ըմբիշներ մասնակցում են միայն ազատ ոճայինների երիտասարդական առաջնությանը: Կասեք՝ թիվը որակ չէ: Այս դեպքում թիվը մրցակցություն է, իսկ մրցակցությունը՝ որակ: Այդ տարիքային խումբը մեծահասակների վաղվա օրն է, սակայն երբ մասնագիտորեն և համեմատելով նայում ես մարզիկների ելույթներին, հասկանում ես որ դեռ հղկելու, աշխատելու շատ բան կա, սակայն այդ շատ աշխատանքը չպետք է մնա մեծահասակների հավաքականի մարզիչների ուսերին, այլ՝ անհատական և երիտասարդների հավաքականների մարզիչների: Մարզիկը չպետք է 3-4 տարի միայն փորձ ձեռք բերելու համար երկիր ներկայացնի մեծահասակների առաջնությունում:
Մեկ այլ հարց է՝ երկրի առաջնությունների կազմակերպվածությունը և մրցավարությունը: Այն հեռու է ոչ միայն միջազգային ստանդարտներից, այլև էթիկայի բոլոր կանոններից: Գորգի մրցավարները չպետք է ենթարկվեն ո՛չ հավաքականի մարզիչներին, ո՛չ ծանոթ մարզադպրոցների մարզիչներին, ո՛չ էլ պաշտոնավոր անձանց: Այստեղից են սկսվում բոլոր դժբախտությունները: Ստացվում է, որ ներսից մեր աչքն ենք  հանում, դրսից՝ ուրիշինը:
Պետք է որակավորված մարզիչներ ունենանք, Հայաստանը միջազգային որակավորում ունեցող մրցավարներ պետք է ունենա: Հակառակ դեպքում զրոյանում և արժեզրկվում են մարզիկների թափած քրտինքն ու աշխատանքը:
«В чужой монастырь со своим уставом не ходят». Եթե մենք այդ մեծ խաղին ենք խառնված, պետք է հնարավորինս յուրացնենք վերջինիս կանոնները: Պետք է խնդիրները տեսնենք և սկսենք լուծել հենց ներսից: Մեծ ճանապարհը փոքր քայլերից է սկսվում...

The European Wrestling Championship held in Riga finished favorably for us.
Varsham Boranyan’s painstaking work was rewarded by the European Championship’s gold medal. The most experienced and titular wrestler, Roman Amoyan, proved that it is still early to send him “to retire”. Karapet Chalyan who celebrated his debut with bronze at the European Adults Championship inspired fans with hope that there is a worthy substitute for Arsen Julfalakyan in 75kg weight class. Artur Alesanyan’s silver medal was some kind of failure for a two-time world champion, but there is no need to make a tragedy of it.
Yes, there were some refereeing partialities which weren’t a surprise for us but we also had shortcomings to improve. All the wrestlers had gaps in their performances and the head and personal coaches will work on them.
It was unspeakable pride to hear our anthem and watch our flag up at the Arena Riga. For a small country like ours it was a blessing to take the second place being ahead of Azerbaijan that spends millions on wrestling and conceding only to Russia that enjoys referees’ support.
Although we don’t want to admit but sport is politics. Superpowers show their force through sports. What a pity that the real purpose and meaning of sport, fair play and healthy competition have been forgotten on the way of meaningless demonstration of power! At one time any kinds of wars were suspended during the largest sporting event, the Olympics, while today nations wage wars for the medals of the same games.
And nowadays to see us, our team with 4 medals and among the top 3 is really impressive. But this joy shouldn’t close our eyes and cut us off reality.
Everybody is displeased with the freestyle wrestlers’ performances. Fans unanimously put the blame on the head coach. Yes, the head coach’s work is not flawless but let’s take a deeper look at this question. Before reaching adults team, wrestlers train in junior and then youth teams. Unfortunately, at the most important age stage wrestlers are filtered and then lose the qualities they had when juniors. The head coach of an adults’ team doesn’t have to invent a new bicycle he needs a competitive team and not one or two wrestlers with middle qualities in every weight class. Competition ensures quality.
In Armenia Greco—Roman wrestling has always been a step ahead of freestyle wrestling. This problem will not be solved only by changing the team’s head coach.
During the last week both the Greco-Roman and the Freestyle Wrestling Youth Championships have been held and overall 220 wrestlers took part in them. For comparison, in neighboring Georgia only the Freestyle Wrestling Championship was attended by 200-250 wrestlers. You might say that quantity is not quality. In this case quantity is competitiveness. This age group is tomorrow’s adults team but looking professionally and comparatively at the wrestlers performances one understands that there is still much to improve and work on but this huge work shouldn’t be put on only on the shoulders of the head coach but also on the personal and the youth team head coaches. Athletes mustn’t introduce a country for 3-4 years only for getting experienced.
Another problem is the organization of national championships and refereeing which stand far not only from the international standards but also all the rules of ethics. The referees must obey neither head coaches, nor officials. Here is where our misfortunes begin. It means we deceive ourselves inside while drumming up envy outside.
We must have qualified coaches, Armenia must have coaches with international qualification. Otherwise all the painstaking work of athletes will be in vein.
“When in Rome, do as the Romans do”. If we are a part of this huge game we should adopt its rules as quickly as possible. We should realize and solve our problems from very inside. The big way starts with small steps...