ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանն անձամբ երաշխավորեց մեր անվտանգությունը. Կարեն Աղամալյան
Բռնցքամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Կարեն Աղամալյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ամփոփեց Սամսունում կայացած Օլիմպիական խաղերի վարկանիշային մրցաշարը:
«Լարվածության առումով այս մրցաշարը համեմատելու չէր ո'չ Եվրոպայի, ո'չ աշխարհի առաջնությունների հետ: Ես գնալուց առաջ ասել էի, որ գնում ենք «մեր պատերազմին», որտեղ պետք է միայն հաղթենք: Ես գոհ եմ տղաներից: Ինչ վերաբերում է բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Արթուր Գևորգյանի հայտարարությունը` դա կապված էր միայն անվտանգության ապահովման հետ: Նա մտավախություն ուներ, որ թշնամի երկրում անվտանգ չի լինելու: Այնուհետև մենք հանդիպեցինք Օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հետ, ով խոստացավ, որ մեր թիմի անվտանգությունը ապահոված կլինի: Պատասխանատվությունն իր վրա էր վերցրել նաև Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն: Պարոն Ծառուկյանը խոստացավ, որ թե անվտանգությունը և թե մրցավարությունը կլինեն բարձր մակարդակի վրա: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտել ՀԱՕԿ-ին և պարոն Ծառուկյանին, քանի որ վերջին տասը տարում չեմ հիշում, որ արդար դատեն և չխլեն  մեր հաղթանակները` բացառությամբ Բաչկովի կիսաեզրափակչի մենամարտի: Ընդհանուր առմամբ մեր մարզիկները 29 մենամարտ են անցկացրել` 18-ում հաղթել են, 11-ում պարտվել: Վերջին 10-15 տարում ես այսպիսի բան չեմ հիշում»,-շեշտեց Աղամալյանը:
Սամսունում` Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար, ՀԱՕԿ փոխնախագահ Դերենիկ Գաբրիելյանը իր խոսքում նշեց, որ այս ուղեգրերը թիմային աշխատանքի շնորհիվ են:
«Այն, որ մենք Թուքիայում նվաճեցինք ավելի շատ ուղեգիր քան տեղացիները, դա մեր բոլորիս հաղթանակն էր: Սա բռնցքամարտիկների,մարզիչների, ֆեդերացիայի և ՀԱՕԿ-ի ընդհանուր հաղթանակն էր: Ֆեդերացիայի նախագահ Արթուր Գևորգյանը զանգահարեց, շնորհավորեց: Շատ հպարտ և ուրախ էր: Բոլորս էլ ուրախ ենք: Տղաներին մնում է լավ աշխատել և ըստ արժանվույն մասնակցել Օլիմպիական խաղերին»,-փաստեց նա:
Խոսելով Հովհաննես Բաչկովի կիսաեզրափակիչ մենամարտի մասին` Գաբրիելյանը մասնավորապես ասաց. «Բաչկովը չի պարտվել, դա ասում եմ, որպես մասնագետ: Այստեղ գալուց առաջ ես խոսեցի ՀԱՕԿ նախագահ պարոն Գագիկ Ծառուկյանի հետ, ով ասաց, որ հնարավոր ամեն ինչ կանի, ուղիներ կփնտրի, որպեսզի Բաչկովն ուղեգիր ունենա: Նա իսկապես արժանի է»:
Բռնցքամարտի Հայաստանի հավաքականը Թուրքիայում նվաճեց Օլիմպիական խաղերի 4 ուղեգիր: Մրցաշարի արծաթե մեդալակիրներ դարձան Արթուր Հովհաննիսյանը (49 կգ) և Նարեկ Աբգարյանը (52 կգ), լավագույն երրորդ տեղն զբաղեցրին 56 կգ քաշային Արամ Ավագյանը և 69 կգ քաշային Վլադիմիր Մարգարյանը:

Карен Агамалян. Президент НОК Армении Гагик Царукян лично гарантировал нашу безопасность
Главный тренер сборной Армении по боксу Карен Агамалян в беседе с журналистами подвел итоги состоявшегося в Самсуне, рейтингового для Олимпийских игр турнира.
«По степени напряженности этот турнир нельзя сравнить с чемпионатами мира или Европы. Я перед турниром сказал, что мы едем на «свою войну», где должны победить. Я доволен ребятами. Что касается заявления президента федерации бокса Артура Геворгяна, это было связано только с обеспечением безопасности. Он беспокоился о нашей безопасности во вражеской стране. Мы встретились с президентом Олимпийского комитета Гагиком Царукяном, который обещал обеспечить безопасность нашей команды. Ответственность взял на себя также Международный олимпийский комитет. Господин Царукян пообещал что и безопасность, и судейство будут на высоком уровне. Хочу выразить благодарность НОК Армении и господину Царукяну, поскольку не помню за последние 10 лет, чтобы было справедливое судейство и у нас не отнимали победы, исключение составил только полуфинальный поединок Бачкова. В общей сложности, наши спортсмены провели 29 поединков, из которых в 18-и победили. Я не помню такого за последние 10-15 лет»,-отметил Агамалян.
Руководитель делегации Армении в Самсуне, вице-президент НОК Армении Дереник Габриелян в своей речи отметил, что эти путевки завоеваны благодаря командной работе.
«То, что мы завоевали в Турции больше путевок, чем местные спортсмены, это наша общая победа. Это общая победа боксеров, тренеров, федерации и НОК Армении. Президент федерации Артур Геворгян позвонил, поздравил. Он был очень рад и горд, мы все рады. Ребятам остается только хорошо работать и принимать достойное участие в рейтинговых для Олимпийских игр турнирах»,-отметил Габриелян.
Говоря о полуфинальном поединке Оганеса Бачкова, Габриелян, в частности, отметил: «Бачков не потерпел поражение, это я говорю как специалист. Перед тем, как прийти сюда, я беседовал с президентом НОК Армении господином Гагиком Царукяном и он сказал, что сделает все возможное, чтобы Бачков получил путевку. Он, действительно, этого достоин».
Сборная Армении по боксу завоевала в Турции 4 путевки на Олимпийские игры. Серебряными медалистами турнира стали Артур Оганесян (49 кг)  и Нарек Абгарян (52 кг), лучшие 3-е места заняли Арам Авагян (56 кг) и Владимир Маргарян (69 кг).