ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանն անձամբ երաշխավորեց մեր անվտանգությունը. Կարեն Աղամալյան
Բռնցքամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Կարեն Աղամալյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ամփոփեց Սամսունում կայացած Օլիմպիական խաղերի վարկանիշային մրցաշարը:
«Լարվածության առումով այս մրցաշարը համեմատելու չէր ո'չ Եվրոպայի, ո'չ աշխարհի առաջնությունների հետ: Ես գնալուց առաջ ասել էի, որ գնում ենք «մեր պատերազմին», որտեղ պետք է միայն հաղթենք: Ես գոհ եմ տղաներից: Ինչ վերաբերում է բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Արթուր Գևորգյանի հայտարարությունը` դա կապված էր միայն անվտանգության ապահովման հետ: Նա մտավախություն ուներ, որ թշնամի երկրում անվտանգ չի լինելու: Այնուհետև մենք հանդիպեցինք Օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հետ, ով խոստացավ, որ մեր թիմի անվտանգությունը ապահոված կլինի: Պատասխանատվությունն իր վրա էր վերցրել նաև Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն: Պարոն Ծառուկյանը խոստացավ, որ թե անվտանգությունը և թե մրցավարությունը կլինեն բարձր մակարդակի վրա: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտել ՀԱՕԿ-ին և պարոն Ծառուկյանին, քանի որ վերջին տասը տարում չեմ հիշում, որ արդար դատեն և չխլեն  մեր հաղթանակները` բացառությամբ Բաչկովի կիսաեզրափակչի մենամարտի: Ընդհանուր առմամբ մեր մարզիկները 29 մենամարտ են անցկացրել` 18-ում հաղթել են, 11-ում պարտվել: Վերջին 10-15 տարում ես այսպիսի բան չեմ հիշում»,-շեշտեց Աղամալյանը:
Սամսունում` Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար, ՀԱՕԿ փոխնախագահ Դերենիկ Գաբրիելյանը իր խոսքում նշեց, որ այս ուղեգրերը թիմային աշխատանքի շնորհիվ են:
«Այն, որ մենք Թուքիայում նվաճեցինք ավելի շատ ուղեգիր քան տեղացիները, դա մեր բոլորիս հաղթանակն էր: Սա բռնցքամարտիկների,մարզիչների, ֆեդերացիայի և ՀԱՕԿ-ի ընդհանուր հաղթանակն էր: Ֆեդերացիայի նախագահ Արթուր Գևորգյանը զանգահարեց, շնորհավորեց: Շատ հպարտ և ուրախ էր: Բոլորս էլ ուրախ ենք: Տղաներին մնում է լավ աշխատել և ըստ արժանվույն մասնակցել Օլիմպիական խաղերին»,-փաստեց նա:
Խոսելով Հովհաննես Բաչկովի կիսաեզրափակիչ մենամարտի մասին` Գաբրիելյանը մասնավորապես ասաց. «Բաչկովը չի պարտվել, դա ասում եմ, որպես մասնագետ: Այստեղ գալուց առաջ ես խոսեցի ՀԱՕԿ նախագահ պարոն Գագիկ Ծառուկյանի հետ, ով ասաց, որ հնարավոր ամեն ինչ կանի, ուղիներ կփնտրի, որպեսզի Բաչկովն ուղեգիր ունենա: Նա իսկապես արժանի է»:
Բռնցքամարտի Հայաստանի հավաքականը Թուրքիայում նվաճեց Օլիմպիական խաղերի 4 ուղեգիր: Մրցաշարի արծաթե մեդալակիրներ դարձան Արթուր Հովհաննիսյանը (49 կգ) և Նարեկ Աբգարյանը (52 կգ), լավագույն երրորդ տեղն զբաղեցրին 56 կգ քաշային Արամ Ավագյանը և 69 կգ քաշային Վլադիմիր Մարգարյանը:

Head coach of the Armenian boxing team Karen Aghamalyan summed up the European Olympic qualifier in Samsun in a conversation with reporters.
“In terms of tension this tournament was incompatible with European or World Championships. Before leaving I said we were going to our war where we had only to win. I am pleased with the guys. As for Boxing Federation President Artur Gevorgyan’s statement, it was made only for security reasons. He feared that it wouldn’t be safe for us in an enemy country. Then we met with the President of the National Olympic Committee of Armenia, Gagik Tsarukyan who promised to secure our team’s safety. The International Olympic Committee also took responsibility. Mr. Tsarukyan promised us that both the safety and the fair judgment would be on a high level. I want to thank the NOC of Armenia and Mr. Tsarukyan as it’s the first time that we have been judged fairly and haven’t been stolen our victories in the last ten years, except Bachkov’s semifinal bout. Overall, our boxers spent 29 bouts – 18 wins and 11 defeats. I don’t remember anything like this in the last 10-15 years”, Aghamalyan stressed.
Head of Armenia’s delegation in Samsun, NOC Vice President Derenik Gabrielyan noted that the qualifications were gained thanks to the team work.
“The fact that we conquered more qualifications than the local boxers shows that it was a victory of all of us. It was the victory of the boxers, coaches, federation and NOC of Armenia. Federation President Artur Gevorgyan phoned and congratulated us. He was very proud and happy. We are all happy. The gays have only to work hard and worthily take part in the Olympic Games”, he said.
Speaking about Hovhannes Bachkov’s semifinal bout Gabrielyan said, “Bachkov didn’t lose, I say it as a professional. Before coming here I spoke to NOC President Mr. Gagik Tsarukyan and he said that he would do everything possible to obtain a qualification for Bachkov, because he really deserves it”.