Հայկական շախմատի առաջատար Լևոն Արոնյանը արդեն 6-րդ անգամ մասնակցեց՝ « Սպորտը հանուն հավասար հնարավորությունների» խորագրիտակ անցկացվող շախմատային սեանսին՝ ներառական կրթություն իրականացնող դպրոցների հաշմանդամություն ունեցող 22 աշակերտի հետ:
«Շախմատային նման սեանսները կարևոր են: Սպորտը պետք է հանի տարբերությունները մարդկանց մեջ: Ես կարծում եմ, որ շախմատն այն զբաղմունքն է, որը մարդը պետք է հոգով խաղա և սրտից մի բան ունենա: Այս երեխաները դժվարություններ ունեն կյանքում: Հաղթահարելով այդ դժվարությունները` ես համոզված եմ, որ նրանք կկարողանան գտնել իրենց աշխարհը»,-ասաց Արոնյանը:
Հայ գրոսմայստերը շեշտեց, որ ինքն էլ հաշմանդամություն ունեցող հարազատներ ունի և իր համար տարբերություն չկա:
«Սպորտը հանուն հավասար հնարավորությունների» միջոցառման նպատակն է հանրության ուշադրությունը հրավիրել հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար հավասար հնարավորություններ ստեղծելու գաղափարին: Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ կրթության և գիտության, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունների, Երևանի քաղաքապետարանի հանրակրթության վարչության, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի ներկայացուցիչները և այլք:

Лучший шахматист Армении Левон Аронян в 6-й раз провел шахматный сеанс в рамках программы «Спорт во имя равных возможностей», он сыграл с 22-мя детьми с ограниченными возможностями из школ с инклюзивным образованием.
«Подобные шахматные сеансы очень важны. Спорт стирает различия между людьми. Я думаю, что в шахматы надо играть с душой. Эти ребята имеют трудности в жизни. Уверен, что преодолев эти трудности, они смогут найти свой мир»,- заявил Левон Аронян.
Армянский гроссмейстер отметил, что среди его близких тоже есть инвалиды, и он не ставит никаких различий между людьми.
Программа «Спорт во имя равных возможностей» нацелена на привлечение внимания общественности к принципу создания равных возможностей для людей с инвалидностью. На мероприятии присуствовали представители министерства образования и науки РА, министерства труда и социальных вопросов РА, общеобразовательного управления ереванской мэрии, офиса защитника прав человека и многие другие.