Օրերս հայկական մամուլում լուրեր էին շրջանառվում որոնց համաձայն՝ ծանրամարտի աշխարհի 2010 թվականի, Եվրոպայի եռակի չեմպիոն, Պեկինի Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր Տիգրան Մարտիրոսյանը և Եվրոպայի գործող չեմպիոն, Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, ծանրորդ Հռիփսիմե Խուրշուդյանը Խաղերին արգելված խթանիչներ օգտագործելու պատճառով որակազրկվել են չեն մասնակցի Ռիոյի Օլիմպիական խաղերին:
Ի պատասխան վերը նշված հրապարակումներին՝ Ձեզ ենք ներկայացնում Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանի հայտարարությունը:
«Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն մշտական կապի մեջ է գտնվում միջազգային հակադոպինգային կազմակերպությունների հետ: Մենք ուշադիր հետևում ենք հակադոպինգային գործընթացների զարգացմանը: Խոսքը բազմաթիվ երկրների հարյուրավոր մարզիկների մասին է, այդ թվում՝ մեր մի քանի մարզիկների: Մինչ այս պահը որևէ պաշտոնական հաղորդագրություն կամ որոշում չկա: Մենք մեր արձագանքը կտանք միայն միջազգային համապատասխան կառույցների պաշտոնական հայտարարությունից հետո: Մինչ այդ մեր բոլոր մարզիկներն, ըստ հաստատված ժամանակացույցի, շարունակում են նախապատրաստվել Ռիո դե Ժանեյրոյում կայանալիք ամառային 31-րդ Օլիմպիական խաղերին»,- նշվում է ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանի հայտարարությունում:

Recently some rumors were circulating in the Armenian media according to which 2010 world weightlifting champion, three-time European champion, Beijing Olympics bronze medalist Tigran Martirosyan and European ruling champion, London Olympics bronze medalist, weightlifter Hripsime Khurshudyan were disqualified because of using prohibited stimulants and won't take part in the Rio Olympics.
In response to the above-mentioned publications, the secretary general of the National Olympic Committee of Armenia, Hrachya Rostomyan, made a statement.
''The National Olympic Committee of Armenia keeps in close contact with international anti-doping agencies. We follow the development of anti-doping procedures closely. This refers to hundreds of athletes from various countries, including some of our athletes. Up to this moment we have no official statement or decision. We will give our response only after the official announcement of the relevant international organizations. Before that all our athletes, according to the approved schedule, are preparing for the 31st Summer Olympic Games,'' ANOC Secretary General Hrachya Rostomyan stated.