Օրերս հայկական մամուլում լուրեր էին շրջանառվում որոնց համաձայն՝ ծանրամարտի աշխարհի 2010 թվականի, Եվրոպայի եռակի չեմպիոն, Պեկինի Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր Տիգրան Մարտիրոսյանը և Եվրոպայի գործող չեմպիոն, Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, ծանրորդ Հռիփսիմե Խուրշուդյանը Խաղերին արգելված խթանիչներ օգտագործելու պատճառով որակազրկվել են չեն մասնակցի Ռիոյի Օլիմպիական խաղերին:
Ի պատասխան վերը նշված հրապարակումներին՝ Ձեզ ենք ներկայացնում Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանի հայտարարությունը:
«Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն մշտական կապի մեջ է գտնվում միջազգային հակադոպինգային կազմակերպությունների հետ: Մենք ուշադիր հետևում ենք հակադոպինգային գործընթացների զարգացմանը: Խոսքը բազմաթիվ երկրների հարյուրավոր մարզիկների մասին է, այդ թվում՝ մեր մի քանի մարզիկների: Մինչ այս պահը որևէ պաշտոնական հաղորդագրություն կամ որոշում չկա: Մենք մեր արձագանքը կտանք միայն միջազգային համապատասխան կառույցների պաշտոնական հայտարարությունից հետո: Մինչ այդ մեր բոլոր մարզիկներն, ըստ հաստատված ժամանակացույցի, շարունակում են նախապատրաստվել Ռիո դե Ժանեյրոյում կայանալիք ամառային 31-րդ Օլիմպիական խաղերին»,- նշվում է ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանի հայտարարությունում:

На днях в армянской прессе распространились новости, согласно которым чемпион мира по тяжелой атлетики 2010-го года, трехкратный чемпион Европы, бронзовый медалист Олимпийских игр в Пекине Тигран Мартиросян и действующая чемпионка Европы, бронзовая медалистка Олимпийских игр в Лондоне, тяжелоатлетка Рипсиме Хуршудян дисквалифицированы за использование запрещенных на Играх стимуляторов и не примут участия в Олимпийских играх в Рио.
Представляем Вам заявление генерального секретаря Национального олимпийского комитета Армении Грачья Ростомяна в ответ на данные публикации.
«Национальный олимпийский комитет Армении находится в постоянном контакте с международными антидопинговыми организациями. Мы внимательно следим за развитием антидопинговых процессов. Речь идет о сотнях спортсменов из множества стран, в том числе о нескольких наших спортсменах. До сих пор нет никакого официального сообщения или решения. Мы отреагируем только после официального заявления соответствующих международных организаций. До этого все наши спортсмены, согласно утвержденному графику, продолжают готовиться к 31-м летним Олимпийским играм в Рио-де-Жанейро»,-отмечено в заявлении генерального секретаря НОК Армении Грачья Ростомяна.