Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արայիկ Բաղդադյանի համար Ռիոյի Օլիմպիական խաղերը երկրորդն են: Լոնդոն-2012-ի ձախողումից հետո, Ռիո-2016-ից մարզիչը ակնկալում է առնվազն մեկ մեդալ: Մասնագետը կանխատեսումներ չի անում, նախընտրում է գործով ապացուցել: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Բաղդադյանը խոսեց 4 հայ օլիմպիականների, Խաղերի նախապատրաստական փուլերի, ինչպես նաև՝ իրենց հասցեին հնչեցրած քննադատությունների մասին:
-Պարոն Բաղդադյան, մեր նախորդ հարցազրույցի ժամանակ նշել էիք, որ 2-3 ուղեգիրը հաջողություն կհամարեք: Այժմ Հայաստանի հավաքականն ունի 4 ուղեգիր: Գո՞հ եք:
-Ես նշել էի, որ այս թիմով գոնե 2 ուղեգիր պետք է ունենանք: 3 ուղեգիրը գոհացնող էր, իսկ ահա 6 քաշային կարգերից 4 ուղեգիր ունենալը, այն էլ այս թիմով, հաջողություն է:
-Սակայն չորրորդ ուղեգիրը անակնակալ ստացվեց:
-Այո, Դավիթ Սաֆարյանը ուղեգիր ստացավ մյուս մարզիկների որակազրկման շնորհիվ: Կարելի է ասել` Աստված տեսավ Դիվիթի տանջանքը, աշխատասիրությունը, թափած քրտինքը և նրան այսպիսի հնարավորություն տվեց: Այժմ նա ամբողջովին կենտրոնացել է Օլիմպիական խաղերի վրա: Հավանական է, որ նա չմասնակցի Ստեփան Սարգսյանի անվան Գավաթի խաղարկությանը: Նրան հատուկ մոտեցում ենք ցույց տալիս, և ավելորդ ծանրաբեռնվածություն նրան հարկավոր չէ: Կկենտրոնանանք բուն մարզման գործընթացի վրա:
-Նախորդ Օլիմպիական խաղերում Հայաստանի ազատ ոճային ըմբիշները ձախողվեցին: Ի՞նչ ակնկալիքներ կան Ռիո-2016-ից:
-Ռիո մեկնող մարզիկները պատահական ըմբիշներ չեն: Սաֆարյանը Օլիմպիական խաղերի փորձ ունի: Նրա մասնակցությունը նախորդ Խաղերին չի կարելի ձախողում համարել, քանի որ այնտեղ մրցավարական կոպիտ խաղտումներ եղան: Գեորգի Կետոևը տիտղոսակիր և ահռելի փորձ ունեցող ըմբիշ է: Բերիանիձեն առաջին անգամ է մասնակցելու Խաղերին, բայց նա էլ միջազգային գորգի փորձ ունի: Գառնիկ Մնացականյանը երկար տարիներ է, ինչ մարզվում է: Ճիշտ է` մասնակցել է միջազգային մրցաշարերի, բայց անգամ երիտասարդների Եվրոպայի կամ աշխարհի առաջնության փորձ չունի: Նրան մեկ հնարավորություն էր տրված, և տեսաք, թե ինչպես նա կատարեց իր առջև դրված առաջադրանքը: Գառնիկը ցանկացած մրցակցին տհաճ անակնկալ կարող է մատուցել: Օլիմպիական խաղերում բոլորը իրար հավասար են: Կանխագուշակումներն այս դեպքում պարապ գործ են:
-Պարոն Բաղդադյան, Դուք հավաքականը գլխավորում եք գրեթե 2009 թվականից: Ի՞նչ է փոխվել այս տարիների ընթացքում Ձեր գլխավորած հավաքականում:
-Նախորդ Օլիմպիական հավաքականից մնացել է միայն Դավիթ Սաֆարյանը: Հրավիրվել են Բերիանիձեն և Կետոևը: 57 կգ քաշում մենք միշտ լավ մրցակցություն ենք ունեցել՝ Միհրան Ջաբուրյան, Գարիկ Բարսեղյան, Օհան Գիքինյան, Երվանդ Թադևոսյան, Գառնիկ Մնացականյան և էլի մի քանի մարզիկներ, որոնց մեջ միշտ մրցակցություն է եղել, ինչն էլ իր արդյունքը տվեց:
-Բացի մարզումային բուն գործընթացից, Օլիմպիական խաղերին մասնակցող տղաների հետ առանձին զրուցո՞ւմ եք:
-Այո: Ես տղաներին ասում եմ, որ ճիշտ է` Օլիմպիական խաղերը չես համեմատի աշխարհի կամ Եվրոպայի առաջնության հետ, բայց հարկավոր չէ Խաղերից «վախենալ»: Պետք է հանգիստ մոտենալ:
-Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականը շատ քննադատությունների արժանացավ՝ հատկապես Եվրոպայի առաջնությունից հետո: Դա չի՞ ընկճում հավաքականին:
-Քննադատողներ միշտ էլ եղել են, թող քննադատեն: Բայց թող հաշվի առնեն, որ Օլիմպիական խաղերին մենք 4 ուղեգիր ունեցել ենք միայն 2008-ին, այն էլ` 8 քաշային կարգերից, այժմ 6-ից 4 ուղեգիր ունենք: Քննադատողները թող ավելի խորը նայեն խնդրին: Օրինակ` Երևանում շատ մարզադպրոցներում հրաշալի պայմաններ կան, սակայն նրանցից հավաքականը համալրած ըմբիշներ գրեթե չկան: Իսկ շրջաններում լավ երեխաներ կան, նրանք էլ պայմաններ չունեն: Ցավալի է` շատ: Մենք մասնագետների կարիք ունենք: Իսկ այժմ մեր հիմնական նպատակը Օլիմպիական խաղերում առնվազն մեկ մեդալ նվաճելն է:
-Պարոն Բաղդադյան, նախապատրաստական ի՞նչ փուլեր եք անցնելու մինչև Օլիմպիական խաղերը:
-Մինչև հունիսի 24-ը կլինենք Ծաղկաձորում: Այնուհետև կմասնակցենք Ստեփան Սարգսյանի անվան Գավաթի խաղարկությանը, որը կկայանա Վանաձորում հունիսի 25-26-ը: Դրանից հետո` հուլիսի 2-16-ը, Ռուսաստանի հավաքականի հետ համատեղ հավաք կունենանք: Այնուհետև կմեկնենք Վրաստան, այնտեղ էլ համատեղ հավաք կանցկացնենք տեղացիների հետ: Օգօստոսի 5-ին կվերադառնանք Երևան, որտեղ կանցկացնենք վերջին մարզումները: Այնուհետև՝ օգօստոսի 9-ին, 57 կգ և 125 կգ քաշային ըմբիշները ինձ հետ կմեկնեն Ռիո, իսկ օգօստոսի 11-ին մեզ կմիանան 65 կգ և 97 կգ քաշային ըմբիշները՝ մարզիչներ Հովսեփ Հովսեփյանի և Հաբեթնակ Կուրղինյանի գլխավորությամբ: Արդեն Ռիոյում կանցկացնենք 10-օրյա հավաք և կմասնակցենք Խաղերին:

Араик Багдадян. Наша основная цель - завоевать медаль на Олимпийских играх
Для главного тренера сборной Армении по вольной борьбе Араика Багдадяна Олимпийские игры в Рио - вторые. После неудачного выступления на Лондон-2012, тренер ожидает от Рио-2016, как минимум, одну медаль. Специалист не дает прогнозов, а предпочитает доказать на деле. В беседе с пресс-службой НОК Армении Багдадян рассказал о 4-х армянских олимпийцах, подготовительных этапах к Играм, а также о критике в свой адрес.
-Господин Багдадян, во время предыдущего интервью вы отметили, что будете считать удачей 2-3 путевки. Сейчас у сборной Армении - 4 путевки. Вы довольны?
-Я отмечал, что с такой командой мы должны иметь хотя бы 2 путевки. 3 путевки удовлетворили бы, а 4 путевки в 6-и весовых категориях, это уже удача.
-Однако 4-я путевка стала неожиданностью.
-Да, Давид Сафарян получил путевку благодаря дисквалификации других спортсменов. Можно сказать, что Бог заметил усердие, трудолюбие, потраченные силы Давида и предоставил ему такую возможность. Сейчас он полностью сосредоточился на Олимпийских играх. Вероятно, он не примет участия в розыгрыше Кубка имени Степана Саркисяна. Ему нужен специальный подход, и не нужна лишняя нагрузка. Сосредоточимся на тренировочном процессе.
-На прошлых Олимпийских играх армянские борцы вольного стиля выступили неудачно. Каковы ожидания от Рио-2016?
-В Рио отправляются неслучайные борцы. У Сафаряна есть опыт Олимпийских игр. Его участие в прошлых Играх нельзя считать провалом, поскольку там были  грубые нарушения судейства. Георгий Кетоев - титулированный борец с огромным опытом. Берианидзе будет участвовать в Играх впервые, но у него также есть опыт участия в международных турнирах. Гарник Мнацаканян тренируется долгие годы. Он принимал участие в международных турнирах, но не имеет опыта участия даже в молодежных чемпионатах мира или Европы. У него была единственная возможность, и вы увидели, как он выполнил поставленную перед собой задачу. Гарник может преподнести неприятный сюрприз любому сопернику. На Олимпийских играх все равны, предсказания не имеют смысла.
-Господин Багдадян, Вы возглавляете сборную почти с 2009-го года. Что изменилось в команде за это время?
-Из прошлой Олимпийской сборной остался только Давид Сафарян. Приглашены Берианидзе и Кетоев. В весовой категории 57 кг у нас всегда была хорошая конкуренция: Мигран Джабурян, Гарик Барсегян, Оган Гигинян, Ерванд Тадевосян, Гарник Мнацаканян и еще несколько спортсменов, между которыми всегда была конкуренция, что и дало результат.
-Кроме основного процесса тренировок, вы беседуете по отдельности с участниками Олимпийских игр?
-Да. Я говорю ребятам, что хоть и Олимпийские игры не сравнить с чемпионатом мира или Европы, но не над «бояться» Игр. Надо относиться спокойно.
-Сборная Армении по вольной борьбе многократно подвергалась критике, особенно после чемпионата Европы. Это не подавляет сборную?
-Критики были всегда, пусть критикуют. Но пусть учитывают, что 4 путевки на Олимпийские игры мы имели только в 2008-м году, и то в 8-и весовых категориях. Сейчас у нас 4 путевки в 6-и весовых категориях. Пусть критики глубже вникают в проблему. Например, во многих спортшколах Еревана - отличные условия, однако среди их воспитанников почти нет пополнивших сборную. А в районах есть хорошие ребята, но у них нет условий, это грустно. Мы нуждаемся в специалистах. А сейчас наша основная цель - завоевать на Олимпийских играх, как минимум, одну медаль.
-Господин Багдадян, какие подготовительные этапы пройдете до Олимпийских игр?
-До 24-го июня мы будем в Цахкадзоре. Затем примем участие в розыгрыше Кубка имени Степана Саркисяна, который состоится с 25 го по 26-е июня в Ванадзоре. После чего, со 2-го по 16-е июля, проведем совместный сбор со сборной России. Затем отправимся в Грузию, где также проведем совместный сбор с грузинами. 5-го августа мы вернемся в Ереван, где проведем последние тренировки. 9-го августа я с борцами весовых категорий 57 кг и 125 кг отправлюсь в Рио, а 11-го августа к нам присоединятся борцы весовых категорий 65 кг и 97 кг, во главе с тренерами Овсепом Овсепяном и Абетнаком Кургиняном. Уже в Рио мы проведем 10-дневный сбор и примем участие в Играх.