Հայ բասկետբելիստները` փոքր երկրների Եվրոպայի առաջնության մասին
Բասկետբոլի Հայաստանի ազգային հավաքականը հունիսի 26-ին մեկնում է Մոլդովա, որտեղ կմասնակցի փոքր երկրների Եվրոպայի առաջնությանը: Մեկնումից առաջ, ՀԱՕԿ լրատվական բաժնի հետ զրույցում բասկետբոլիստները խոսեցին իրենց ակնկալիքների մասին:
Զարեհ Զարգարյան. Շատ ուժեղ թիմ է հավաքվել աշխարհի տարբեր տեղերից: Տղաներն իրար լավ հասականում են՝ լավն են և ուժեղ: Իսկ մարզիչը շատ լավն է, ով մեծ փորձ ունի: Մենք, բացի հաղթանակից, ուրիշ ակնկալիք չունենք Եվրոպայի առաջնությունում: Մեզ հարկավոր է միայն միասնական գործել:
Մայք Դանիելյան. Հրաշալի թիմ է հավաքվել: Այս երեք շաբաթների ընթացում լավ մարզվեցինք միասին և կարող ենք լավ թիմ դառնալ: Բացի այն որ թիմն ունի շատ լավ խաղացողներ, հարկավոր միասնական թիմի պես գործել: Ամեն խաղից հետո քիչ-քիչ իրար ավելի լավ ենք հասկանում: Իսկ մեր մարզիչը պրոֆեսիոնալ է և գիտի` ինչ անել:
Ամիրան Ամիրխանով. Տղաները հաղթելու մեծ ցանկություն ունեն, ուզում ենք հաղթել Եվրոպայի այս առաջնությունում: Անցած գրեթե մեկ ամսվա ընթացքում մենք արդեն շատ լավ ենք իրար հասկանում: Անկախ նրանից, որ տարբեր լեզուներով ենք խոսում, իմ կարծիքով շատ լավ ենք իրար հասկանում: Մարզիչը մեր առաջ մեծ խնդիր է դրել և ես վստահ եմ, որ դա հնարավոր է կատարել: Իսկ Դանսթոնը իսկական պրոֆեսիոնալ է, ով բարձր մակարդակի հանդիպումներ է անցկացնում:
Արթուր Խաչատուրյան. Արդեն մոտ մեկ ամիս է, ինչ միասին ենք և մարզվում ենք ամեն օր: Մենք կկարողանանք հաղթել Մոլդովայոմ, քանի որ ուժեղ թիմ ենք: Կարծում եմ, այլ թիմեր պետք է մեզնից վախենան: Իրականում մեր օրերը շատ հետաքրքիր են անցնում, քանի որ ամերիկացիները ռուսի հետ խոսում են հայերեն, սլավոնը մեկ ուրիշի հետ անգլերեն, այս ամենը շատ զվարճակի է, բայց և շատ հետաքրքիր: Մենք շատ շուտ հարմարվեցինք մարզչին հետ և հասկացանք միմյանց:
Անդրե Մկրտչյան Սփայթ. Ես շատ սիրեցի թիմակիցներիս, քանի որ իրենք շատ լավ են: Մենք մտածում ենք միմյանց մասին, ինչպես նաև մեր մարզչի մասին: Բոլորս այստեղ ենք սրտի նույն թրթիռով և թիմային խաղով կարող ենք հաղթել: Ես ինձ շատ ավելի շատ հայ եմ զգում, քանի որ մեծացել եմ մորս կողքին: Թեպետ կիսով չափ եմ հայ, սակայն ինքս ինձ իսկական հայ եմ զգում: Հայաստանը շատ եմ սիրում (Խմբ. այս բառերը Անդրեն ասաց հայերենով): Բոլորը խենթի պես են նայում վրաս, երբ խոսում եմ հայերեն:
Արտյոմ Թավաքալյան. Դեռևս անցած տարի Մ20 տարեկանների թիմում այս հավաքականից մի քանիսի հետ խաղոմ էինք միասին, և գիտենք միմյանց: Իսկ նորեկներին շուտ հարմարվեցի, քանի որ ինքս էլ խաղացել եմ ԱՄՆ-ում: Մենք Եվրոպայի առաջնությանը մասնակցում ենք ոսկե մեդալ նվաճելու համար: Մարզիչ Գյոկչյանը մեծ փորձի ունի և իսկական պրոֆեսիոնալ է:
Պյոտր Ստեփանյանց. Մենք մարտական ենք տրամադրված և խաղալու  ենք միայն հաղթանակի համար: Իհարկե մի քիչ հուզմունք կա, քանի որ առաջին միջազգային մրցաշարն է և պետք է արդարացնենք բոլորի հույսերը:
Միքայել Պողոսյան. Մենք Մոլդովա ենք մեկնում միայն հաղթանակի հետևից: Թիմակիցներս բազմալեզուն են, բայց բոլորս էլ խոսում ենք բասկետբոլի լեզվով: Խաղադաշտում մենք իրար ավելի լավ ենք հասկանում, քան դրանից դուրս: Մեր յուրաքանչյուր խաղին պետք է լուրջ մոտեցում ցույց տանք:
Սերգեյ Պոլուխին. Ես Հայաստանի հավաքականում առաջին անգամը չէ, որ խաղում եմ, բայց ազգային թիմում խաղալն այլ է: Տղաները շատ աշխատասեր են: 100 տոկոսով մարզվում են և նախապատրաստվում են: Մեր թիմում թույլ կողմեր չկան: Բոլոր մրցակիցներին պետք է հարգենք և խաղանք միասնական թիմի պես: Իսկ երբ մեզ հետ խաղում է Դանսթոնը, ավելի վստահ ենք  խաղում:
Անդրեյ Կոնստանտինով. Մեզ մեծ հաճույք պատճառեց միասնական խաղերը: Այո, մենք կատարեցինք մեր առաջ դրված խնդիրը, փորձարկեցին մի քանի կոմբինացիաներ: Առաջին պահից էլ ակնհայտ էր, որ Դանսթոնը իսկական պրոֆեսիոնալ է:
Բրայան Դանսթոն. Մենք պետք է թիմի պես խաղանք: Խաղընկերներս բարձր մակարդակի են: Ամեն ինչ կանենք հաղթելու համար:

Армянские баскетболисты о чемпионате малых стран Европы
Национальная сборная Армении по баскетболу 26-го июня отправляется в Молдову, где примет участие в чемпионате малых стран Европы. Перед отъездом баскетболисты в беседе с пресс-службой НОК Армении поделились своими ожиданиями.
Заре Заргарян: Собралась очень сильная команда из различных стран мира. Ребята хорошо понимают друг друга, они – хорошие и сильные. Тренер тоже очень хороший, с большим опытом. С чемпионата Европы мы ожидаем только победы, нам необходимо действовать сплоченно.
Майк Даниелян: Собралась прекрасная команда. Мы хорошо потренировались вместе за эти 3 недели и можем стать хорошей командой. Кроме того, что команда имеет очень хороших игроков, необходимо действовать как сплоченная команда. После каждой игры мы постепенно все лучше понимаем друг друга. А наш тренер – профессионал и знает, что делать.
Амиран Амирханов: У ребят есть большое желание победить, мы хотим победы на этом чемпионате Европы. Прошел уже почти месяц, и мы очень хорошо понимаем друг друга. Несмотря на то, что мы говорим на разных языках, по-моему, очень хорошо понимаем друг друга. Тренер поставил перед нами большую задачу, и я уверен, что ее возможно выполнить. А Данстон – настоящий профессионал, который проводит встречи на высоком уровне.
Артур Хачатурян: Уже почти месяц, как мы вместе и тренируемся каждый день. Мы сможем победить в Молдове, поскольку мы – сильная команда. Думаю, что другие команды должны нас бояться. На самом деле, наши дни проходят очень интересно, поскольку американцы с русскими разговаривают по-армянски, славянин с кем-то другим по-английски, все это очень смешно и интересно. Мы очень быстро привыкли к тренеру и поняли друг друга.
Андре Спайт Мкртчян: Я очень полюбил своих партнеров по команде, поскольку они очень хорошие. Мы думаем друг о друге, а также о своем тренере. Мы все здесь по одинаковому зову сердца и можем победить командной игрой. Я намного больше чувствую себя армянином, поскольку вырос рядом с матерью. Хотя я и наполовину армянин, но чувствую себя армянином. Очень люблю Армению (ред. эти слова Андре сказал по-армянски). Все смотрят на меня как на сумасшедшего, когда я говорю по-армянски.
Артем Тавакалян: Еще в прошлом году я играл с некоторыми из этой сборной в команде до 20-и лет, и мы знаем друг друга. А к новичкам я привык быстро, поскольку сам играл в США. Мы участвуем в чемпионате Европы, чтобы завоевать золотую медаль. Тренер Гекчян имеет большой опыт и, он - настоящий профессионал.
Петр Степанянц: Мы настроены решительно и будем играть только на победу. Конечно, немного волнительно, поскольку это первый международный турнир, и мы должны оправдать все надежды.
Микаел Погосян: Мы отправляемся в Молдову только за победой. Мои партнеры по команде разноязычны, но мы все говорим на языке баскетбола. Мы лучше понимаем друг друга на поле, чем вне него. Мы должны проявлять серьезный подход к каждой игре.
Сергей Полухин: Я не впервые играю в составе сборной Армении, но игра в национальной команде – это совсем другое. Ребята очень трудолюбивы, тренируются и готовятся на 100 процентов. В нашей команде нет слабых мест. Мы должны уважать всех соперников и играть, как сплоченная команда. А когда с нами играет Данстон, мы играем еще увереннее.
Андрей Константинов: Нам доставили большое удовольствие сплоченные игры. Да, мы выполнили поставленную перед нами задачу, попробовали несколько комбинаций. С самого начала было очевидно, что Данстон – настоящий профессионал.
Брайант Данстон: Мы должны играть как команда. Мои партнеры по команде высокого уровня. Мы сделаем все, чтобы победить.