Մենք ամեն ինչ անելու ենք Իռլանդիային հաղթելու համար. Տիգրան Գյոկչյան
Բասկետբոլի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Տիգրան Գյոկչյանը բասկետբոլի Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնության կիսաեզրափակչից առաջ պատասխանեց ՀԱՕԿ լրատվականի հարցերին:
-Պարոն Գյոկչյան, ի՞նչ կասեք հավաքականի առաջին խաղի մասին, որը Մոլդովայի հետ էր:
-Հայաստանի հավաքականը տարբեր կերպ սկսեց Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությունը: Մեր թիմը շատ լավ հանդիպում անցկացրեց Մոլդովայի հետ: Մենք բավականին լավ ուսումնասիրել էինք մրցակցին և գիտեինք նրանց թույլ և ուժեղ կողմերը: Վերլուծությունը տվեց իր արդյունքը և մենք հասկացանք իրենից ինչ է ներկայացնում Մոլդովայի հավաքականը: Մեր աշխատանքի արդյունքը եղավ վստահ հաշվով հաղթանակը:
-Անդորրայի հետ խաղում մենք պարտվեցին: Ինչո՞ւ:
-Մենք պարտվեցինք Անդորրային, քանի որ նրանք մեզ անակնակալի էին բերել: Շատ քիչ լուրեր ունեինք նրանց մասին: Թեպետ մենք հետևել էինք նրանց խաղին առաջին հանդիպման ժամանակ, սակայն այդ խաղում նրանց թիմը ներկայացել էր ոչ մարտական կազմով: Հանդիպումը ցույց տվեց, որ Անդորրան կազմակերպված թիմ է և ունի իսպանական ոճ: Անկախ դրանց, Հայաստանն կարող էր ավելի լավ խաղալ և հաջողության հասնել:
-Հայաստանն ակնհայտ առավելությամբ հաղթեց Ուելսին, ինչպե՞ս ստացվեց այդպես:
-Ուելսի դեմ խաղում բոլորը տեսան, որ ակնհայտ պայքար չկար: Թեպետ մեր հավաքականը շատ լուրջ էր տրամադրվել խաղին: Պարտությունից հետո մեծ էր ցանկությունը հաղթելու: Նախապատրասական փուլի ընթացքում Հայաստանը քիչ հանդիպումներ է անցկացրել և բացի այդ, թիմն առաջին անգամն է մասնակցում նմանատիպ միջազգային մրցաշարի: Բնական է այն, որ բասկետբոլիստները չեն կարող ամբողջ տարին հավաքականի հետ լինել: Ժամանակի հետ ամեն ինչ իր տեղն է ընկնում և թիմն էլ սկսում է աճել:
-Ի՞նչ կասեք մեր կիսաեզրափակչի մրցակցի՝ Իռլանդիայի թիմի մասին:
-Իռլանդիան կազմակերպված թիմ է, և ագրեսիվ բասկետբոլ է խաղում: Նրանք այս մրցաշարի լավագույն թիմերից մեկն են, բայց Հայաստանի հավաքակամը ևս այս մրցաշարի ֆավորիտներից է: Մենք ամեն ինչ անելու ենք Իռլանդիային հաղթելու համար: Հասցրել ենք վերլուծել նրանց և ձգտելու ենք նրանց հետ խաղում մեզ համար դրական արդյունքի հասնել:

Тигран Гекчян. Мы сделаем все, чтобы одержать победу над Ирландией
Главный тренер сборной Армении по баскетболу Тигран Гекчян перед полуфиналом чемпионата малых стран Европы ответил на вопросы пресс-службы НОК Армении.
-Господин Гекчян, что скажете о первой игре сборной с Молдовой?
-Сборная Армении хорошо начала чемпионат малых стран Европы. Наша команда провела очень хорошую встречу с Молдовой. Мы довольно хорошо изучили соперника и знали его сильные и слабые стороны. Анализ дал свои результат, и мы поняли, что представляет из себя сборная Молдовы. Результатом нашей работы стала уверенная победа.
-Мы проиграли в игре с Андоррой. Почему?
-Мы проиграли Андорре, поскольку они преподнесли нам сюрприз. У нас было мало сведений о них. Несмотря на то, что мы следили за их первой игрой, однако в той игре они не были представлены сильным составом. Встреча показала, что Андорра - организованная команда и играет в испанском стиле. Несмотря на все это, Армения могла бы играть лучше и добиться успеха.
-Армения с явным преимуществом победила Уэльс, как это удалось?
-В игре против Уэльса все увидели, что не было явной борьбы. Хотя и наша сборная была серьезно настроена на игру. После поражения у нас было большое желание выиграть. Армения провела мало встреч во время подготовительного этапа, и, кроме того, команда впервые принимает участие в подобном международном турнире. Естественно, что баскетболисты не могут весь год быть со сборной. Со временем все становится на свои места и команда начинает расти.
-Что скажете о нашем сопернике в полуфинале, команде Ирландии?
-Ирландия - организованная команда, и играет агрессивно. Это - одна из лучших команд этого турнира, но сборная Армении также входит в число фаворитов турнира. Мы сделаем все, чтобы победить Ирландию. Мы успели проанализировать их игру, и будем стремиться достичь положительных для нас результатов в игре.