Հայաստանը բասկետբոլային ակումբ կունենա. Արա Պողոսյան
Բասկետբոլի Հայաստանի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Արա Պողոսյանը, հավաքականի գլխավոր մարզիչ Տիգրան Գյոկչյանը, ինչպես նաև հավաքականի անդամներ՝ Միքայել Պողոսյանը, Արտյոմ Թավաքալյանը և Սերգեյ Պոլուխինը հանդիպեցին լրագողներին և պատասխանեցին նրանց հարցերին: Մասնակիցները խոսեցին Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությունից և հետագա անելիքներից:
Արա Պողոսյան. «Հավաքականը կազմավորելու ծրագիրը մենք դեռ սկսել էինք 5 տարի առաջ: Մեր ծրագիրը դեռ ավարտված չէ: Մենք նախատեսում ենք, որ արդեն այս տարվանից Հայաստանը կունենա բասկետբոլի պրոֆեսինոնալ ակումբ, որը կխաղա Ռուսաստանի «Սուպեր լիգայում» և Եվրոպայի որևէ Գավաթներից մեկում, դեռ հստակ որոշված չէ: Մեր հավաքկանից  8 մարզիկ կհամալրեն այդ ակումբը, իսկ գլխավոր մարզիչ Տիգրան Գյոկչյանը համաձայնեց վերադառնալ Հայաստան և գլխավորել այդ ակումբը: Հույս ունենք՝ ձեզ ուրախացնելու առիթներ կունենանք»:
Տիգրան Գյոկչյան. «Առաջնությանը մասնակցելուց առաջ մենք գիտեինք, որ հեշտ չի լինելու: Սպորտում ամեն ինչ լինում է: Մի փոքր խնդիր ունեինք՝ խաղակցվածության հետ կապված: Հանդիսատեսին թվում է, թե մենք հեշտ էինք հաղթում և պայքարը թեժ չէր, սակայն դա ամենևին էլ այդպես չէր: Այն, որ մենք հաղթում էինք մրցակիցներին, չէր նշանակում, որ նրանք էին թույլ, դա խոսում էր մեր թիմի՝ ուժե լինելու մասին»:
Միքայել Պողոսյան. «Հավաքականում հանդես գալը և հաղթելը մեծ ուրախություն էր բոլորիս համար: Ակումբը համալրելու հաճելի առաջարկ ստացա, որն, ամենայն հավանականությամբ, կընդունեմ»:
Արտյոմ Թավաքալյան. «Ես նույնպես թիմը համալրելու առաջարկ եմ ստացել, սակայն պետք է վերադառնամ ԱՄՆ և ուսումս շարունակեմ: Որոշմանս մասին հստակ չեմ կարող ասել»:
Սերգեյ Պոլուխին. «Ես 16 տարեկանից հանդես եմ գալիս Հայաստանի հավաքականի կազմում: Ստացա ակումբից հանդես գալու առաջարկը: Սիրով ընդունել եմ այն»:

Ara Poghosyan: Armenia will have a basketball club
The vice president of the Armenian Basketball Federation, Ara Poghosyan, the team’s head coach, Tigran Gyokchyan, as well as the team members, Michael Poghosyan, Artyom Tavakalyan and Sergey Polukhin, met reporters and answered their questions. The participants spoke about the European Championship for Small Countries and their future plans.
Ara Pogosyan: “We started the program of the team formation 5 years ago. The program is in the process yet. We are planning to create a professional basketball club which will play in the Russian Super League or in some of the European Cups. Eight players from our national team will join the club. Coach Tigran Gyokchyan has agreed to return to Armenia and lead the club. We hope we’ll have occasions to make you happy.
Tigran Gyokchyan: “Before taking part in the championship we knew it wouldn’t be easy. Everything is possible in sport. We had a little problem with the play. People think we were playing easily and the struggle wasn’t that fierce but out victories don’t mean that the opponents were weak they speak about our team’s strength.”
Michael Poghosyan: “Playing in the team and winning was great happiness for all of us. I have received a nice offer to join the club which I will likely accept.”
Artyom Tavakalyan: “I have received an offer to join the club, too. But I have to return to the USA and continue my education. I haven’t decided anything yet.”
Sergey Polukhin: “I started to play for the team when I was 16. I have received the offer from the club and accepted it with pleasure.