Հայաստանը բասկետբոլային ակումբ կունենա. Արա Պողոսյան
Բասկետբոլի Հայաստանի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Արա Պողոսյանը, հավաքականի գլխավոր մարզիչ Տիգրան Գյոկչյանը, ինչպես նաև հավաքականի անդամներ՝ Միքայել Պողոսյանը, Արտյոմ Թավաքալյանը և Սերգեյ Պոլուխինը հանդիպեցին լրագողներին և պատասխանեցին նրանց հարցերին: Մասնակիցները խոսեցին Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությունից և հետագա անելիքներից:
Արա Պողոսյան. «Հավաքականը կազմավորելու ծրագիրը մենք դեռ սկսել էինք 5 տարի առաջ: Մեր ծրագիրը դեռ ավարտված չէ: Մենք նախատեսում ենք, որ արդեն այս տարվանից Հայաստանը կունենա բասկետբոլի պրոֆեսինոնալ ակումբ, որը կխաղա Ռուսաստանի «Սուպեր լիգայում» և Եվրոպայի որևէ Գավաթներից մեկում, դեռ հստակ որոշված չէ: Մեր հավաքկանից  8 մարզիկ կհամալրեն այդ ակումբը, իսկ գլխավոր մարզիչ Տիգրան Գյոկչյանը համաձայնեց վերադառնալ Հայաստան և գլխավորել այդ ակումբը: Հույս ունենք՝ ձեզ ուրախացնելու առիթներ կունենանք»:
Տիգրան Գյոկչյան. «Առաջնությանը մասնակցելուց առաջ մենք գիտեինք, որ հեշտ չի լինելու: Սպորտում ամեն ինչ լինում է: Մի փոքր խնդիր ունեինք՝ խաղակցվածության հետ կապված: Հանդիսատեսին թվում է, թե մենք հեշտ էինք հաղթում և պայքարը թեժ չէր, սակայն դա ամենևին էլ այդպես չէր: Այն, որ մենք հաղթում էինք մրցակիցներին, չէր նշանակում, որ նրանք էին թույլ, դա խոսում էր մեր թիմի՝ ուժե լինելու մասին»:
Միքայել Պողոսյան. «Հավաքականում հանդես գալը և հաղթելը մեծ ուրախություն էր բոլորիս համար: Ակումբը համալրելու հաճելի առաջարկ ստացա, որն, ամենայն հավանականությամբ, կընդունեմ»:
Արտյոմ Թավաքալյան. «Ես նույնպես թիմը համալրելու առաջարկ եմ ստացել, սակայն պետք է վերադառնամ ԱՄՆ և ուսումս շարունակեմ: Որոշմանս մասին հստակ չեմ կարող ասել»:
Սերգեյ Պոլուխին. «Ես 16 տարեկանից հանդես եմ գալիս Հայաստանի հավաքականի կազմում: Ստացա ակումբից հանդես գալու առաջարկը: Սիրով ընդունել եմ այն»:

Вице-президент федерации баскетбола Армении Ара Погосян, главный тренер сборной Тигран Гекчян, а также члены сборной Микаел Погосян, Артем Тавакалян и Сергей Полухин встретились с журналистами и ответили на их вопросы. Участники рассказали о чемпионате малых стран Европы и планах на будущее.
Ара Погосян: «Мы начали формировать сборную еще 5 лет назад. Наша программа еще не завершена. Мы планируем, что уже в этом году Армения будет иметь профессиональный баскетбольный клуб, который будет играть в российской Суперлиге и на одном из Кубков Европы, пока точно не решено. 8 спортсменов из нашей сборной войдут в состав этого клуба, а главный тренер Тигран Гекчян согласился вернуться в Армению и возглавить клуб. Надеемся, что будем иметь поводы, чтобы порадовать вас».
Тигран Гекчян: «Перед участием в чемпионате, мы знали, что будет нелегко. В спорте все возможно. У нас была небольшая проблема с сыгранностью. Зрителю кажется, что мы легко побеждали, и борьба не была острой, но это не так. То, что мы побеждали соперников, не означало, что они слабые, это говорит о том, что мы - сильная команда».
Микаел Погосян: «Выступать в сборной и победить - это большая радость для всех нас. Я получил приятное предложение пополнить клуб, которое, по всей вероятности, приму».
Артем Тавакалян: «Я также получил предложение пополнить клуб, однако должен вернуться в США и продолжить учебу. Пока не могу точно сказать о своем решении».
Сергей Полухин: «Я с 16-и лет выступаю в составе сборной Армении. Получил предложение выступать в клубе и с удовольствием принял его».