Հայաստանը` ամառային Օլիմպիական խաղերում. թվեր և փաստեր
Դժվար կլինի աշխարհում գտնել մեկին, ով չիմանա, թե իրենցից ինչ են ներկայացնում Օլիմիական խաղերը: Յուրաքանչյուր ոք յուրովի է պատկերացնում և մեկնաբանում դրանք: Մարզիկի համար Խաղերը կյանքի նվիրական երազանք են, երկրի համար` պատիվ, մարզասերի համար` տոն, աշխարհի համար` միասնության և խաղաղության խորհրդանիշ:
Մենք` հայերս, միշտ հպարտացել ենք ոչ միայն մեր մշակույթով և պատմությամբ, այլև` մարզական նվաճումներով: Եկել է ժամանակը` հպարտանալու նոր անուններով և նոր մեդալներով: 10 օր անց Հարավային Ամերիկան իր պատմության մեջ առաջին անգամ կընդունի ամառային Օլիմպիական խաղերը, որտեղ Հայաստանը կներկայանա ռեկորդային` 33 մարզիկներով: Ռիո դե Ժանեյրոյի Օլիմպիական խաղերից առաջ ՀԱՕԿ լրատվական բաժինն առաջարկում է վերհիշել անկախ Հայաստանի օլիմպիական ուղին:
ԽՍՀՄ փլուզումից հետո նրա կազմի մեջ մտնող երկրների մարզիկները 1992 թվականի Բարսելոնայի Օլիմպիական խաղերում ներկայացան Օլիմպիական դրոշի ներքո: Հայ մարզիկների, թերևս, լավագույն արդյունքը գրանցվեց հենց այդ խաղերում: Հայաստանի 5 մարզիկներից 3-ը դարձան օլիմպիական չեմպիոններ: Պատվոհարթակի առաջին աստիճանին կանգնեցին ծանրորդ Իսրայել Միլիտոսյանը, ըմբիշ Մնացական Իսկանդարյանը և հրաձիգ Հրաչյա Պետիկյանը: Հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Ալֆրեդ Տեր-Մկրտչյանը պարտվեց եզրափակչում և դարձավ Խաղերի փոխչեմպիոն, սակայն մասնագետները մինչ օրս էլ նշում են, որ Մկրտչյանի արծաթե մեդալը շատ վիճելի էր: Հայ մարզիկներից միայն Սոս Հայրապետյանն էր, ով մեդալ չնվաճեց (մականախաղ):
26-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերը՝ 1996 թվականին, ընդունել էր Ատլանտան: Պատմության մեջ առաջին անգամ Հայաստանի հավաքականը ներկայացավ եռագույնի ներքո: Հայաստանի Հանրապետության համար առաջին Օլիմպիական խաղերին մեկնեցին 32 մարզիկներ, ովքեր ներկայացան 11 մարզաձևում (ըմբշամարտ, բռնքամարտ, ծանրամարտ, լող, թենիս, ջրացատկ, մարմնամարզություն, աթլետիկա, հրաձգություն, հեծանվասպորտ, ձյուդո): Հենց Ատլանտայում էլ հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Արմեն Նազարյանը հռչակվեց անկախ Հայաստանի առաջին Օլիմպիական չեմպիոնը: Ազատ ոճի ըմբիշ Արմեն Մկրտչյանը դարձավ Խաղերի փոխչեմպիոն:
2000 թվականի Խաղերն անցկացվեցին հեռավոր Սիդնեյում, որտեղ Հայաստանի հավաքականը ներկայացավ 10 մարզաձևում (ըմբշամարտ, բռնցքամարտ, ծանրամարտ, լող, թենիս, ջրացատկ, աթլետիկա, հրաձգություն, թիավարություն, ձյուդո): Մրցահարթակ դուրս եկած 27 մասնակիցներից միայն ծանրորդ Արսեն Մելիքյանին հաջողվեց բրոնզե մեդալ նվաճել:
Անկախ Հայաստանի պատմության վատագույն Խաղերն եղան 2004 թվականի Աթենքի Օլիմպիական խաղերը, որտեղ Հայաստանի 18 մարզիկներից և ոչ մեկին չհաջողվեց մեդալ նվաճել:
2004 թվականից հետո Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեում եղան լուրջ կադրային փոփոխություններ: 2005 թվականին ՀԱՕԿ նախագահի պաշտոնը վստահվեց Գագիկ Ծառուկյանին:
Փոփոխության դրական արդյունքն երկար սպասել չտվեց: Պատկերը փոխվեց արդեն Պեկինում: Ամառային 29-րդ Խաղերում Հայաստանը ներկայացավ 25 մարզիկով (ըմբշամարտ, բռնքամարտ, ծանրամարտ, լող, աթլետիկա, հրաձգություն,ձյուդո), որտեղ հայ մարզիկները նվաճեցին 6 բրոնզե մեդալ: Օլիմպիական խաղերի երրորդ մրցանակակիրներ դարձան հունահռոմեական ոճի ըմբիշներ` Ռոման Ամոյանը, Յուրի Պատրիկեևը, բռնցքամարտիկ` Հրաչիկ Ջավախյանը,  ծանրորդներ` Տիգրան Գ. Մարտիրոսյանը, Տիգրան Վ. Մարտիրոսյանը և Գևորգ Դավթյանը:
30-րդ Օլիմպիական խաղերում Հայաստանը ներկայացավ 24 մարզիկներով, ովքեր մրցեցին 9 մարզաձևում (ըմբշամարտ, բռնքամարտ, ծանրամարտ, լող,  մարմնամարզություն, աթլետիկա, հրաձգություն, թաեքվոնդո, ձյուդո): Լոնդոն-2012-ից  հայ մարզասերները, երկար դադարից հետո, ոսկե մեդալի ամենամեծ ակնկալիքներն ունեին: Հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Արսեն Ջուլֆալակյանը հասել էր Խաղերի եզրափակիչ, որտեղ պարտվեց ռուս մրցակցին և դարձավ Խաղերի արծաթե մեդալակիր: Բրոնզե մեդալներ նվաճեցին ծանրորդ Հռիփսիմե Խուրշուդյանն ու ըմբիշ Արթուր Ալեքսանյանը:
Ռիո-2016-ի մեկնարկին մնացել է ընդամենը 10 օր: Հայաստանը իր անկախության պատմության մեջ առաջին անգամ կներկայանա 33 մարզիկներով, ովքեր կպայքարեն 8 մարզաձևերում (ըմբշամարտ, բռնքամարտ, ծանրամարտ, լող, մարմնամարզություն, աթլետիկա, հրաձգություն, ձյուդո): Հայաստանի հավաքականում կան աշխարհի, Եվրոպայի չեմպիոններ և մրցանակակիրներ, Բաքվում կայացած առաջին Եվրոպական խաղերի մեդալակիր, Պատանեկան Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն և փոխչեմպիոն, ռեկորդակիրներ: Բացի այդ, պատմության մեջ առաջին անգամ Հայաստանը կներկայանա 3 մարմնամարզիկով, որտեղ կունենա նաև կին մարզիկ (խմբ. Հուրի Գեբեշյան): Հատկանշական է, որ Խաղերի մասնակիցներից գրեթե բոլորն իրենց իսկ նվաճած ուղեգրերով են մեկնում (լողորդներ` Վահան Մխիթարյանը, Մոնիկա Վասիլյանը և հրաձիգ Հրաչիկ Բաբայանը կմասնակցեն Սպիտակ քարտերով): Առաջին անգամ հայ բռնցքամարտիկները Խաղերին կմասնակցեն ռեկորդային` 5, իսկ աթլետները` 6 մարզիկներով: Մի խոսքով, ռեկորդային Օլիմպիական խաղեր են: Եվ տա Աստված, որ 20 տարի հետո Օլիմպիական խաղերի մայրաքաղաքում լսվի Հայաստանի օրհներգը և պանծա եռագույնը:
Հ.Գ. Մեզ մնում է միայն հավատալ ու հետևել: Եվ, ինչպես ամառային 31-րդ Օլիմպիական Խաղերի կարգախոսն է հուշում, համախմբվենք` կրքով:

Армения на летних Олимпийских играх. Числа и факты
Трудно найти в мире человека, который не знал бы что такое Олимпийские игры. Каждый представляет и описывает их по-своему. Для спортсмена Игры – заветная мечта жизни, для страны – честь, для любителей спорта – праздник, для всего мира – символ единства и мира.
Мы, армяне, всегда гордились не только своей культурой и историей, но и спортивными достижениями. Пришло время гордиться новыми именами и медалями. Через 10 дней Южная Америка впервые в своей истории примет летние Олимпийские игры, на которых Армению представит рекордное количество спортсменов – 33. Перед Олимпийскими играми в Рио-де-Жанейро пресс-служба НОК Армении предлагает вспомнить олимпийский путь независимой Армении.
После распада СССР спортсмены из стран, входящих в его состав, на Олимпийских играх 1992-го года выступили под Олимпийским флагом. Армянские спортсмены показали лучшие результаты именно на этих Играх. Трое из пяти спортсменов Армении стали олимпийскими чемпионами. На первую ступень пьедестала почета встали тяжелоатлет Исраел Милитосян, борец Мнацакан Искандарян и стрелок Грачья Петикян. Борец греко-римского стиля Альфред Тер-Мкртчян потерпел поражение в финале и стал вице-чемпионом Игр, однако специалисты до сих пор отмечают, что поражение Тер-Мкртчяна было спорным. Из армянских спортсменов только Сос Айрапетян на завоевал медали (хоккей с мячом).
26-е летние Олимпийские игры 1996-го года проходили в Атланте. Впервые в истории сборная Армения выступала под триколором. На первые для Республики Армения Олимпийские игры отправились 32 спортсмена, представляющие 11 видов спорта (борьба, бокс, тяжелая атлетика, плавание, теннис, прыжки в воду, гимнастика, легкая атлетика, стрельба, велоспорт, дзюдо). Именно в Атланте борец греко-римского стиля Армен Назарян был провозглашен первым Олимпийским чемпионом независимой Армении. Борец вольного стиля Армен Мкртчян стал вице-чемпионом Игр.
Игры 2000-го года проводились в далеком Сиднее, где сборная Армении была представлена в 10-и видах спорта (борьба, бокс, тяжелая атлетика, плавание, теннис, прыжки в воду, легкая атлетика, стрельба, гребля, дзюдо). Из 27-и участников только тяжелоатлету Арсену Меликяну удалось завоевать бронзовую медаль.
В истории независимой Армении худшими играми стали Олимпийские игры 2004-го года в Афинах, где из 18-и спортсменов Армении никому не удалось завоевать медали.
После 2004-го года в Национальном олимпийском комитете Армении произошли серьезные кадровые изменения. В 2005-м году президентом НОК Армении стал Гагик Царукян.
Положительный результат не заставил себя долго ждать. Ситуация изменилась уже в Пекине. На 29-х летних Играх Армению представляли 25 спортсменов (борьба, бокс, тяжелая атлетика, плавание, легкая атлетика, стрельба, дзюдо), армянские спортсмены завоевали 6 бронзовых медалей. Третьими призерами Олимпийских игр стали борцы греко-римского стиля Роман Амоян, Юрий Патрикеев, боксер Грачик Джавахян, тяжелоатлеты Тигран Г. Мартиросян, Тигран В. Мартиросян и Геворг Давтян.
На 31-х Олимпийских играх Армению представляли 24 спортсмена, которые соревновались в 9-и видах спорта (борьба, бокс, тяжелая атлетика, плавание, гимнастика, легкая атлетика, стрельба, тхэквондо, дзюдо). После долгого перерыва армянские любители спорта ждали золотую медаль с Лондон-2012. Борец греко-римского стиля Арсен Джулфалакян дошел до финала Игр, где уступил сопернику из России и стал серебряным медалистом. Бронзовые медали завоевали тяжелоатлетка Рипсиме Хуршудян и борец Артур Алексанян.
До старта Рио-2016 осталось всего 10 дней. Армению впервые за историю ее независимости представят 33 спортсмена, которые поборются в 8-и видах спорта (борьба, бокс, тяжелая атлетика, плавание, гимнастика, легкая атлетика, стрельба, дзюдо). В сборной Армении есть чемпионы и призеры мира и Европы, медалист состоявшихся в Баку первых Европейских игр, чемпион и вице-чемпион юношеских Олимпийских игр, рекордсмены. Кроме того, впервые в истории Армению представят 3 гимнаста, в том числе гимнастка (ред. Хури Гебешян). Важно отметить, что почти все участники Игр сами завоевали свои путевки (пловцы Ваан Мхитарян, Моника Василян и стрелок Грачик Бабаян принимают участие с Белыми карточками). Впервые в Играх примут участие 5 боксеров и 6 легкоатлетов. Одним словом, Игры являются рекордными. И дай Бог, чтобы через 20 лет в столице Олимпийских игр звучал гимн Армении и развевался триколор.
P.S. Нам остается только верить и следить. И, как подсказывает девиз 31-х летних Олимпийских игр, объединимся со страстью.