Թեհրանում մեկնարկած շախմատի կանանց աշխարհի անհատական առաջնության 64 մասնակիցները գլխաշորով են խաղում:
Իրանում գործող օրենքի համաձայն, կանայք հասարակական վայրերում պարտադիր պետք է հիջաբ կրեն: Այդ պատճառով աշխարհի մի շարք առաջատար շախմատիստուհիներ հրաժարվեցին մեկնել Թեհրան: Իսկ նրանցից շատերը, ովքեր ժամանել են, խաղատախտակների առջեւ իրենց այնքան էլ հարմարավետ չեն զգում:
ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Հայաստանի կանանց շախմատի առաջատար Էլինա Դանիելյանը հաստատում է այդ հանգամանքը՝ նշելով, որ թեեւ կազմակերպիչները թույլատրել են հիջաբի փոխարեն շարֆով ծածկել գլուխը, բայց, միեւնույն է, թե´ ինքը, թե´ Լիլիթ Մկրտչյանն իրենց հարմարավետ չեն զգում:

Элина Даниелян: Играть с покрытой головой неудобно
На стартовавшем в Тегеране чемпионате мира по шахматам среди женщин 64 участницы играют с покрытой головой.
Согласно действующему в Иране закону, женщины в общественных местах обязательно должны носить хиджаб. По этой причине ряд ведущих шахматисток мира отказались приехать в Тегеран. А многие из тех, кто приехали, за игровой доской чувствуют себя не так уж комфортно.
В беседе с пресс-службой НОК РА лидер сборной Армении Элина Даниелян подтвердила эту информацию, отметив, что хотя организаторы турнира разрешили вместо хиджаба покрывать голову шарфом, она и Лилит Мкртчян не чувствуют себя комфортно.