Կայքերում եւ այլ լրատվամիջոցներում լուր էր տարածվել, թե Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Սամվել Կարապետյանը Ռիո դե Ժանեյրոյի օլիմպիական խաղերից հետո մարզիչներին ու ըմբիշներին աշխատավարձ եւ խոստացված հավելավճարները չի տվել: Այսօր այդ առիթով հրավիրված մամուլի ասուլիսում ֆեդերացիայի փոխնախագահներ Հրանտ Ենոքյանը, Սամվել Գեւորգյանը, հունահռոմեական ոճի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լեւոն Ջուլֆալակյանը, մարզիչներ Գեւորգ Ալեքսանյանը, Էդուարդ Սահակյանը, օլիմպիական եւ աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանը, Օլիմպիական արծաթե մեդալակիր, աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն Արսեն Ջուլֆալակյանը, Եվրոպայի չեմպիոն Վարշամ Բորանյանը, Եվրոպայի մրցանակակիր Կարապետ Չալյանը եւ ՀԸՖ մամուլի ծառայության ղեկավար Կարեն Գիլոյանը հերքեցին այդ տեղեկությունը՝ դա գնահատելով հերյուրանք, որն իրականության հետ ոչ մի առնչություն չունի:
Արսեն Ջուլֆալակյան. «Շատ տհաճ զգացողություն ունեցա առավոտյան այդ նյութը կարդալով: Կարծես, ուզում են լավ բանը փչացնել, վարկաբեկել: Բոլորն էլ քաջ գիտեն, որ 2009 թվականից, ինչ մեր ֆեդերացիան գլխավորեց Սամվել Կարապետյանը, մեր հավաքականը ամեն տարի մասնակցել է միջազգային մրցաշարերի ու բոլորից վերադարձել փառքով: Հավաքականների մարզիչները, մարզիկները, մերսողները, ամբողջ անձնակազմը միշտ պատշաճ ձեւով եւ վարձատրվել են եւ պարգեւատրվել: Վիրավորական է, որ ուզում են բիծ գցել այն մարդու վրա, որը մինչեւ այսօր միայն լավ բաներ է արել ըմբշամարտի համար: Մենք բոլորս շատ նեղված ենք, շատ վիրավորական է: Երկու հավաքականների համար էլ մինչեւ հիմա չի եղել մի դեպք, որ ֆեդերացիայի առջեւ մի խնդիր դնենք ու չլուծվի: Ուզում ենք, որ դուք հանրությանը ներկայացնեք ճշմարտությունը»:
Հրանտ Ենոքյան. «Ամեն տարի ֆեդերացիան հաշվետվություն է ներկայացնում, թե ինչ գումարներ են ծախսվել, ինչ մեդալներ են ըմբիշները նվաճել: Դրանք հնարավոր են եղել միայն Սամվել Կարապետյանի ներդրած գումարների շնորհիվ: Այդ նյութում ինչ-որ կոնկրետ թվեր էին ֆիքսված: Ճշգրիտ ֆիքսված գումար չի կարող լինել, որովհետեւ ֆեդերացիայում գործում է հստակ կանոնակարգ: Տարի կլինի, որ գումարի չափը կտատանվի՝ կախված նրանից, թե ինչ միջոցառումներ կան, քանի հոգի են չեմպիոն ու մրցանակակիր դարձել, ինչպիսի բուժօգնություն է անհրաժեշտ ըմբիշներին եւ այլն: Մենք ֆեդերացիայում նույնիսկ ուշացումներ չենք տեսել: Ավելին ասեմ, Սամվել Կարապետյանը միայն ըմբիշներին չի խրախուսում: Նա խրախուսել է նաեւ ծանրորդներին, մարմնամարզիկներին, ֆուտբոլիստներին, 10 լավագույն մարզիկներին եւ այլն»:
Մյուս բանախոսները նույնպես վրդովված էին ու իրենց լիակատար աջակցությունը հայտնեցին ֆեդերացիայի նախագահ Սամվել Կարապետյանին:

Ложь – это плохо, в том числе – распространение ложных слухов
На сайтах и других СМИ распространилась информация, что президент Федерации борьбы Армении Самвел Карапетян после Олимпийских игр в Рио-де-Жанейро не выдал тренерам и спортсменам зарплату и обещанные премии.
Сегодня на созванной по этому поводу пресс-конференции вице-президенты федерации Грант Енокян и Самвел Геворгян, главный тренер национальной сборной по греко-римской борьбе Левон Джулфалакян, тренеры Геворг Алексанян и Эдуард Саакян, чемпион Олимпийских игр, мира и Европы Артур Алексанян, вице-чемпион Олимпийских игр, чемпион мира и Европы Арсен Джулфалакян, чемпион Европы Варшам Боранян, призер первенства Европы Карапет Чалян и руководитель пресс-службы ФБА Карен Гилоян опровергли эту информацию, назвав ее выдумкой, не имеющей какого-либо отношения к действительности.
Арсен Джулфалакян: "Прочитав утром эту новость, испытал очень неприятное чувство. Кажется, хотят что-то хорошее опорочить, дискредитировать. Все прекрасно знают, что с 2009 года, когда федерацию возглавил Самвел Карапетян, наша сборная каждый год участвовала в международных соревнованиях и регулярно возвращалась домой с победами. Тренеры сборных, спортсмены, массажисты, весь рабочий состав всегда достойно оплачивались и вознаграждались. Оскорбительно, что хотят запятнать человека, который до сегодняшнего дня делал для борьбы только хорошее. Мы все очень огорчены и оскорблены. В ситуации с обеими сборными еще не было случая, чтобы какая-то проблема не была решена федерацией. Хотим, чтобы вы представили обществу истинное положение вещей".
Грант Енокян: "Каждый год федерация представляет отчетность, где указывается, какие суммы были затрачены, какие медали завоеваны борцами. Все это возможно лишь благодаря финансовым вложениям Самвела Карапетяна. В том материале были зафиксированы какие-то конкретные цифры. Однако четкой фиксированной суммы быть не может, поскольку в федерации действует четкий регламент. Годовая сумма может колебаться, в зависимости от количества мероприятий, чемпионов и призеров, необходимой медицинской помощи для борцов и т.д. Мы в федерации не видели даже задержек. Скажу больше: Самвел Карапетян поощряет не только борцов, а также тяжелоатлетов, гимнастов, футболистов, 10 лучших спортсменов и др.".
Другие ораторы также были возмущены и выразили свою полную поддержку президенту ФБА Самвелу Карапетяну.