Օլիմպիական չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանի մասնակցությունը հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Եվրոպայի առաջնությանը, մինչեւ վերջին պահը հարցականի տակ էր։ Սակայն ըմբիշն ու մարզիչները որոշեցին ստուգատեսը բաց չթողնել։ Անձնական մարզիչ Գեւորգ Ալեքսանյանի խոսքով, դա Արթուրին անհրաժեշտ էր մինչեւ աշխարհի առաջնությունն ըմբշամարտի նոր կանոններին հարմարվելու համար։ Մարզիչը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում նշեց, որ Արթուրը վաղը կմեկնի հանգստանալու, որից հետո կվերադառնա մարզումներին.
«Վնասվածքներն Արթուրին խանգարել էին այս տարի միջազգային մրցաշարերի մասնակցել, իսկ աշխարհի առաջնությունից առաջ հարկավոր էր նոր կանոններով գոտեմարտել: Եկանք ընդհանուր հայտարարի եւ Արթուրը մասնակցեց Եվրոպայի առաջնությանը:
Իհարկե, վնասվածքը խանգարեց, կար նաեւ հոգեբանական գործոնը. ինը ամիս չէր մասնակցել մրցումների: Կարծում եմ` նա հաղթահարեց այդ ամենը եւ հանդես եկավ ավելի լավ, քան պատրաստ էր այդ պահին:
Գոտեմարտերի ընթացքում ցավերն ուժեղանում էին: Նա պետք է լավ հանգստանա, իսկ վերականգնվելու համար` նորից բժշկական կուրս անցնի»,-ասաց Գեւորգ Ալեքսանյանը:
Մարզչի խոսքով, փոփոխություններից հետո գոտեմարտերը կորցրել են դիտարժանությունը.
«Բոլոր կանոններով էլ հնարավոր է գոտեմարտել: Առանց չորեքթաթ դրության, հնարքներն ու միավորները քիչ եղան: Պետք է այս կանոնադրությանը համապատասխան տակտիկա մշակել, անել այնպես, որպեսզի կանգնած դիրքից գործողություն կատարելով հասնել չորեքթաթ դրության»,- նշեց օլիմպիական չեմպիոնի հայրը:

Геворг Алексанян. Артуру до чемпионата мира нужен был опыт борьбы по новым правилам
Участие олимпийского чемпиона Артура Алексаняна в чемпионате Европы по греко-римской борьбе до последнего момента было под вопросом. Однако борец и тренеры решили не пропускать соревнование. По словам личного тренера Геворга Алексаняна, это было необходимо Артуру, чтобы до чемпионата мира приспособиться к борьбе по новым правилам. Наставник в беседе с пресс-службой НОКА отметил, что Артур завтра отправится на отдых, после чего вернется к тренировкам.
"Травмы мешали Артуру участвовать в международных турнирах в этом году, а до чемпионата мира нужно было побороться по новым правилам. Пришли к общему знаменателю, и Артур принял участие в первенстве Европы.
Конечно, травма помешала, был также психологический фактор: Артур 9 месяцев не участвовал в соревнованиях. Думаю, что он все это преодолел и выступил лучше, чем был готов на тот момент.
В ходе поединков боли усиливались. Он должен хорошо отдохнуть, а для восстановления снова пройти медицинский курс", - сказал Геворг Алексанян.
По словам тренера, после изменений поединки потеряли в зрелищности.
"Можно бороться по всем правилам. Без партера, было мало приемов и очков. Надо выработать тактику соответственно данному регламенту, сделать так, чтобы из положения в стойке своими действиями достигнуть партера", - отметил отец олимпийского чемпиона.