Վահագն Հարությունյան. Եվրոպայի առաջնությունում մեր գլխավոր մրցակիցը Կիպրոսն է
Բասկետբոլի Հայաստանի Մ18 եւ Մ16 տարեկան աղջիկների հավաքականներն այսօր Օլիմպավանում սկսում են համատեղ ուսումնամարզական հավաքը: Թիմերը պատրաստվում են Եվրոպայի C դիվիզիոնի առաջնությանը: Հավաքականները գլխավորող Վահագն Հարությունյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում նշեց, որ երկու դեպքում էլ նպատակը 1-3-րդ տեղը զբաղեցնելն է.
«Մ18 տարեկանների նախորդ տարվա թիմից միայն երեք բասկետբոլիստ ունենք, մնացածը նոր են` արտասահմանի եւ Հայաստանի մեր ազգակիցները: Բավականին մարտունակ թիմ ունենք: Առաջնության մեկնարկային օրը խաղալու ենք Կիպրոսի հավաքականի հետ: Նրանք B դիվիզիոնից են տեղափոխվել: Կիպրոսի հավաքականի միայն վիճակագրությանն եմ ծանոթ: Նրանց խաղերից տեսագրություններ չկան, բայց վստահ եմ, որ լավ թիմ ունեն: Այդ խաղից շատ բան է կախված: Մեր մյուս մրցակիցներին գիտենք:
Կարելի է ասել, որ Մ16 տարեկանները կխաղան նույն ձեռագրով` ինչ իրենցից ավագ տարիքայինները: Առաջնությունից հետո Մ18-երի թիմից նրանց կմիանա չորս բասկետբոլիստ: Այստեղ եւս Կիպրոսն ուժեղ մրցակից է, բայց մենք արդեն ծանոթ կլինենք նրանց խաղաոճին»,- ասաց Վահագն Հարությունյանը:
Մ18 տարեկանների Եվրոպայի C դիվիզիոնի առաջնությունը կկայանա հուլիսի 4-9 Մալթայում, իսկ Մ16 տարեկաններինը` հուլիսի 24-30-ը Ջիբրալթարում:

Сегодня сборные девушек Армении до 18 и 16 лет начинают в Олимпаване совместный учебно-тренировочный сбор. Команды готовятся к чемпионату Европы в дивизионе "С". Возглавляющий сборные Ваагн Арутюнян в беседе с пресс-службой НОКА отметил, что в обоих случаях ставится цель занять 1-3 места:
"От прошлогодней команды до 18 лет остались только три баскетболистки, остальные – новички – наши соотечественники из Армении и заграницы. У нас довольно боеспособная команда. В стартовый день сыграем со сборной Кипра. Они перешли из дивизиона "В". Со сборной Кипра я знаком лишь по статистическим данным. Видеозаписей их матчей нет, но, уверен, что у них хорошая команда. От этой игры многое зависит. Остальных наших соперников мы знаем.
Можно сказать, что сборная до 16 лет будет играть в том же стиле, что и старшие баскетболистки. После первенства к ним присоединятся 4 баскетболистки из старшей команды. Здесь также сильным соперником является Кипр, но мы уже будем знакомы с их игровым почерком", - сказал Ваагн Арутюнян.
Чемпионат Европы до 18 лет в дивизионе "С" состоится с 4 по 9 июля на Мальте, а первенство до 16 лет пройдет с 24 по 30 июля в Гибралтаре.