Եղիշ Դավթյան. Մեր հիմնական նպատակը եզրափակիչ դուրս գալն է
Բասկետբոլի Հայաստանի տղամարդկանց Մ 18 տարեկանների հավաքականը երկար դադարից հետո այս տարի կմասնակցի Եվրոպայի C դիվիզիոնի առաջնությանը: Վերջին անգամ այս տարիքային խմբի աշխարհամասի առաջնությունում Հայաստանը ներկայացել էր 2007 թվականին:
Հավաքականի ավագ մարզիչ Եղիշ Դավթյանը հրապարակել է թիմի կազմը: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում նա հայտնեց, որ հրավիրել է բասկետբոլիստներ Հայաստանից, Արցախից եւ արտասահմանից:
«Ուսումնամարզական հիմնական հավաքը սկսելու ենք հունիսի 19-ին, քանի որ մեր բասկետբոլիստները տարբեր օրերի են ժամանելու: Իսկ մինչ այդ մյուսների հետ կմարզվենք Օլիմպավանում:
Նայել եմ մեր բասկետբոլիստների խաղերի տեսագրությունները, դրական կարծիքներ լսել արտասահմանի այն մասնագետներից, որոնք աշխատում են նրանց հետ: Դեռեւս անձամբ ծանոթ չեմ խաղացողների հետ: Կարծում եմ` վատ թիմ չենք ունենա:
Մարզումների ժամանակ կհասկանամ բասկետբոլիստների ներուժը եւ, ըստ այդմ, կկառուցենք մեր խաղը: Հավաքի ընթացքում նաեւ ընկերական խաղ կունենանք Վրաստանի նույն տարիքային հավաքականի հետ»,- ասաց մարզիչը:
Եղիշ Դավթյանը հետեւել է Եվրոպայի C դիվիզիոնի առաջնության խմբային փուլի մեր մրցակիցների` Կիպրոսի, Կոսովոյի եւ Նորվեգիայի խաղերին: Ըստ նրա` բավականին ուժեղ խմբում ենք հայտնվել.
«Չկա մարզիչ, որ չցանկանա չեմպիոն դառնալ: Մեր հիմնական նպատակը եզրափակիչ դուրս գալն է: Կանենք ամեն ինչ, որ մեր առջեւ դրված խնդիրը պատվով կատարենք»,- նշեց Եղիշ Դավթյանը:
Բասկետբոլի տղամարդկանց Մ 18 տարեկանների Եվրոպայի C դիվիզիոնի առաջնությունը կկայանա հուլիսի 4-9-ը Կիպրոսում:
Հավաքականի կազմում ընդգրկվել են` Ալեքս Իսկանդերյանը, Գեորգի Հովհաննիսյանը, Զաքար Դավիդյանը, Անդրե Զոհրաբյանը, Արտյոմ Պեչենջյանը, Վլադիմիր Հարությունյանը, Շանթ Արսլանյանը, Գեորգի Պոդկոլզինը, Ավո Դանիելյանը, Արման Դանիելյանը, Դավիթ Միքայելյանը, Արամ Մկրտչյանը, Գեորգի Շախնազարովը:

Егиш Давтян: Наша основная цель - выход в финал
Юношеская сборная Армении до 18 лет после длительной паузы в этом году примет участие в чемпионате Европы дивизиона "С". Последний раз Армения была представлена на первенстве континента в этой возрастной группе в 2007 году.
Старший тренер сборной Егиш Давтян объявил состав команды. В беседе с пресс-службой НОКА он сообщил, что пригласил баскетболистов из Армении, Арцаха и заграницы.
"Учебно-тренировочный сбор начнем с 19 июня, поскольку наши баскетболисты прибудут в различные дни. А до этого вместе с другими будем тренироваться в Олимпаване.
Я смотрел видеозаписи игр наших баскетболистов, слышал положительные отзывы от зарубежных специалистов, которые работают с ними. Пока лично не знаком с игроками. Думаю, у нас будет неплохая команда.
В ходе тренировок увижу потенциал и, исходя из этого, построим нашу игру. Во время сбора также проведем товарищеский матч со сверстниками из Грузии", - сказал тренер.
Егиш Давтян следил за нашими соперниками по групповому этапу дивизиона "С" чемпионата Европы. По его словам, мы оказазались в довольно сильной группе:
"Нет тренера, который не желает стать чемпионом. Наша основная цель – выход  в финал. Сделаем все, чтобы с честью выполнить поставленную перед нами задачу", - отметил Егиш Давтян.
Чемпионат Европы в дивизионе "С" среди юношеских сборных до 18 лет пройдет с 4 по 9 июля на Кипре.
В состав сборной вошли: Алекс Искандерян, Георгий Оганесян, Закар Давидян, Андре Зограбян, Артем Печенджян, Владимир Арутюнян, Шант Арсланян, Георгий Подколозин, Аво Даниелян, Арман Даниелян, Давид Микаелян, Арам Мкртчян, Георгий Шахназаров.