Բասկետբոլի Մ 18 տարեկանների Հայաստանի հավաքականները ԵԱ-ի առաջին հանդիպումը կանցկացնեն Կիպրոսի հետ
Բասկետբոլի Հայաստանի Մ 18 տարեկան տղաների եւ աղջիկների հավաքականները պատրաստվում են Եվրոպայի C դիվիզիոնի առաջնությանը:
Տղաները հուլիսի 4-ից 9-ը հանդես կգան Կիպրոսում, իսկ աղջիկները նույն օրերին կմրցեն Մալթայում: Մեր երկու թիմերի առաջին մրցակիցը Կիպրոսի հավաքականներն են:
Եվրոպայի առաջնությունից առաջ մարզիչներն ու բասկետբոլիստները հանդիպեցին լրագրողների հետ.
Եղիշ Դավթյան. Մ 18 տարեկան տղաների հավաքականի ավագ մարզիչ
Ինչպես գիտեք, մեր թիմը ձեւավորվել է այս տարի: Սկզբում տակտիկական որոշ խնդիրներ ունեինք։ Թիմով խոսեցինք, փոփոխեցինք խաղային վարժություները, մարտավարությունը։ Կարծում եմ, հիմա բոլորիս սրտով է։ Ընկերական խաղեր ենք անցկացրել, կարողացել շտկել թերությունները։ Մենք պետք է անենք առավելագույնն ինչին ընդունակ ենք։
Մեզ համար դժվարությունն այն է, որ խաղացողները տարբեր երկրներից են, եւ միասին մարզվելու շատ քիչ ժամանակ ունեինք՝ մոտ տասը օր։ Կա դպրոցների տարբերություն։ Բայց, 4-5-րդ օրը հաղթահարեցինք այդ բարդությունները։ Մեր թիմի հիմնական խնդիրն այն է, որ բարձրահասակ բասկետբոլիստներ քիչ ունենք։ Սակայն այնպիսի մարտավարություն ենք մշակել, որ օգտագործենք բոլոր խաղացողներին։
Վահագն Հարությունյան. Մ 18 տարեկան աղջիկների հավաքականի ավագ մարզիչ
Մեր ուսումնամարզական հավաքը բավականին երկար էր: Ներկայումս թիմը բարձունքի վրա է: Բնականաբար, ցանկացած մարզիկ տրամադրված է հաղթելու, այլ դեպքում նա թիմում գործ չունի: Թիմի կորիզը նախորդ տարվանից է, բայց նաեւ չորս համալրում ունենք: Շարունակում ենք նույն ձեռագրով:
Տեխնիկական որոշ խնդիրներ կան: Հիմնական երեք խաղացողներ դեռ վիզա չեն ստացել:
Մեր առաջին հանդիպումը շատ կարեւոր է եւ որոշիչ: Կիպրոսն ուժեղ թիմ ունի:
Գեորգի Պոդկոլզին. Մ 18 տարեկան տղաների թիմի ավագ
Առաջին օրերին մի քիչ դժվար էր։ Բայց օրեր անց ամեն ինչ իր տեղն ընկավ։ Պայմանները հիանալի են, իսկ մարզիչները` փորձառու: Առաջնությանը շատ լուրջ ենք մոտեցել: Կարծում եմ, որ այս պահին պատրաստ ենք ցույց տալ արժանի արդյունք:
Վիկտորյա Տոնոյան. Մ 18 տարեկան աղջիկների թիմի ավագ
Առաջին անգամ չէ, որ այս թիմի հետ եմ: Եթե համեմատենք ռուսական թիմերի հետ, ես միանշանակ կնախընտրեմ հայկականը: Այստեղ մարզիչները որոշ ազատություն են տալիս խաղում: Ուսումնամարզական հավաքը շատ լավ անցավ: Կարծում եմ` պատրաստ ենք առաջնությանը:

Сборные юношей и девушек Армении по баскетболу до 18 лет готовятся к чемпионату Европы в дивизионе "С".
Юноши с 4 по 9 июля выступят на Кипре, а девушки в эти же дни будут соревноваться на Мальте. Первыми соперниками наших команд станут сборные Кипра.
Перед чемпионатом Европы тренеры и баскетболисты встретились с журналистами.
Егиш Давтян, старший тренер сборной юношей до 18 лет:
Как вы знаете, наша команда сформировалась в этом году. Вначале были некоторые тактические проблемы. Поговорили с командой, изменили игровые упражнения и тактику. Думаю, сейчас все всех устраивает. Провели товарищеские игры, смогли исправить недостатки. Мы должны сделать максимум того, на что способны.
Для нас трудность заключается в том, что игроки приехали из разных стран, и у нас было очень мало времени для совместных тренировок – около 10 дней. Есть различие в баскетбольных школах. Но за 4-5 дня мы преодолели эти трудности. Главная проблема нашей команды заключается в дефиците высокорослых баскетболистов. Однако мы разработали стратегию, при которой будут задействованы все игроки.
Ваагн Арутюнян, старший тренер сборной девушек до 18 лет:
Наш учебно-тренировочный сбор был довольно продолжительным. В настоящее время команда на подъеме. Естественно, каждый спортсмен настроен на победу, в противном случае ему нечего делать в команде. Ядро команды осталось с прошлого года, но есть также 4 новичка. Продолжаем в том же духе.
Есть некоторые технические проблемы. Три основных баскетболистки пока не получили визы.
Наша первая встреча очень важная и определяющая. Кипр имеет сильную команду.
Георгий Подколозин, капитан команды юношей до 18 лет:
В первые дни было немного трудновато. Но затем все встало на свои места. Условия прекрасные, тренеры – опытные. Мы очень серьезно подходим к первенству Европы. Думаю, что на данный момент мы готовы показать достойный результат.
Виктория Тоноян, капитан команды девушек до 18 лет:
Я не в первый раз в этой команде. Если сравнивать с российскими командами, я однозначно предпочту сборную. Здесь тренеры дают некоторую свободу в игре. Учебно-тренировочный сбор прошел очень хорошо. Думаю, мы готовы к первенству Европы.