Ազատ ոճի ըմբշամարտի 2013 թ. աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն Դավիթ Սաֆարյանը վերսկսել է մարզումները: Ռիոյի ամառային օլիմպիական խաղերից հետո ըմբիշը որոշակի դադար էր վերցրել: Սաֆարյանն այժմ Հայաստանում է: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում նա ասաց, որ հոգեբանորեն արդեն վերականգնվել է եւ հիմա աշխատում է լավ մարզավիճակ ձեռք բերել.
«Ռիոյից հետո որոշեցի հանգստանալ, վնասվածքներ ունեի: Բացի այդ ցանկանում էի գորգից մի որոշ ժամանակ հեռու մնալ, բավական քաշ էի կորցրել:
Արդեն մի քանի ամիս է մարզվում եմ Ռուսաստանում: Առաջիկայում մրցաշարերի չեմ մասնակցի, պարզապես լավ մարզավիճակ ձեռք կբերեմ:
2018 թվականի հունվարից հետո ըմբշամարտի կանոններում փոփոխություններ են լինելու, նաեւ հնարավոր է քաշային կարգերը փոխվեն: Այնպես որ, չեմ շտապում: Ցանկացած պահի կարող եմ վերադառնալ մեծ սպորտ»,- նշեց Դավիթ Սաֆարյանը:
Դավիթը տեղեկացրեց, որ միշտ կապի մեջ է ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արայիկ Բաղդադյանի հետ: Հնարավոր է` հավաքների ընթացքում միանա ընդհանուր թիմին: Սակայն, հստակ ժամանակ չկա:

Чемпион мира и Европы 2013 года по вольной борьбе Давид Сафарян возобновил тренировки. После Олимпийских игр 2016 года в Рио борец взял некоторую паузу. Сафарян сейчас находится в Армении. В беседе с пресс-службой НОКА он сказал, что уже восстановился психологически и теперь старается набрать хорошую спортивную форму.
"После Рио решил отдохнуть, у меня были травмы. Помимо этого хотел на некоторое время побыть далеко от ковра, поскольку я значительно потерял в весе.
Уже несколько месяцев тренируюсь в России. В ближайшем будущем не буду участвовать в соревнованиях, просто наберу хорошую спортивную форму.
С января 2018 года в борьбе произойдет изменение правил, также возможно изменение весовых категорий. Так что, я не тороплюсь. В любой момент могу вернуться в большой спорт", - отметил Давид Сафарян.
Давид сообщил, что всегда находится на связи с генеральным секретарем федерации Араиком Багдатяном. Возможно, в ходе сборов спортсмен присоединится к общей команде. Однако, четких сроков нет.