Բասկետբոլի 2019 թ. աշխարհի առաջնության ընտրական փուլի Շվեդիայի դեմ հաղթանակից հետո Ամիրան Ամիրխանովը լրագրաողների հետ զրույցում կիսվեց տպավորություններով.
«Բոլորին շնորհավորում եմ այս մեծ հաղթանակի կապակցությաամբ: Սլովակիայի նկատմամաբ հաղթանակից հետո շատերը մտածում էին, որ մեր բախտը բերել է: Բայց այս խաղով ապացուցեցինք, որ ամեն դեպքում, մեզնից պետք է վախենալ:
Մի պահ կարծես թե թուլացրինք, բայց հետո կարողացանք հավաքվել, լավ պաշտպանվել : Աշխարհի առաջնության ընտրական փույում այս մակարդակի խաղ ցույց տալը այնքան էլ հեշտ չէ:
Շատ շնորհակալ եմ մեր երկրպագուներին: Աջակցությունն ուղղակի հիանալի էր: Այնպիսի տպավորություն էր, որ ոչ թե երեք հազար, այլ 10 հազար երկրպագու կար դահլիճում: Հույս ունեմ, որ սա մեր ուղու միայն սկիզբն է եւ առաջիկայում հաղթանակներ են սպասվում»,- ասաց Ամիրխանովը:
Աշխարհի առաջնության ընտրական փուլի A խմբում Հայաստանի հավաքականը երկու հաղթանակ է տարել եւ գլխավորում է մրցաշարային աղյուսակը: Մեր թիմի հաջորդ հանդիպումն օգոստոսի 9-ին է: Հայ բասկետբոլիստներն արտագնա խաղում կմրցեն Բոսնիա եւ Հերցեգովինայի հավաքականի հետ:

Амиран Амирханов: Доказали, что нас нужно опасаться
После победы над сборной Швеции в отборочном раунде чемпионата мира по баскетболу 2019 года Амиран Амирханов в беседе с журналистами поделился впечатлениями.
"Всех поздравляю с этой большой победой. После победы над Словакией многие думали, что нам повезло. Но этой игрой мы доказали, что нас в любом случае нужно опасаться.
Один момент мы как-будто расслабились, но потом смогли собраться, хорошо защищались. Показывать игру такого уровня на отборочном этапе чемпионата мира не так уж легко.
Я очень благодарсен нашим болельщикам. Поддержка была просто великолепной. Было такое впечатление, что в зале не три, а десять тысяч человек. Надеюсь, что это лишь начало нашего пути, и в будущем нас ждут победы",- сказал Амирханов.
В группе "А" отборочного этапа чемпионата мира сборная Армении одержала две победы и возглавляет турнирную таблицу. Следующая встреча нашей команды состоится 9 августа. Армянские баскетболисты в выездной игре сразятся со сборной Боснии и Герцеговины.