Արմեն Բաբալարյան. Առաջին տարին է, որ տղաները պատանեկանից տեղափոխվել են երիտասարդական հավաքական
Հավաքականի ավագ մարզիչ Արմեն Բաբալարյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց. «Մեր մասնակցությունն աշխարհի առաջնությանը համարում եմ բավարար, թեեւ ավելի շատ սպասելիքներ ունեինք եւ ավելին կարող էինք անել: Մալխաս Ամոյանը պետք է ոսկե մեդալ նվաճեր, սակայն եզրափակիչ գոտեմարտում մրցավարները վերջին 15 վայրկյաններին հաղթանակը նվիրեցին իրանցի ըմբիշին: Այդպես ասում եմ, որովհետեւ իրանցին աշխարհի չեմպիոն դարձավ տեխնիկական ոչ մի հնարք չկատարելով: Եզրափակչի ճանապարհին Ամոյանը ավելի ուժեղներին՝ ադրբեջանցուն, թուրքին, ուկրաինացուն, մոլդովացուն՝ Եվրոպայի մրցանակակիրներին ու չեմպիոններին էր հաղթել, սակայն եզրափակչում կատարվեց այն, ինչ ասացի:
Ամեն դեպքում հիասթափություն չկա, աշխատելու ենք նաեւ մեր սխալների վրա եւ շարունակելու ենք պայքարել: Մյուս տղաներն էլ ընդհանուր առմամբ վատ չաշխատեցին, պայքարեցին իրենց հնարավորությունների սահմաններում: Սպասելիք կար 55 կգ քաշային Տիգրան Մինասյանից եւ Հրաչյա Պողոսյանից (60 կգ), որոնք, սակայն, պարտվեցին հավասար միավորներով:
Մեր տղաները, ինչպես ասել եմ, առաջին տարին է՝ պատանեկանից տեղափոխվել են երիտասարդական հավաքական: Իսկ այստեղ Եվրոպայի եւ աշխարհի առաջնություններն ավելի կոշտ են ու մրցումային ժամանակն ավելի երկար: Հույս ունեմ, որ հաջորդ տարի ավելի լավ հանդես կգանք»:

Молодежная сборная Армении по греко-римской борьбе этой ночью возвратилась из Тампере в Ереван. Старший тренер сборной Армен Бабаларян в беседе с пресс-службой НОКА сказал: "Наше участие на чемпионате мира оцениваю удовлетворительно, хотя мы ожидали и могли сделать больше. Малхас Амоян должен был завоевать золотую медаль, но в финальной схватке арбитры в последние 15 секунд подарили победу иранскому борцу. Говорю так, потому что иранец стал чемпионом мира, не совершив ни одного технического приема. На пути к финалу Амоян победил более сильных азербайджанца, турка, украинца, молдованина - чемпионов и призеров Европы. Однако в финале произошло то, о чем я сказал.
В любом случае разочарования нет. Будем работать также над своими ошибками и продолжим бороться. Другие ребята в общем отработали неплохо, боролись в пределах своих возможностей. Были ожидания от Тиграна Минасяна (55 кг) и Грачья Погосяна (60 кг), но они проиграли при равенстве очков.
Наши ребята, как я уже сказал, первый год, как перешли из юношеской сборной в молодежную. А здесь чемпионаты Европы и мира более жесткие, а соревновательное время более длинное. Надеюсь, что в следующем году выступим лучше".