Ռոման Ամոյան. Մալխասը գերազանցելու է ինձ
Մեր ամենատիտղոսակիր ըմբիշներից մեկը՝ Ռոման Ամոյանը, Մալխաս Ամոյանի հորեղբայրն է: Նա նույնպես աշխարհի երիտասարդական առաջնության օրերին Տամպերեում էր եւ Մալխասին ու հավաքականի մարզիչներին օգնում էր ինչով հնարավոր էր:
Ֆինլանդիայից վերադառնալով՝ Ռոման Ամոյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց.
«Շնորհավորում եմ բոլորիս: Մալխասի արծաթե մեդալը միայն իրենը չէ՝ բոլորինս է: Նա դժվարին ու տպավորիչ գոտեմարտեր անցկացրեց՝ հաղթելով ուժեղ մրցակիցների: Մալխասը ոսկե մեդալ չնվաճելու իրավունք չուներ: Ոսկին, պարզապես, նվիրեցին իրանցուն: Ճիշտ է, դրանում Մալխասն էլ մեղավորություն ուներ: Ըմբշամարտի կանոններով, երբ մարզիկը ոտքը դուրս է դնում գորգի սահմաններից, մրցակցին մեկ միավոր է տրվում: Բայց այս դեպքում մրցավարները Մալխասին պատժեցին երկու միավորով: Հաշիվը դարձավ 3:3 ու հաղթանակը շնորհվեց իրանցուն: Ես սա պարտություն չեմ համարում: Բայց վստահ եմ, որ Մալխաս Ամոյանը դեռ իր խոսքը կասի մրցագորգում եւ ինձ էլ կգերազանցի:
Շնորհակալություն եմ հայտնում ՀԱՕԿ-ին, հավաքականի, Մալխասի անձնական մարզիչներին, Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիային, «Դինամո» ՄՀԿ-ին, բոլոր նրանց, ովքեր օգնել ու աջակցել են մեր հավաքականին»:

Роман Амоян: Малхас превзойдет меня
Один из наших самых титулованых борцов Роман Амоян - дядя Малхаса Амояна. Он также находился на молодежном чемпионате мира в Тампере и чем возможно помогал Малхасу и тренерам сборной.
Вернувшись из Финляндии, Роман Амоян в беседе с пресс-службой НОКА сказал: "Поздравляю всех нас. Серебряная медаль Малхаса не только его, но и всех нас. Он провел трудные и впечатляющие схватки, взяв верх над сильными соперниками. Малхас не имел право не завоевать золотую медаль. Золото попросту подарили иранцу. Правда, Малхас тоже виноват. По правилам борьбы, когда спортсмен ставит ногу за пределы ковра, сопернику засчитывается одно очко. Но в этом случае арбитры наказали Малхаса двумя очками. Счет стал 3:3, и победа досталась иранцу. Я не считаю это поражением. Уверен, что Малхас Амоян еще скажет свое слово на ковре и даже превзойдет меня.
"Выражаю благодарность НОКА, тренерам сборной и Малхаса, Федерации борьбы Армении, спортивному обществу "Динамо", всем тем, кто помогал и поддерживал нашу сборную.