Այսօր Հայաստանի շախմատի ակադեմիայում կայացավ «Երեւան օփեն» շախմատի 2-րդ միջազգային մրցաշարի բացման հանդիսավոր արարողությունը: Մրցաշարի կազմակերպիչը Երեւանի շախմատի ֆեդերացիան է:
ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ԵՇՖ-ի փոխնախագահ եւ գործադիր տնօրեն, մրցաշարի տնօրեն Նորայր Քալանթարյանը հայտնեց, որ մրցաշարի աշխարհագրությունը նախորդ տարվա համեմատ ավելացել է: Երեւան են ժամանել 13 երկրի շախմատիստներ (2016 թ. 10 երկիր էր մասնակցել):
«Ցանկանում ենք տարեցտարի ավելացնել այդ թվերը, 2018 թվականին Հայաստանի մայրաքաղաքը կնշի 2800-ամյակը, եւ մեր ֆեդերացիան նախատեսում է ավելի մեծամասշտաբ մրցաշար անցկացնել: Մեր առաջին փորձը 2016 թվականին հաջողվեց, քանի որ շատ շախմատիստներ նորից հաճույքով Երեւան են վերադարձել: Եթե առաջին «Երեւան օփենում» խաղացել է 137 շախմատիստ, այս տարի այդ թիվը հասել է 153-ի: Ավելացել է գրոսմայստերների, ինչպես նաեւ միջազգային եւ ՖԻԴԵ-ի վարպետների քանակը (համապատասխանաբար, 25 եւ 29):
«Երեւան օփենին» մասնակցում են շախմատիստներ ոչ միայն Երեւանից, այլեւ հանրապետության մարզերից եւ Արցախից: Նմանատիպ խոշոր մրցաշարը նպաստում է շախմատի մասսայականացմանը եւ հնարավորություն է տալիս տեղի շախմատիստներին ձեռք բերելու միջազգային փորձ եւ լրացնելու միջազգային վարպետի կամ գրոսմայստերի նորմա»,- հայտնեց Նորայր Քալանթարյանը:

Сегодня в Академии шахмат Армении состоялось торжественная церемония открытия II международного турнира "Ереван Опен". Организатором соревнования является Федерация шахмат Еревана.
В беседе с пресс-службой НОКА вице-президент и исполнительный директор ФШЕ, генеральный директор турнира Норайр Калантарян сообщил, что география турнира по сравнению с прошлым годом увеличилась. В Ереван приехали шахматисты из 13 стран (в 2016 году – 10 стран).
"Мы хотим с каждым годом увеличивать эти цифры. В 2018 году столица Армении будет отмечать свое 2800-летие, и наша федерация планирует провести еще более масштабный турнир. Наш первый опыт в 2016 году удался – многие шахматисты вновь с удовольствием приехали в Ереван. Если в первом "Ереван Опен" сыграли 137 шахматистов, в этом году их количество возросло до 153. Увеличилось количество гроссмейстеров, а также международных мастеров и мастеров ФИДЕ – 25 и 29, соответственно.
В "Ереван Опен" участвуют шахматисты не только из Еревана, но и марзов республики и Арцаха. Подобный крупный турнир способствует популяризации шахмат и дает возможность местным шахматистам получить хороший международный опыт и выполнить норму международного мастера или гроссмейстера", - сообщил Норайр Калантарян.