Նորայր Քալանթարյան. «Երեւան օփենը» հաջողվեց
ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Երեւանի շախմատի ֆեդերացիայի փոխնախագահ եւ գործադիր տնօրեն, «Երեւան օփեն» շախմատի 2-րդ միջազգային մրցաշարի Գլխավոր մրցավար Նորայր Քալանթարյանն ամփոփեց մրցաշարի արդյունքները.
Ի՞նչ գնահատական կտաք «Երեւան օփենին»:
- Ներկայիս մրցաշարը հաջողվեց, բայց մենք չէ, որ պետք է դատենք: «Երեւան օփենի» մասնակիցները, այդ թվում հյուրերը, գոհ մնացին, իսկ նրանց կարծիքը կարեւոր է: Շախմատային կայքերում «Երեւան օփենն» առաջատար դիրքեր էր զբաղեցնում, եթե հաշվի չառնենք Թբիլիսիի աշխարհի գավաթը:
Նախորդ տարվա համեմատ, ի՞նչ փոփոխություններ էին կատարվել:
- Մի քանի նրբություններ հաշվի էինք առել, ինչից մրցաշարը միայն շահեց: Այս տարի «Երեւան օփենն» ավելի ուժեղ կազմ էր հավաքել, ավելացել էր մասնակիցների քանակը, ընդլայնվել էր աշխարհագրությունը:
2018 թվականին Հայաստանի մայրաքաղաքը կտոնի 2800-ամյակը, եւ մեր ֆեդերացիան նախատեսում է մասշտաբային մրցաշար անցկացնել: Ցանկանում ենք ավելի շատ մասնակիցներ հրավիրել, ներգրավել ավելի ներկայանալի կազմ:
Մրցաշարի արդյունքներով ո՞ւմ կնշեք:
- Միջազգային գրոսմայստերների հայկական «բանակում» համալրում կա: Միջազգային վարպետ Արման Միքայելյանը զբաղեցրեց երրորդ տեղը, իսկ նրա վարկանիշն, արդեն յոթերորդ տուրից հետո հասել էր անհրաժեշտ 2500-ի: Հոկտեմբերի 12-ին Անթալիայում կկայանա ՖԻԴԵ-ի համաժողովը, որտեղ Արմանին, ամենայն հավանականությամբ, կշնորհվի շախմատային ամենաբարձր կոչումը: Մենք անհրաժեշտ փաստաթղթերը կներկայացնենք:

В интервью с пресс-службой НОКА вице-президент и исполнительный директор Федерации шахмат Еревана, главный арбитр второго международного турнира "Ереван Опен" Норайр Калантарян подвел итоги соревнования.
- Какую оценку вы дадите "Ереван Опену"?
- Нынешний турнир удался, но судить не нам. Участники "Ереван Опен", в том числе гости, остались довольны, а их мнение является главным. На шахматных сайтах "Ереван Опен" занимал ведущие позиции, если не считать Кубок мира в Тбилиси.
- Какие изменения произошли по сравнению с прошлым годом?
- Мы учли некоторые детали, от чего турнир только выиграл. В этом году "Ереван Опен" собрал более сильный состав, увеличилось количество участников, расширилась география.
В 2018 году столица Армении будет отмечать свое 2800-летие, и наша федерация планирует провести масштабный турнир. Хотим пригласить больше участников, привлечь еще более представительный состав.
- Кого бы вы отметили по итогам турнира?
- В армянской армии международных гроссмейстеров есть пополнение. Международный мастер Арман Микаелян занял третье место, а его рейтинг уже после седьмого тура достиг необходимой отметки 2500 очков. 12 октября в Анталье состоится конгресс ФИДЕ, на котором Арману по всей вероятности будет присвоено наивысшее шахматное звание. Мы со своей стороны представим необходимые документы.