Մրցել ազնիվ՝ այս նպատակի շուրջ են մեկ հարկի տակ հավաքվել հայ ըմբիշներն ու մարզիչները, Հայաստանի հակադոպինգային ծառայության ներկայացուցիչները եւ ըմբշամարտի միջազգային ֆեդերացիայի հակադոպինգային հարցերի պատասխանատու Կառլոս Ռոուն:
ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության նախաձեռնությամբ, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի դրամաշնորհի շրջանակներում Երեւանում կայացավ հակադոպինգային հարցերի վերաբերյալ ուսուցողական սեմինար:
Հայաստանի հակադոպիգային ծառայության հրավերով Հայաստան ժամանած Կառլոս Ռոուն ներկայացրեց 2018 թ. UWW-ի արգելված նյութերի ցուցակն ու դրանք օգտագործելու դեպքում կիրառվելիք պատժամիջոցները.
«Դոպինգի դեմ պայքարն ըմբշամարտի միջազգային ֆեդերացիայի գլխավոր ուղղություններից մեկն է: Ես եկել եմ Հայաստան, որ բացատրեմ հակադոպինգային քաղաքականության նոր հիմնական տարրերն եւ կատարված փոփոխությունները: ՄՕԿ-ը շատ մեծ ուշադրություն է դարձնում, թե որքանով են մաքուր մարզաձեւերը: Դոպինգի օգտագործումը սպառնում է ամբողջ սպորտին»,- ասաց UWW-ի հակատոպինգային հարցերի պատասխանատուն:
Կառլոս Ռոուն նշեց, որ դոպինգ օգտագործելու դեպքում ֆեդերացիան ենթարկվելու է դրամական տույժի (20 հազար շվեյցարական ֆրանկ), իսկ մարզիկի որակազրկման չափը կախված կլինի արգելված նյութի տեսակից եւ քանակից.
«Դոպինգի օգտագործման կանխումը միայն ստուգելով եւ որակազրկելով չէ: Պետք է մարզիկներին ուսուցանել դրանց վնասակար հատկությունների մասին: Հատկապես այս տարածաշրջանում, որտեղ ըմբշամարտը գլխավոր մարզաձեւերից է եւ կան օլիմպիական խաղերի, աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոններ»,- ասաց Ռոուն:
Նախորդ տարի աշխարհում դոպինգ թեստերի դրական դեպքերով ըմբիշները գրավել են առաջին տեղը: Հայաստանի հակադոպինգային ծառայության պետ Արեգ Հովհաննիսյանի խոսքով, դա կապված է միլդրոնատի (մելդոնիում) օգտագործման հետ: Ըմբշամարտում այն շատ օգտակար դեղամիջոց է համարվել:
ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի փոխնախարար Գաբրիել Ղազարյանը կարեւորեց նման սեմինարների անցկացումը՝ խստորեն դատապարտելով դոպինգի օգտագործումը.
«Մենք հետեւողական պայքար ենք մղում այդ չարիքի դեմ: Նախարարության կողմից կազմակերպվող նմանատիպ ուսուցողական միջոցառումների նպատակն է բարձրացնել ազգային հակադոպինգային կրթական ծրագրերի արդյունավետությունը»,- նշեց Գաբրիել Ղազարյանը:

Соревноваться честно. Под этим девизом сегодня вместе собрались армянские борцы и тренеры, представители Антидопинговой службы Армении и глава медицинского департамента Объединенного мира борьбы (UWW) Карлос Роу.
По инициативе Министерства спорта и по делам молодежи РА, в рамках премии ЮНЕСКО в Ереване состоялся учебный семинар по антидопинговым вопросам.
По приглашению Антидопинговой службы Армении прибывший в Ереван Карлос Роу представил список запрещенных препаратов UWW и дисциплинарных мир за их применение.
"Борьба с допингом является одним из главных направлений работы UWW. Я приехал в Армению, чтобы объяснить новые элементы антидопинговой политики и предпринятые изменения. МОК обращает очень серьезное внимание на то, насколько чист тот или иной вид спорта. Использование допинга угрожает всему спорту", - сказал глава медицинского департамента UWW.
Карлос Роу отметил, что в случае использования допинга федерация подвергнется финансову наказанию (20000 швейцарских франков), а срок дисквалификации спортсмена будет зависеть от того, что он принимал и в каком количестве.
"Предотвращать применение допинга не означает только проверять и дисквалифицировать. Нужно просвещать спортсменов о вредоносных свойствах допинга. Особенно в тех регионах, где борьба является одним из основных видов спорта и есть чемпионы Олимпийских игр, мира и Европы", - сказал Роу.
В прошлом году борцы заняли первое место по положительным результатам допинговых тестов. По словам начальника Антидопинговой службы Армении Арега Оганесяна, это связано с употреблением милдроната (мелдониум), который в борьбе считался очень полезным лекарственным средством.
Заместитель министра спорта и по делам молодежи РА Габриел Казарян придал важное значение проведению подобного семинара, строго осудив применение допинга.
"Мы последовательно ведем борьбу против этого зла. Целью подобных обучающих мероприятий, организующихся министерством, является увеличение эффективности национальных антидопинговых образовательных программ", - отметил Габриел Казарян.