Մարդու կարևորագույն հատկանիշներից մեկը` հավատն է առ Աստված. Միհրան Հարությունյան
Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի պաշտոնական կայքը (armnoc.am) շարունակում է հարցազրույցների շարքը` հայազգի ճանաչված և հեռանկարային մարզիկների հետ: Շարքի հերթական հարցազրույցի մասնակիցը հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի անդամ, Բաքվի Եվրոպական խաղերի արծաթե մեդալակիր Միհրան Հարությունյանն է:
-Միհրան, աշխարհի առաջնությունն արդեն անցյալում է, ի՞նչ հետևություններ ես արել քեզ համար:
-Հետևությունները, որ արել եմ շատ քննադատական են: Քանի որ կան մի քանի սխալներ, որոնց վրա պետք է աշխատեմ, հղկեմ: Ինձ մնում է գրեթե մեկ տարի, ավելի քիչ, որ աշխատեմ դրանց վրա և ինձ ավելի կատարելագործեմ:
-Տարվա ամենաքննարկված և քննադատված թեման Բաքվի Եվրոպական խաղեր էին, որտեղից դու վերադարձար Հայաստանի համար միակ արծաթե մեդալով: Ի՞նչ էր քեզ համար այդ մեդալը:
-Որպես մարզիկ, այն ինձ համար մեդալների քանակի ավելացում էր և հնարավորություն՝ մասնակցելու այլ մրցաշարերի: Մարզումներիս արդյունքն էր, հարազատներիս սպասելիքների արդարացումը: Իսկ որպես մարդ՝ ես հպարտ էի: Ուրախ եմ որ մեկնեցի Բաքու, ուրախ եմ, որ ինձ նման հնարավորություն տրվեց և վստահվեց: Անկեղծ ասած՝ շատերը կարող են ասել, որ այնտեղ գնալը վտանգավոր քայլ էր, բայց անձամբ ինձ համար այն մարզական մեծ տոն էր: Ինձ համար հաճելի էր պայքել այնտեղ, քանի որ կրծքիս հայկական գերբն էր, իսկ թիկունքիս՝ հայկական ազգանունս: Ինձ հաջողվեց մեդալ նվաճել, ինչի մասին խոսեցին շատերը:
-Բաքվի խաղերից հետո ուշադրությունը մեծացավ քո նկատմամբ, արդյոք չե՞ս մեծամտացել:
-Այդ մասին պետք է մարդիկ ասեն:  Կարծում եմ՝ ոչ: Շրջապատողների համար ավելի ակնհայտ է:
-Ռիոյի Օլիմպիական խաղերին քիչ ժամանակ է մնացել: Մասնագետների կարծիքով Միհրան Հարությունյանն ունակ է ոսկե մեդալ նվաճել Օլիմպիական խաղերում: Ի՞նչ է պետք քեզ՝ օլիմպիական չեմպիոն դառնալու համար:
-Ձեր հավատը:
650
-Միհրան, ծանոթացար «Օլիմպավան»-ին: Ինչ տպավորություն թողեց այն քեզ վրա:
-Շատ լավն է:
-Կօգնի՞ ձեզ հետագա հաջողությունների հասնելու համար:
-Կարծում եմ այո, քանի որ ինձ համար ևս երազանք էր Հայաստանում տեսնել նմանատիպ կառույց: Մենք զգում էինք նման կառույցի կարիքը: Կարծում եմ, շատերն այստեղ կմարզվեն և հենց այս ամենից շատ բան կախված կլինի: «Օլիմպավանը» շատ կօգնի մեզ:
-Միհրան, մեկ անգամ չէ, որ ասել ես, որ քեզ համար տարբերություն չկա, թե որտեղ ես մարզվում՝ դահլիճում, փողոցում: Արդյո՞ք մարզիկի համար մեծ դեր ունի մարզասրահը:
-Մարզիչների վերաբերմունքը, մարզումների սեփական մեծ ցանկությունը և մթնոլորտը մեծ նշանակություն ունեն: Այո, դուք ճիշտ եք, միշտ էլ ասել եմ և հիմա էլ ասում եմ, որ ինձ համար նշանակություն չունի, թե որտեղ կմարզվեմ: Բայց դա չի նշանակում, որ պետք է նախապատրաստվել վատ պայմաններում: Այս պայմաններն շատ ավելի լավն են: Հոգեբանորեն մեզ համար ավելի հարմարավետ կլինի նախապատրաստվելը:
-Մինչև տարվա վերջ ի՞նչ մրցաշարերի ես պատրաստվում մասնակցել:
-Դեռևս ոչ մի բան չեմ պլանավորում: Միգուցե մինչև տարվա վերջ մասնակցեմ ինչ որ մրցաշարերի: Կրկին ինձ փորձեմ և երկրպագուներին ինչ որ բան ևս նվիրեմ՝ ինչ որ տեղ նաև փորձ հավաքեմ:
-Հաջորդ մեծ մեկնարկը Եվրոպայի առաջնությո՞ւնը կլինի:
-Կարծում եմ՝ այո:
-Միհրան, մի փոքր փոխում ենք հարցերի տեսակը: Ի՞նչ է քեզ համար երջանկությունը:
-Մոնիկան  (խմբ. Միհրանի դուստրը): Երջանկության ասվածը մեծ հասկացողություն է: Այն կարող է և առողջության մեջ լինել, և ցավոք սրտի, փողի և մարդկանցում, ովքեր քեզ շրջապատում են: Երջանկությունը այն ամենում է, ինչին դու կարող ես հասնել: Հենց դա է քեզ երջանկացնում:
-Իսկ ի՞նչ է քեզ համար հաջողությունը:
-Ուժեղ լինել. դա է հաջողությունը:
- Այդ դեպքում, որո՞նք են քո ուժեղ կողմերը:
-Նպատակասլացությունը:
-Իսկ թո՞ւյլ:
-Բարությունը:
-Ո՞րն է ամենամեծ վախդ:
-«Անվախ եմ»: Բայց վախենում եմ հարազատներիս համար: Սիրում եմ տեսնել նրանց երջանիկ: Վախենում եմ նրանց արցունքներից, տխրությունից:
-Մարդկային ո՞ր հատկանիշն ես գնահատում մարդու մեջ:
-Ամենակարևոր հատկանիշներից մեկը մարդու մեջ դա հավատն է առ Աստված: Ինձ համար դժվար է մոտ թողնել մի մարդու, ով չի հավաում Աստծուն: Թեպետ ասում եմ, որ իմ թույլ կողմերից մեկը բարությունն է, բայց ես գնահատում եմ մարդկանց մեջ այդ բարությունը: Լուսավոր գործեր են անում բարի մարդիկ:
-Աստծուն:
-Ես ընտանիքի մարդ եմ: Շատ եմ ուզում մեծ ընտանիք ունենալ, շատ երեխաներ,  հենց այդ ջերմությունը: Եվ լիահույս եմ, որ կկարողանամ կառուցել այն տունը, որի մասին վաղուց եմ երազում: Շատ եմ մտածում այդ ուղղությամբ: Այն պետք է  լինի անսովոր, պարզ և միևնույն ժամանակ շատ ջերմ, ոչ միայն իմ հարազատների, այլ հյուրերի համար ևս:
-Ի՞նչ հարց կցանկանային որ քեզ տային: Տուր քեզ երեք հարց և պատասխանիր դրանց:
-Դժվար է:  «Ինչի՞ մասին են մտածում լրագրողները»: Այս հարցին ես կպատասխանեի, որ նրանք մտածում են, թե ի՞նչ կերպ կարելի է հարցերի միջոցով կապ ստեղծել մարդու հետ, ով չի ցանկանում խոսել:  «Ինչի՞ մասին են մտածում կայանք»: Իմ կարծիքով՝ այս հարցի պատասխանը երբեք և ոչ մեկ չի կարող տալ: Երրորդ հարց չունեմ:
-Սպորտի և մարզադպրոցի հետ կապված ինչ-որ տեղում: Կազմակերպչական ինչ-որ աշխատանքում:
-Ինչպես լավ մարդու և, իհարկե, ինչպես Օլիմպիական չեմպիոնի: Թող ինձ հիշեն որպես դիտարժան մարզիկ, քանի որ կան մարզիկներ, ովքեր աշխարհի և օլիմպիական չեմպիոններ են, բայց կենսագրությունները նայելիս, միայն նկատողություններ ես տեսնում: Ուզում եմ ամբողջ աշխարհին ցույց տալ այն, ինչը պակասում է ըմբշամարտում՝ մարզաձևի ամբողջ շքեղությունը: Փառքի ժամին, բոլորն են հիշում քո մասին, բայց դա, ցավոք սրտի, շուտ էլ մոռացվում է: Կարևոր է, որ քո մասին  որպես լավ մարդ խոսեն: Ես կնախընտրեին, որ իմ մասին խոսեն քիչ, բայց՝ լավը:
-Շնորհակալություն կհայտնեի: Եթե հնարավոր լիներ, կդիպչեի նրան՝ ոտքին, ձեռքին: Եթե ինձ հաջողվեր տեսնել Աստծուն, դա կլիներ ամենավեհ բանը, որը ես զգացել եմ իմ կյանքում:
Բլից հարցեր
-Սիրած մարզաձևը:
-Լատինամերիկյան պարեր:
-Սուրեն Նալբանդյան:
-«Մայրիկ»:
-Ռիչարդ Գիր:
-Ուիթնի Հյուսթոն:
-«Հայ աղջիկ»:
-Դաշնամուր:
-«We are the champions» (խմբ. «Queen»):
-Աստվածաշունչը:
-Սիրած պատմական կերպարը:
-Ալեքսանդր Մակեդոնացի:
-Ռուսաստան, Հայաստան:
-Մոսկվա:
-Հագուստային բրենդ:
-Սմոքինգ:
-Հայկական խոհանոցից:
-Ի՞նչ կենդանու ես քեզ նմանեցնում:
-Ասում են սև առյուծի եմ նման:
-Սիրած կարգախոսը:
Եկա, տեսա, հաղթեցի (Veni, Vidi, Vici):
-Աստված:
-Արտահայտություն, որը հիշելիս ժպտում ես:
-Always welcome, wonderful (խնդրեմ, հրաշալի):
-Վերջին լուսանկարը որ արել եք հեռախոսով:
Հ.Գ. Միհրան Հարությունյանն իր խորին շնորհակալությունը հայտնեց ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին` մարզիկներին մշտապես աջակցելու և «Օլիմպավան»-ը կառուցելու համար: Ինչպես նաև երախտագիտություն հայտնեց բոլոր այն մարդկանց, ովքեր հավատում և աջակցում են  իրեն: Անձնական մարզիչ Ռուբեն Թաթուլյանին, Արամ Սարգսյանին, ֆիզպատրաստության մարզիչ Ալեքսանդր Հակոբյանին և Հայաստանում իր համար պատասխանատու մարզիչ Սամվել Գևորգյանին:

Migran Arutyunyan: One of the most important features of human character is faith in God
The official website of the National Olympic Committee of Armenia (armnoc.am) continues the range of interviews with the Armenian famous and promising athletes. This time our guest is Armenia’s Greco-Roman wrestling team member, Baku 2015 European Games silver medalist, Mihran Harutyunyan.
-Migran, the World Championship is already over. What conclusions have you drawn from it?
-The conclusions are very critical as there are some mistakes which I have to work out. I have almost a year for correcting them and improving myself.
-The most discussed and criticized topic of the year was Baku European Games where you won a silver medal. What does this medal mean for you?
-As an athlete I can say, that it was an addition to my collection of medals, an opportunity to participate in an international event. It was the result of my trainings and justification of my relatives’ expectations. As a person I was proud. I am happy I left for Baku and was given a chance and entrusted.  To tell the truth people say that to go there was dangerous, as for me it was a great sport event. I was pleased to compete there having an Armenian emblem on my breast and Armenian surname on my back. I succeeded in grabbing medal and it was much talked about.
-After Baku Games you became popular. Has it made you conceited?
- I think, it hasn't. Anyway people should judge it, it's more visible for them.
-There is little time left to the Rio Olympics. In specialists’ opinion Mihran Harutyunyan is able to conquer a gold medal at the Olympics. What do you need for becoming an Olympic champion?
-Your faith.
-Migran, you have visited ''Olympavan''.  And what kind of impression have you got from it?
-It’s good.
-Will it help you to achieve more successes?
-Yes, it will, as I also dreamed of having such construction in Armenia. We needed it. I think many athletes will train here and much will depend on it. ''Olympavan'' will help us much.
-Migran, you have noted many times that there is no difference for you to train in a gym or in a street. Does training in a gym have a great importance for an athlete?
-Everything has its great importance: coach’s treatment, great wish of training and atmosphere. Yes, you’re right I have always said that it doesn’t matter to me where to train, but it doesn’t mean that we should train in bad conditions. These conditions are very good and psychologically it will be more comfortable to train here.
-What competitions are you going to join in till the end of the year?
I haven't planned anything yet. Maybe I'll go to some competition till the end of the year to get more experience and to gladden my fans.
-The next big event is the European Championship, isn't it?
-I suppose, it is.
-Let's change our topic. What is happiness for you?
-My happiness is Monica (Mihran's daughter). You can understand many things beneath the happiness. It can be the health, unfortunately, the money and the people who surround you. The happiness is in everything that you can achieve. That's what makes you happy.
-To be strong, that's the success.
-In this case, which are your strong sides?
- The commitment.
-The kindness.
-What fears do you have?
-''I am fearless''. But I'm anxious for my relatives. I like seeing them happy and I’m afraid of their tears and sadness.
-What features do you appreciate in people?
- One of the most important features of human character is faith in God. It’s difficult to be close with people who don't believe in God. Though they say that one of my weakest sides is kindness but I appreciate it in people, only kind people can do good things.
-I trust in God.
-I'm a home-loving man, I want to have a large family, many children very much. I hope I'll be able to construct the house of my dreams. I think much of it. It must be special, plain and at the same time very warm not only for my family but also for guests.
-What question would you like to be given? Ask yourself three questions and answer them.
-It's hard. ''What do the journalists think about?''. I will answer that they try to create a conversation through questions with a person who doesn't want to talk. ''How do the women think?''. I think nobody can ever give an answer to this question. I haven't got the third question.
-Where do you imagine yourself ten years later?
-Somewhere connected with sport or sports school. In some organizational activity.
-As a good man and of course, as an Olympic champion. I want to be remembered as an interesting athlete. There are many athletes who have become World and Olympic champions but when you look at their biography you see only remarks. I want to show the beauty of wrestling to the whole world. In good times everybody remember you, but, sadly, you are soon forgotten. I prefer to hear less but good things of me.
-I would thank him. If it were possible I would touch his hand and leg. If I managed to see him it would be the highest feeling of my life.
Quick questions
-What's your favorite sport?
-Latin American dances.
-Suren Nalbandyan.
- ''Mayrik''
-Richard Gere.
-Whitney Houston.
-''Hay axchik''.
-Piano.
-''We are the champions'' ( ''Queen''):
-The bible.
-Alexander the Great.
-Russia, Armenia.
-Moscow.
-The clothing brand?
-Smoking.
-Armenian dishes.
-What animal do you look like?
-They say I look like a black leon.
-Veni, Vidi, Vici.
-Your mascot?
-God.
-The phrase that makes you smile?
-Always welcome, wonderful.
P.S. Mihran Harutyunyan expressed his gratitude to the ANOC president Gagik Tsarukyan for always supporting athletes and constructing ''Olympavan''.  He also thanked all the people who love and support him: his coach Ruben Tatulyan, Aram Sargsyan, his physical trainer Aleksandr Hakobyan and the coach responsible for him in Armenia Samvel Gevorgyan.