Երիտասարդ եւ պատանի սամբիստներն ութ մեդալ են նվաճել աշխարհի առաջնությունում
Սերբիայի Նովի Սադ քաղաքում կայացել է երիտասարդների ու պատանիների աշխարհի առաջնությանը: Հայ սամբիստները մեկ ոսկե, երեք արծաթե եւ չորս բրոնզե մեդալներ են նվաճել:
90 կգ քաշային կարգում երիտասարդների աշխարհի չեմպիոն դարձել է Գրիգոր Սահակյանը: Ֆելիքս Դանիելյանը (48 կգ), Արթուր Մանուկյանը (56 կգ) եւ Վահագն Չալյանը (82 կգ) բրոնզե մեդալներ են նվաճել:
Պատանիներից Արմեն Նիկողոսյանն (56 կգ) ու Բորիս Շատվերյանն (75 կգ) արժանացել են արծաթե մեդալի, իսկ Նարեկ Համբարձումյանը (87 կգ)՝ բրոնզե:
Աղջիկներից պատվո հարթակին կանգնել է միայն Աննա Մկրտչյանը (+80 կգ)՝ նվաճելով արծաթե մեդալ:
Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիայի նախագահ Լեւոն Հայրապետյանի խոսքով՝ իր սպասելիքներն արդարացել են 70-80 տոկոսով.
«Ավելի մեծ սպասելիքներ ունեի, գոնե երկու ոսկե մեդալ պետք է նվաճեինք: Շատ գոհ եմ Գրիգոր Սահակյանից: Նա եւս մեկ անգամ ապացուցեց իր բարձր կարգը: Սահակյանը համոզիչ հաղթանակներ տարավ շատ ուժեղ մարզիկների նկատմամբ: Նա պայքարից դուրս թողեց նաեւ նախորդ տարվա չեմպիոնին:
Բորիս Շատվերյանը նույնպես շատ ուժեղ տղաների հաղթեց: Եզրափակչում նա մրցեց Հունաստանը ներկայացնող ազգությամբ հայ մարզիկի հետ: Չհասկացանք, թե ինչ կատարվեց եւ ինչու զիջեց»,- ասաց Լեւոն Հայրապետյանը:
Ֆեդերացիայի նախագահը նշեց, որ աշխարհի առաջնությանն այժմ պատրաստվում է ազգային հավաքականը: Մեծահասակների տարվա գլխավոր ստուգատեսը կկայանա նոյեմբերի 9-13-ը Սոչիում:

В сербском городе Нови-Сад состоялся чемпионат мира по самбо среди молодежи и юношей. Армянские самбисты завоевали одну золотую, три серебряные и четыре бронзовые медали.
В весовой категории 90 кг чемпионом мира среди молодежи стал Григор Саакян. Феликс Даниелян (48 кг), Артур Манукян (56 кг) и Ваагн Чалян (82 кг) завоевали бронзовые медали.
У юношей Армен Никогосян (56 кг) и Борис Шатверян (75 кг) удостоились серебряных медалей, а Нарек Амбарцумян (87 кг) взял бронзу.
В соревновании девушек на пьедестал почета встала лишь Анна Мкртчян (+80 кг), завоевавшая серебряную медаль.
По словам президент Федерации самбо Армении Левона Айрапетяна, его ожидания оправдались на 70-80 процентов.
"Ожидания были больше, должны были завоевать хотя бы две золотые медали. Я очень доволен Григором Саакяном. Он еще раз подтвердил свой высокий класс. Саакян одержал убедительные победы над очень сильными соперниками. Он выбил из борьбы также прошлогоднего чемпиона.
Борис Шатверян также победил очень сильных ребят. В финале он состязался с армянским спортсменом, представляющим Грецию. Мы не поняли, что случилось, и почему он проиграл", - сказал Левон Айрапетян.
Президент федерации отметил, что к чемпионату мира сейчас готовится национальная сборная. Главное соревнование года у взрослых пройдет с 9 по 13 ноября в Сочи.