ՀԱՕԿ-ը՝ Հայաստանի հեծանվային սպորտի ֆեդերացիայի հետ համատեղ, ՄՕԿ-ի «Օլիմպիական համերաշխություն» ծրագրի շրջանակներում նոյեմբերի 4-9-ն անցկացրեց մարզչական դասընթաց: Հայ մարզիչներին վերապատրաստեց հեծանվասպորտի միջազգային ֆեդերացիայի (UCI) մասնագետ Չարլզ Էվանսը: Բրիտանացի մասնագետը տպավորված է հայ մարզիչներով: Նրա կարծիքով՝ մեր մասնագետները բավականին փորձառու են ե´ւ հեծանվահրապարակում ե´ւ խճուղում.
«Սա փորձի հիանալի փոխանակում է, ես նույնպես սովորեցի նրանցից: Փորձեցի հայ մարզիչներին նոր մտքեր հաղորդել, տեխնիկական նոր միջոցներ սովորեցնել: Հիմնականում նրանց փոխանցեցի գիտելիքների պաշար, որ կարողանան ճիշտ ծրագրել մարզումները եւ ավելի արդյունավետ աշխատեն իրենց սաների հետ»,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց Չարլզ Էվանսը:
Բրիտանացին ֆանտաստիկ է համարում աշխարհի գավաթի խաղարկության փուլում Էդգար Ստեփանյանի հաջողությունը: Էվանսը հույս հայտնեց, որ Ստեփանյանին կտեսնի Տոկիո-2020-ում:
«Օլիմպիական համերաշխություն» ծրագրի շրջանակներում վերապատրաստվեցին շուրջ տասը մարզիչներ: Դասընթացի ավարտին հայ մասնագետները քննություն հանձնեցին՝ UCI-ի կողմից առաջին կարգի որակավորում ստանալու համար:

Армянские тренеры по велоспорту прошли переподготовку
В рамках программы "Олимпийская солидарность" НОКА совместно с Федерацией велоспорта Армении с 4 по 9 ноября провели тренерский семинар. Армянских тренеров переподготовил специалист от Международной федерации велоспорта (UCI) Чарльз Эванс. Британский специалист впечатлен армянскими спортсменами. По его мнению, наши специалисты довольно опытные, как на велотреке, так и на шоссе.
"Это прекрасный обмен опытом, я тоже учился у них. Попытался передать армянским тренерам новые мысли, обучить из новым техническим средствам. В основном я передал им запас знаний, чтобы они могли правильно организовать тренировочный процесс и более эффективно работать со своими подопечными", - сказал в беседе с пресс-службой НОКА Чарльз Эванс.
Британец считает фантастикой успех Эдгара Степаняна на этапе розыгрыше Кубке мира. Эванс выразил надежду, что увидит Степаняна в Токио-2020.
В рамках программы "Олимпийская солидарность" переподготовку прошли около десяти тренеров. В конце семинара армянские специалисты сдали экзамен для получения квалификации первого разряда от UCI.