Հայաստանի հանդբոլի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Աննա Մելքոնյանը նոյեմբերի 11-ին եւ 12-ին Անթալիայում մասնակցել է միջազգային ֆեդերացիայի 16-րդ համաժողովին: Օրակարգում գլխավորը գործադիր մարմնի ընտրություններն են եղել:
Միջազգային ֆեդերացիայի նախագահ, եգիպտացի Հասսան Մուստաֆան վերընտրվել է իր պաշտոնում: Նա նախագահի միակ թեկնածուն էր եւ կազմակերպությունը ղեկավարում է 2000 թվականից: Միջազգային փոխնախագահի պաշտոնում այսուհետեւ կղեկավարի Ժոել Դելպլանկը, որը նաեւ Ֆրանսիայի հանդբոլի ֆեդերացիայի նախագահն է:
ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Աննա Մելքոնյանը խոսեց համաժողովի մանրամասների մասին:
«Առանձին որոշումներ չեն կայացվել, որոնք վերաբերեն Հայաստանին: Սակայն, միջազգային ֆեդերացիան եւս մեկ անգամ պատրաստակամություն հայտնեց աջակցելու թույլ եւ զարգացող երկրներին, այդ թվում Հայաստանին:
Համաժողովի ընթացքում մասշտաբային փոփոխություններ քիչ կատարվեցին: Գլխավոր փոփոխությունն այն է, որ այսուհետ հինգ մայրցամաքային կոնֆեդերացիաների փոխարեն (Եվրոպա, Ասիա, Աֆրիկա, Պանամերիկա, Օվկիանիա) լինելու են վեցը: Պանամերիկան բաժանվեց երկու կոնֆեդերացիաների՝ Հյուսիսային Ամերիկա եւ Կարիբյան, ինչպես նաեւ Հարավային եւ Կենտրոնական Ամերիկա: Այս որոշմանը դեմ էին հատկապես այդ երկրների ներկայացուցիչները: Սակայն, միջազգաին ֆեդերացիայի նախագահը մի փոքր բացեց փախագծերը եւ որոշակի պարզաբանումներ արեց: Հասսան Մուստաֆան ասաց, որ Պանամերիկյան կոնֆեդերացիային տրամադրվել են հսկայական գումարներ, սակայն մարզաձեւը չի զարգացել տվյալ տարածաշրջանում, իսկ իրենք չեն ստացել հաշվետվություն: Այդ գոտում ուժեղագույնները շարունակում են մնալ Բրազիլիան, Արգենտինան եւ Չիլին, իսկ մյուսները թույլ զարգացած են:
Հանդբոլի միջազգային ֆեդերացիայի անդամ դարձան նաեւ Անգլիան, Շոտլանդիան եւ Ֆիջին: Եւս մեկ նոր որոշում ընդունվեց: Նորվեգիան առաջարկեց, որ յուրաքանչյուր հանձնաժողովում ավելանա լրացուցիչ անդամ, որն անպայման պետք է իգական սեռի ներկայացուցիչ լինի: Չնայած Հասսան Մուստաֆան չէր խրախուսում այս միտքը՝ քվեարկության արդյունքում այն ընդունվեց: Այս որոշումը 2016 թ. ընդունել էր նաեւ Եվրոպայի ֆեդերացիան՝ կրկին Նորվեգիայի առաջարկով»,- ասաց Աննա Մելքոնյանը:

Генеральный секретарь федерации гандбола Армении Анна Мелконян 11-12 ноября в Анталье участвовала в 16-м конгрессе этой организации. В повестке дня главным вопросом были выборы исполнительного организации.
Президент Международной федерации Хассан Мустафа переизбран на своем посту. Он являлся единственной кандидатурой, руководя организацией с 2000 года. На пост вице-президента избран Жозе Делпланк, который также является президентом Федерации гандбола Франции.
В беседе с пресс-службой НОКА Анна Мелконян рассказала о подробностях конгресса.
"Отдельные решения, касающиеся Армении, не принимались. Однако Международная федерация вновь выразила готовность поддерживать слабые и развивающиеся страны, в том числе Армению.
В ходе конгресса было мало масштабных изменений. Главное изменение в том, что отныне вместо пять континентальных конфедераций (Европа, Азия, Африка, Панамерика, Океания) теперь будет шесть. Панамерика разделилась на две конфедерации: Северная Америка и Карибы, а также Южная и Центральная Америка. Против этого решения особенно выступали представители стран этих регионов. Однако президент МФГ немного раскрыл скобки и внес некоторые пояснения. Хассан Мустафа сказал, что Панамериканской конфедерации предоставлены огромные суммы, однако гандбол в этом регионе не развивается, также не получен отчет о потраченных средствах. В этом регионе сильнейшими продолжаются оставаться Бразилия, Аргентина и Чили, а в остальных странах гандбол развит слабо.
Членами Международной федерации гандбола стали также Англия, Шотландия и Фиджи. Принято еще одно решение. Норвегия предложила, чтобы в каждой комиссии добавился дополнительный представитель, которым обязательно будет представитель женского пола. Несмотря на то, что Хассан Мустафа не поощрил эту мысль, в результате голосования это предложение было принято. Это решение в 2016 году было принято Европейской федерацией, вновь по предложению Норвегии", - сказал Анна Мелконян.