Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր, աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն Արսեն Ջուլֆալակյանը նոյեմբերի 11-13-ը մասնակցել է ՄՕԿ-ի միջազգային մարզիկների համաժողովին: Մի քանի օր Լոզանի օլիմպիական թանգարանում աշխարհի տարբեր երկրների 80 բարձրակարգ մարզիկներ բազմաթիվ հանդիպումներ ու քննարկումներ են ունեցել: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Արսեն Ջուլֆալակյանը պատմեց համաժողովի գլխավոր թեմաների, իր նոր գաղափարների մասին.
«Համաժողովին մասնակցում էր ամբողջ աշխարհի սպորտային էլիտան: Հետաքրքիր է՝ 80 մարզիկ էինք, օլիմպիական խաղերի 95 մեդալակիր: Այսինքն, մի քանի կրկնակի կամ եռակի մեդալակիրներ կային: Օրակարգում հիմնական թեմաները մի քանիսն էին՝ հակադոպինգային պայքարը, մարզիկների իրավունքները, մարզիկների հետագա կյանքը՝ սպորտը թողնելուց հետո, եւ էլի տարբեր հարցեր: Լուրջ քննարկումներ ենք ունեցել: Առաջին օրը ներկա էր նաեւ ՄՕԿ-ի նախագահ Թոմաս Բախը:
Սպորտից սահուն անցում դեպի աշխատանք
Պրոֆեսիոնալ մարզիկի կարիերան ավարտելուց հետո ոչ բոլորն են կարողանում զբաղվել մարզչական աշխատաքով: Բացի այդ կանոն չէ, որ մարզիկն անպայման պետք է մարզիչ դառնա: Օրինակ, ես չեմ ցանկանում: Իսկ ի՞նչ պետք է անել սահուն կերպով աշխատանքային կյանքին ինտեգրվելու համար։
Ճապոնական սիստեմը շատ հետաքրքիր է: Մարզիկները ցանկացած բնագավառում կարող են աշխատել, նույնիսկ չունենալով հատուկ որակավորում: Գործատուն ժամանակ է տալիս պատրաստվելու՝ կլինի մեկ, թե երեք ամիս: Դրանից հետո մարզիկը կես դրույքով է աշխատում, սակայն վճարվում մեկ դրույքի համար: Օրվա կեսից հետո ազատ են թողնում եւ նա հանգիստ կարողանում է զբաղվել իր սպորտով: Սա իդեալական տարբերակ է, քանի որ մարզիկը սպորտը թողնելուց հետո ունենում է մասնագիտություն, հետագայում կարողանում է աշխատել լրիվ դրույքով:
Մարզիկները կարող են դիմել ADECA ծրագրին, որը պարտավորվում է քեզ աշխատանքի տեղավորել: Ծրագրին կարող են համակարգված մասնակցել միայն այն երկրները, որոնց ազգային օլիմպիական կոմիտեները համաձայնագիր ունեն:
Ես շահագրգռված եմ, որ մենք նույնպես կիրառենք այս համակարգը, սակայն համապատասխան պայմանագիր չունենք: Մեր դեպքում մեծ խնդիր է լեզուն, քանի որ շատ մարզիկներ անգլերենին չեն տիրապետում: Կարեւոր է, որ 15-17 տարեկան մարզիկները, որոնք նոր են մտնում էլիտ սպորտ՝ հասկանան օտար լեզվի անհրաժեշտությունը: Դրանով վաղն իրենց առջեւ շատ դռներ կարող են բացել ու մի քայլ առաջ լինել բոլորից:
Մարզիկը կարող է ցանկացած տարիքում սպորտի հետ անհամատեղելի վնասվածք ստանալ, արթնանալ սպորտից հիասթափված: Կամ լինել թոփ մարզիկ, բայց երբեք բարձր նվաճումների չհասնել: Ամեն ինչ կարող է պատահել: Իսկ մասնագիտությունը երաշխավորելու է մուտք` կյանք:
«Օլիմպիական համերաշխություն» ծրագրից մենք որոշ չափով ենք օգտվում՝ օլիմպիական խաղերից առաջ տրամադրվող թոշակների, լրացուցիչ ֆինանսական օգնության տեսքով։ Սակայն այդ ծրագիրն ահռելի հնարավորություններ է տալիս: Մենք ինքներս կարող ենք ներկայացնել ծրագրեր, նրանք հաստատեն, ֆինանսավորեն, եւ մեր երկրում իրականացնենք: Կարող ենք կրթաթոշակ ստանալ եւ այլն: Բյուջեով ամենահարուստն է օլիմպիական շարժման մեջ:
«Օլիմպիական համերաշխություն» ծրագրի շրջանակներում առաջարկեցի, որ Հայաստանում մարզիկների համար սեմինար անցկացնենք, գոնե այն մարզաձեւերից, որոնցից բարձր արդյունքներ ենք ակնկալում: Լոզանում կայացած համաժողովի ամբողջ ծրագիրը պետք է մանրամասն ներկայացնել պատանի եւ երիտասարդ մարզիկներին, համոզել եւ ապացուցել հստակ կետեր՝
1. Սպորտն ու ուսումը չեն խանգարում միմյանց, հակառակ, փաստեր բերել, որ օգնում են
2. Սպորտն ու աշխատանքը չեն խանգարում միմյանց
3. Առհասարակ, որքան կարեւոր է բացի սպորտից ունենալ մեկ այլ մասնագիտություն:
Նրանք ցանկանում էին ինձ վերապատրաստել, որ ինքս դասընթացներն անցկացնեմ տարբեր հավաքականներում: Սակայն ես ասացի, որ ակտիվ սպորտում եմ, միայնակ չեմ կարողանա անել: Պետք է գտնել մարզիկների, որոնք կաջակցեն: Նաեւ, անձնական համաձայնություն եմ ձեռք բերել կապված մեկ, առավելագույնը երկու մարզիկի ուսման հետ: Պատանի կամ երիտասարդ տարիքի էլիտ մարզիկը կարողանա անվճար սովորել Եվրոպայի կամ ԱՄՆ-ի առաջատար բուհերից մեկում: Սակայն մեր պարագայում դժվարություն է առաջացնում բանակի հարցը:
WADA-ից ներկայացուցիչ կար, որը մանրամասն ներկայացրեց իրավիճակը: Ռուսաստանի հարցը լուրջ է: Չգիտեն ինչպիսի լուծում տալ այս հարցին, որ մեղավորները պատժվեն, իսկ մաքուր մարզիկները չտուժեն: Եթե պետական մակարդակով է եղել, նաեւ հավաքականին պետք է պատիժ հասնի:
Խոսել ենք նաեւ մարզիկների իրավունքների մասին, գրեթե, մարդու նույն իրավունքներն են, որոնք մեզ են հարմարեցված»,- ասաց Արսեն Ջուլֆալակյանը։

Серебряный призер Олимпийских игр, чемпион мира и Европы Арсен Джулфалакян с 11 по 13 ноября участвовал в международном конгрессе спортсменов МОК. В течение нескольких дней в олимпийском музее Лозанны 80 высококлассных спортсменов из разных стран мира провели многочисленные встречи и обсуждения. В беседе с пресс-службой НОКА Арсен Джулфалакян рассказал о главных темах конгресса и его новых идеях.
"В конгрессе участвовали вся мировая спортивная элита. Интересно, что нас было 80 спортсменов – 95 призеров Олимпийских игр. То есть, несколько двукратных или трехкратных призеров. В повестке дня было несколько основных тем: борьба с допингом, права спортсменов, дальнейшая жизнь спортсмена после завершения карьеры и другие вопросы. Имели место серьезные обсуждения. В первый день присутствовал также президент МОК Томас Бах.
Как плавно перейти из спорта к работе
После завершения спортивной карьеры не все могут заниматься тренерской работой. Кроме того, не факт, что спортсмен обязательно должен стать тренером. Например, я не желаю. А что нужно делать, чтобы плавно интегрироваться в рабочую жизнь?
Очень интересна японская система. Спортсмены могут работать в любой сфере, даже не имея специальной квалификации. Работодатель дает время для подготовки, будь то один или три месяца. После этого спортсмен работает на полставки, однако оплачивается за полную ставку. Во второй половине дня он освобождается и спокойно может заниматься спортом. Это – идеальный вариант, поскольку спортсмен в дальнейшем имеет профессию, и в дальнейшем может работать на полную ставку.
Спортсмены могут обратиться к программе ADECA, которая обязуется устроить тебя на работу. В программе могут систематизировано участвовать только те страны, которые имеют соглашение с олимпийскими комитетами.
Я заинтересован, чтобы мы также применили эту систему, однако у нас нет соответствующих условий. В нашем случае большой проблемой является язык, поскольку многие спортсмены не владеют английским. Важно, что 15-17 летние спортсмены, которые только входят в элитный спорт, понимали необходимость иностранного языка. Этим они могут завтра открыть перед собой многие двери и быть на несколько шагов впереди всех.
Спортсмен может в любом возрасте получить травму несовместимую со спортом, проснуться разочарованным в спорте. Все может случиться. А профессия гарантирует вход в жизнь.
Мы в некоторой степени пользуемся программой "Олимпийская солидарность" в виде стипендий, получаемых перед Олимпийскими играми, дополнительной финансовой помощью. Однако эта программа дает колоссальные возможности. Мы сами можем представить программы, утверждать их, финансировать и претворять в жизнь в нашей стране. Можем получать образовательные стипендии и т.д. Эта программа с самым богатым бюджетом в олимпийском движении.
В рамках программы "Олимпийская солидарность" я предложил, чтобы в Армении для спортсменов провели семинар, хотя бы по тем видам спорта, где ожидаются высокие результаты. Всю программу состоявшегося в Лозанне конгресса нужно подробно представить юным и молодым спортсменам, убедить и доказать четкие пункты:
1. Спорт и учеба не мешают друг другу, наоборот, привести факты, что помогают
2. Спорт и работа не мешают друг другу
3. Насколько возможно помимо спорта иметь еще одну профессию
Они хотели переподготовить меня, чтобы я сам провел курсы в различных сборных. Однако я сказал, что нахожусь в активном спорте и не могу в одиночку делать это. Нужно найти спортсменов, которые окажут поддержку. Также я получил личное согласие в связи с обучением одного, максимум двух спортсменов. Элитарный спортсмен юного или молодежного возраста сможет бесплатно обучаться в одном из ведущих вузов Европы или США. Однако в нашем случае трудностью является армейский вопрос.
Представитель WADA подробно представил ситуацию. Положение России очень серьезное. Не знают, как решить этот вопрос, чтобы виновные были наказаны, а чистые спортсмены не пострадали. Если все происходило на государственном уровне, наказание должно постичь также и сборную.
Говорили также о правах спортсменов, почти те же права человека, которые приспособлены к нам", - сказал Арсен Джулфалакян.