Նման ենք վերակենդանացման բաժնում պառկած հիվադի, ում թթվածին են տալիս. Դավիթ Խիթարյան
Ձյուդոյի Հայաստանի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Դավիթ Խիթարյանը ՀԱՕԿ լրատվության բաժնի լրագրողի հետ զրույցում խոսեց մարզաձևում առկա խնդիրների, դրանց լուծման և նպատակների մասին:
-Պարոն Խիթարյան, ձյուդոյի Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի երեք մարզիկներն էլ ձեռնունայն վերադարձան աշխարհի առաջնությանից: Բոլորն էլ Եվրոպայի առաջնության մեդալակիրներ են: Սպասելիքները մեծ էին, ո՞րն էր անհաջողության պատճառը:
-Շահեն Աբաղյանը Եվրոպայի առաջնության մրցանակիր էր,  նրան պետք է հնարավորություն տայինք: Աբաղյանն արեց ամեն ինչ` իր ուժերի հնարավորության սահմաններում: Մենք տեսանք, որ Շահենի մոտ ինչ որ տեղ բացակայում է տեխնիկական բազան: Վահագն Հովսեփյանի մոտ կարծես կրկնվեց նույնը, ինչ Եվրոպայի առաջնությունում էր: Ղազախ մրցակցի հետ գոտեմարտում պարտվեց յուկոյով: Կարծում եմ մարզիչներն էլ ինչ որ տեղ մտածելու բան ունեն: Արսեն Ղազարյանը իր մարզական գագաթնակետին հասավ մեծահասակների աշխարհի առաջնության ժամանակ, և դրանից հետո անկում ապրեց։ Ցավոք,  այստեղ ևս անկումը շարունակվում էր: Մյուսների նման, նա էլ մեկ գոտեմարտ հաղթեց, այնուհետև պարտվեց։ Քանի որ մեր մարզիկներից ոչ ոք չէր մտել քառորդ եզրափակիչ, նրանց չհաջողվեց պայքարել բրոնզե մեդալի համար։ Մեր մարզաձևում անակնկալներ շատ են լինում։ Մրցակցությունը շատ մեծ է, ակնհայտ առաջատարները կարող են մնալ առանց մեդալի:
-Անակնկալներն իրենց տեղում, այնուամենայնիվ, տղաների ելույթներում անկայունություն չե՞ք նկատում:
-Իրականում խնդիրն ավելի խորն է, քան թվում է առաջին հայացքից: Ձյուդոն տարբերվում է մեր հենակետային մյուս մարզաձևերից: Այո, համաձայն եմ մեդալը մնում է մեդալ, երբ այն կա ուրախանում ենք բոլորս, երբ չկա` ձախողում ենք համարում: Սակայն ձյուդոյի բարդությունը մեզ համար կայանում է նրանում, որ այն երիտասարդ մարզաձև է մեր երկրում: Ձյուդոյի առաջընթացը Հայաստանում սկսվել է երկրի անկախացումից հետո:
-Զարգացման ի՞նչ փուլում է ձյուդոն Հայաստանում:
-Յուրաքանչյուր մարզաձևի զարգացման գործում մեծ դեր ունի ֆինանսական մասը: 1990-ականներին մեր ֆեդերացիայի բյուջեն 21 մլն դրամ էր, այժմ մեր աշխատանքների շնորհիվ հասցրել ենք 71 միլիոնի, բայց դա, մեծ գումար չէ: Անգամ ձյուդոյի մասնագիտացված դահլիճ, մարզադպրոց կամ դպրոց չունենք: Սա մեծ խնդիր է: Ուսումնամարզական հավաքներ ենք անցկացնում մարզաբազաներում, որտեղ մասնագիտացված գույք չկա: Միայն Աբովյան քաղաքի դահլիճն է, որը ինչ-որ չափով համապատասխանում է միջազգային ստանդարտներին, բայց անընդհատ այնտեղ հավաքներ անցկացնելը նպատակահարմար չէ: Այժմ սպասում ենք «Օլիմպավան»-ի ձյուդոյի դահլիճի բացմանը, որը կլինի առաջին մասնագիտացված դահլիճը Երևանում: Մեկ այլ խնդիր է այն, որ մրցակցությունն է թույլ: Դահլիճներում կա զույգերի խնդիր:
-Ինչպիսի՞ մասսայականություն է վայելում այս մարզաձևը մեր երկրում:
-Սպորտի նախարարության տվյալներով` մենապայքարային մարզաձևերի մեջ ամենամասսայականը ձյուդոն է: Սրանում է կայանում մեր խնդիրը:
-Խոսեցիք մասնագետներից: Արդյո՞ք ֆեդերացիան տեղյակ է, թե ինչ կարգի և որակավորում ունեցող մարզիչներ են աշխատում երեխաների հետ:
-Ցավոք սրտի, մենք տեղյակ չենք: Բայց աշխատանք ենք տանում այդ ուղղությամբ: Պետք է կարողանանք որակավորում տալ այն մարզիչներին, ովքեր աշխատում են երեխաների հետ:
-Մի շարք մարզաձևերում մենք որակավորված մարզիչների և մրցավարներրի խնդիր ունենք: Ձեր մարզաձևի վրա՞ էլ է դա տարածվում:
-Այո: Ունենք միջազգային կարգի 5 մրցավար, որոնցից միայն մեկն է Հայաստանում: Կան միջազգային կարգի մրցավարներ, բայց այս պահին նրանք պասիվ են: Առաջին հերթին շահագրգռվածություն չկա, որ մրցավարները մրցումներ դատեն: Իհարկե, դա կապված է ֆինանսի հետ: Մի քանի անգամ այդ հարցով առաջարկություն ներկայացրեցինք: Բայց դա միայն նախարարության լուծելու հարցը չէ: Կառավարությունը պետք է այդ հարցին լուծում տա: Օրինակ` Հայաստանի մեծահասակների առաջնություն դատելու համար մրցավարները ստանում են 2000 դրամ օրապահիկ, մարզիկը` 2500: Այստեղ տարբերություն չկա, թե մրցավարն ինչ կարգ ունի, բոլորը միանման են վարձատրվում: Շահագրգռվածություն չկա: Հիմնականում այս ճանապարհով գնում են նրանք, ովքեր շատ նվիրված են մարզաձևին: Ֆեդերացիան չունի մարզիչներին որակավորող ծրագիր: Բայց մենք Հայաստանի ազգային Օլիմպիական կոմիտեի, ձյուդոյի Հայաստանի և միջազգային ֆեդերացիայի համատեղ ջանքերով ժամանակ առ ժամանակ սեմինարներ ենք կազմակերպում մարզիչների համար: Առաջիկա սեմինարին հրավիրելու ենք ճապոնացի մասնագետ: Հայաստանում ձյուդոյի հիմքը սովետական է, որը մի փոքր խեղաթյուրված է: Մենք մեր առաջ խնդիր ունենք, մեր մասնագետներին ցույց տալու և մոտեցնելու ձյուդոյի իրական արմատներին և տեսակին: Սեմինարին կմասնակցի 30-40 մարզիչ: Մենք ունենք նաև մարզիչներ, որոնց մենք գործուղում ենք վերապատրաստման:
-Սպորտում կա ևս մեկ անխուսափելի խնդիր, որի հետ ժամանակ առ ժամանակ բախվում ենք: Դա սերնդափոխությունն է: Ի՞նչ է արվում այդ խնդիրն ավելի աննկատ լուծելու համար:
-Պատանիների անցումն երիտասարդների կատարվում է պլանավորված: Խնդիրը մեծահասակների հավաքականի համալրումն է: Մեր հավաքականում Հովհաննես Դավթյանն ու Արմեն Նազարյանն էին: Վերջինս ավարտել է մարզական կարիերան, այժմ նրան հնարավորություն ենք տվել հավաքականի հետ աշխատելու: Հովհաննես Դավթյանը 32 տարեկան է, սակայն հույս ունենք, որ նա օլիմպիական այս փուլը հաջող կանցնի: Իրենից հետո, կտրուկ՝ 10-12 տարվա բաց կա: Երիտասարդական տարիքից մեծահասակներ նոր տեղափոխված ձյուդոիստներն են: Հույս ունենք, որ նրանք օլիմպիական հաջորդ շրջափուլին ամբողջովին պատրաստ կլինեն: Այդ 4-5 մարզիկների որակներն այնքան բարձր են, որ նրանք ոչ միայն հավաքականում, այլև ամբողջ Հայաստանում իրենց հավասար մրցակիցներ չունեն:
-Ասացիք, որ կան 4-5 ձյուդոյիստ, ովքեր անհամեմատ բարձր որակներ ունեն: Կարելի է ենթադրել, որ նրանք զույգերի խնդիր էլ են ունենում: Այս հարցին ի՞նչ լուծում եք տալիս:
-Ժամանակ առ ժամանակ մենք համատեղ հավաքներ ենք անցկացնում Վրաստանում: Վրաստանն աշխարհի մակարդակով համարվում է ձյուդոյի «գերտերություն»: Նրանց հետ համատեղ հավաքներ անելը շատ արդյունավետ է: Մեր մարզիկները մեկնում են նաև Ռուսաստան, մասնակցում են «Բոլորս գնում ենք դեպի օլիմպիական ոսկի» խորհագրով հավաքին, որտեղ 400-600 մարզիկ է մասնակցում այդ գոտեմարտերին: Տարվա կտրվածքով 5-6 նման հավաքների ենք ուղարկում նրանց: Դա մեզ փրկում է: Մեր վիճակը նման է վերակենդանացման բաժնում գտնվող հիվանդի, ում թթվածին են տալիս: Այսինքն այդ թթվածնով հիվանդը ոչ թե առողջանում է, այլ պարզապես չի մեռնում: Ստացվում է, որ մենք մեր տաղանդավոր երեխաներին «թթվածին ենք տալիս»: Այս դեպքում շատ դժվար է նրանցից պահանջել «առողջանալ» և շատ մեդալներ նվաճել: Այսինքն այս պայմաններում, մեր արդյունքները ոչ թե բավարար, այլ լավ է:

Davit Khitaryan: We look like a patient of intensive care unit who is given oxygen for just not to die
17:43 - 02 Nov, 2015
The vice president of Armenian Judo federation, Davit Khitaryan in a conversation with an ANOC reporter talked about existing problems in this sport type, their solution and goals.
-Mr. Khitaryan, all three athletes of the Armenian junior judo team returned from the World Championship empty-handed. Two of them were the 3rd prize- winners of the European Championship and the third one was the silver medalist at the 2014 European Championship. The expectations were more. What was the reason of the failure?
-Shahen Abaghyan was the European Championship prize winner, we had to give him a chance. He did his best. We saw that Shahen has enough gaps in his technical base. Vahagn Hovsepyan had the same problem as at the European Championship. In the fight against the Khazakh opponent he lost by yuko. I think the coaches also have a lot to think about. Arsen Khazaryan peaked at the World Championship and then failed. Unfortunately, the failure continued. As well as the others he won one fight and then lost. No one of our athletes could reach the quarter-final and fight for the bronze medal. There are many surprises in our sport. The competitiveness is very high and the obvious leaders can remain without medals
- Apart from surprises don’t you notice some instability in the performances of the athletes?
-Actually the problem is deeper as it seems from the first sight. Judo differs from the other types of sport. I agree medal has special importance, when we get it we enjoy it when don’t we think it’s failure. The problem is that judo is a relatively new here. It prospered after the independence of the country.
-What stage of development is judo in Armenia on?
-The development of each sport depends on finances. In the 1990s our federation’s budget was 21 million drams, now it has reached 71 million due to our activity but it’s not a big sum. We even don’t have a gym or a sports school specialized in judo. It’s a great problem. We organize training camps in sport bases where there isn’t specialized equipment. Abovyan’s sports hall is the only one which is partially consistent with the international standards but it isn’t appropriate to gather there at any time. Now we are waiting for the opening of the judo gym in Olympavan which will be the first specialized gym in Yerevan. The other problem is the lack of competitiveness and pairs in gyms.
-How popular is this sport in our country?
-According to the Ministry of Sport the most popular among individual martial arts is judo. And that’s the problem.
-What about specialists? Does the federation track down what kind of  specialists work with children?
-Unfortunately, we aren’t aware of it but we are working in this direction. We should qualify the specialists working with children.
-In some kinds of sport we have a lack of coaches and referees. Do you have the same problem in your sport?
-Yes, we do. We have 5 international referees but only the one is in Armenia. There are international referees here but they are passive. They have no interest of judging competitions. Of course, it’s connected with money. We have done several requests on this issue but it doesn’t depend only on the Ministry. The government has to solve this problem. For example, for judging adult competition referees earn 2000 drams per day, athletes, 2500. There is no difference between qualified and non-qualified referee, everybody is paid equally. Basically, this way choose those referees who are devoted to sport. The federation doesn’t have a qualifying program for coaches. But from time to time we organize seminars for coaches with the National Olympic Committee of Armenia and the Armenian and International Judo federations. We are going to invite a Japanese specialist to the upcoming seminar. The base of judo in Armenia is Soviet and slightly distorted. Our goal is to show and make the specialists close to the real roots of judo. The seminar will be attended by 30-40 coaches. We have also coaches whom we sent abroad for qualification.
-There is another inevitable problem in sport which we face time to time. It’s the change of generation. What measures are undertaken to solve the problem more imperceptibly?
-The transition from juniors to youth is planned. The problem is to form a team for adults. Hovhannes Davtyan and Armen Nazaryan were in our team. Nazaryan finished his sport career but we gave him a chance to work with the national team. Hovhannes Davtyan is 32 but we hope he’ll pass the Olympic period successfully. After him there is a huge gap of 10-12 years. The present adult athletes are recently transited athletes from the youth team. We hope they’ll be completely ready for the next Olympics. These 4-5 athletes are so strong that both in the team and the whole country there are no worthy opponents for them.
-You noted that there are 4-5 qualified athletes. I suppose they have a problem with pairs. What solution can be found for them?
-Sometimes we organize joint trainings camps in Georgia. Georgia is considered the judo of the world. Holding joint training camps is very effective. Our athletes also travel to Russia to participate in the judo festival and Olympic camp named where 400-600 athletes compete. These events save us because we look like a patient of intensive care unit who is given oxygen for just not to die. This oxygen doesn’t recover the patient, it just doesn’t let him to die. I mean we give oxygen to our talented children. Therefore it is very difficult to demand them to recover and conquer many medals. In these conditions our registered results are not only enough but just excellent.