Նման ենք վերակենդանացման բաժնում պառկած հիվադի, ում թթվածին են տալիս. Դավիթ Խիթարյան
Ձյուդոյի Հայաստանի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Դավիթ Խիթարյանը ՀԱՕԿ լրատվության բաժնի լրագրողի հետ զրույցում խոսեց մարզաձևում առկա խնդիրների, դրանց լուծման և նպատակների մասին:
-Պարոն Խիթարյան, ձյուդոյի Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի երեք մարզիկներն էլ ձեռնունայն վերադարձան աշխարհի առաջնությանից: Բոլորն էլ Եվրոպայի առաջնության մեդալակիրներ են: Սպասելիքները մեծ էին, ո՞րն էր անհաջողության պատճառը:
-Շահեն Աբաղյանը Եվրոպայի առաջնության մրցանակիր էր,  նրան պետք է հնարավորություն տայինք: Աբաղյանն արեց ամեն ինչ` իր ուժերի հնարավորության սահմաններում: Մենք տեսանք, որ Շահենի մոտ ինչ որ տեղ բացակայում է տեխնիկական բազան: Վահագն Հովսեփյանի մոտ կարծես կրկնվեց նույնը, ինչ Եվրոպայի առաջնությունում էր: Ղազախ մրցակցի հետ գոտեմարտում պարտվեց յուկոյով: Կարծում եմ մարզիչներն էլ ինչ որ տեղ մտածելու բան ունեն: Արսեն Ղազարյանը իր մարզական գագաթնակետին հասավ մեծահասակների աշխարհի առաջնության ժամանակ, և դրանից հետո անկում ապրեց։ Ցավոք,  այստեղ ևս անկումը շարունակվում էր: Մյուսների նման, նա էլ մեկ գոտեմարտ հաղթեց, այնուհետև պարտվեց։ Քանի որ մեր մարզիկներից ոչ ոք չէր մտել քառորդ եզրափակիչ, նրանց չհաջողվեց պայքարել բրոնզե մեդալի համար։ Մեր մարզաձևում անակնկալներ շատ են լինում։ Մրցակցությունը շատ մեծ է, ակնհայտ առաջատարները կարող են մնալ առանց մեդալի:
-Անակնկալներն իրենց տեղում, այնուամենայնիվ, տղաների ելույթներում անկայունություն չե՞ք նկատում:
-Իրականում խնդիրն ավելի խորն է, քան թվում է առաջին հայացքից: Ձյուդոն տարբերվում է մեր հենակետային մյուս մարզաձևերից: Այո, համաձայն եմ մեդալը մնում է մեդալ, երբ այն կա ուրախանում ենք բոլորս, երբ չկա` ձախողում ենք համարում: Սակայն ձյուդոյի բարդությունը մեզ համար կայանում է նրանում, որ այն երիտասարդ մարզաձև է մեր երկրում: Ձյուդոյի առաջընթացը Հայաստանում սկսվել է երկրի անկախացումից հետո:
-Զարգացման ի՞նչ փուլում է ձյուդոն Հայաստանում:
-Յուրաքանչյուր մարզաձևի զարգացման գործում մեծ դեր ունի ֆինանսական մասը: 1990-ականներին մեր ֆեդերացիայի բյուջեն 21 մլն դրամ էր, այժմ մեր աշխատանքների շնորհիվ հասցրել ենք 71 միլիոնի, բայց դա, մեծ գումար չէ: Անգամ ձյուդոյի մասնագիտացված դահլիճ, մարզադպրոց կամ դպրոց չունենք: Սա մեծ խնդիր է: Ուսումնամարզական հավաքներ ենք անցկացնում մարզաբազաներում, որտեղ մասնագիտացված գույք չկա: Միայն Աբովյան քաղաքի դահլիճն է, որը ինչ-որ չափով համապատասխանում է միջազգային ստանդարտներին, բայց անընդհատ այնտեղ հավաքներ անցկացնելը նպատակահարմար չէ: Այժմ սպասում ենք «Օլիմպավան»-ի ձյուդոյի դահլիճի բացմանը, որը կլինի առաջին մասնագիտացված դահլիճը Երևանում: Մեկ այլ խնդիր է այն, որ մրցակցությունն է թույլ: Դահլիճներում կա զույգերի խնդիր:
-Ինչպիսի՞ մասսայականություն է վայելում այս մարզաձևը մեր երկրում:
-Սպորտի նախարարության տվյալներով` մենապայքարային մարզաձևերի մեջ ամենամասսայականը ձյուդոն է: Սրանում է կայանում մեր խնդիրը:
-Խոսեցիք մասնագետներից: Արդյո՞ք ֆեդերացիան տեղյակ է, թե ինչ կարգի և որակավորում ունեցող մարզիչներ են աշխատում երեխաների հետ:
-Ցավոք սրտի, մենք տեղյակ չենք: Բայց աշխատանք ենք տանում այդ ուղղությամբ: Պետք է կարողանանք որակավորում տալ այն մարզիչներին, ովքեր աշխատում են երեխաների հետ:
-Մի շարք մարզաձևերում մենք որակավորված մարզիչների և մրցավարներրի խնդիր ունենք: Ձեր մարզաձևի վրա՞ էլ է դա տարածվում:
-Այո: Ունենք միջազգային կարգի 5 մրցավար, որոնցից միայն մեկն է Հայաստանում: Կան միջազգային կարգի մրցավարներ, բայց այս պահին նրանք պասիվ են: Առաջին հերթին շահագրգռվածություն չկա, որ մրցավարները մրցումներ դատեն: Իհարկե, դա կապված է ֆինանսի հետ: Մի քանի անգամ այդ հարցով առաջարկություն ներկայացրեցինք: Բայց դա միայն նախարարության լուծելու հարցը չէ: Կառավարությունը պետք է այդ հարցին լուծում տա: Օրինակ` Հայաստանի մեծահասակների առաջնություն դատելու համար մրցավարները ստանում են 2000 դրամ օրապահիկ, մարզիկը` 2500: Այստեղ տարբերություն չկա, թե մրցավարն ինչ կարգ ունի, բոլորը միանման են վարձատրվում: Շահագրգռվածություն չկա: Հիմնականում այս ճանապարհով գնում են նրանք, ովքեր շատ նվիրված են մարզաձևին: Ֆեդերացիան չունի մարզիչներին որակավորող ծրագիր: Բայց մենք Հայաստանի ազգային Օլիմպիական կոմիտեի, ձյուդոյի Հայաստանի և միջազգային ֆեդերացիայի համատեղ ջանքերով ժամանակ առ ժամանակ սեմինարներ ենք կազմակերպում մարզիչների համար: Առաջիկա սեմինարին հրավիրելու ենք ճապոնացի մասնագետ: Հայաստանում ձյուդոյի հիմքը սովետական է, որը մի փոքր խեղաթյուրված է: Մենք մեր առաջ խնդիր ունենք, մեր մասնագետներին ցույց տալու և մոտեցնելու ձյուդոյի իրական արմատներին և տեսակին: Սեմինարին կմասնակցի 30-40 մարզիչ: Մենք ունենք նաև մարզիչներ, որոնց մենք գործուղում ենք վերապատրաստման:
-Սպորտում կա ևս մեկ անխուսափելի խնդիր, որի հետ ժամանակ առ ժամանակ բախվում ենք: Դա սերնդափոխությունն է: Ի՞նչ է արվում այդ խնդիրն ավելի աննկատ լուծելու համար:
-Պատանիների անցումն երիտասարդների կատարվում է պլանավորված: Խնդիրը մեծահասակների հավաքականի համալրումն է: Մեր հավաքականում Հովհաննես Դավթյանն ու Արմեն Նազարյանն էին: Վերջինս ավարտել է մարզական կարիերան, այժմ նրան հնարավորություն ենք տվել հավաքականի հետ աշխատելու: Հովհաննես Դավթյանը 32 տարեկան է, սակայն հույս ունենք, որ նա օլիմպիական այս փուլը հաջող կանցնի: Իրենից հետո, կտրուկ՝ 10-12 տարվա բաց կա: Երիտասարդական տարիքից մեծահասակներ նոր տեղափոխված ձյուդոիստներն են: Հույս ունենք, որ նրանք օլիմպիական հաջորդ շրջափուլին ամբողջովին պատրաստ կլինեն: Այդ 4-5 մարզիկների որակներն այնքան բարձր են, որ նրանք ոչ միայն հավաքականում, այլև ամբողջ Հայաստանում իրենց հավասար մրցակիցներ չունեն:
-Ասացիք, որ կան 4-5 ձյուդոյիստ, ովքեր անհամեմատ բարձր որակներ ունեն: Կարելի է ենթադրել, որ նրանք զույգերի խնդիր էլ են ունենում: Այս հարցին ի՞նչ լուծում եք տալիս:
-Ժամանակ առ ժամանակ մենք համատեղ հավաքներ ենք անցկացնում Վրաստանում: Վրաստանն աշխարհի մակարդակով համարվում է ձյուդոյի «գերտերություն»: Նրանց հետ համատեղ հավաքներ անելը շատ արդյունավետ է: Մեր մարզիկները մեկնում են նաև Ռուսաստան, մասնակցում են «Բոլորս գնում ենք դեպի օլիմպիական ոսկի» խորհագրով հավաքին, որտեղ 400-600 մարզիկ է մասնակցում այդ գոտեմարտերին: Տարվա կտրվածքով 5-6 նման հավաքների ենք ուղարկում նրանց: Դա մեզ փրկում է: Մեր վիճակը նման է վերակենդանացման բաժնում գտնվող հիվանդի, ում թթվածին են տալիս: Այսինքն այդ թթվածնով հիվանդը ոչ թե առողջանում է, այլ պարզապես չի մեռնում: Ստացվում է, որ մենք մեր տաղանդավոր երեխաներին «թթվածին ենք տալիս»: Այս դեպքում շատ դժվար է նրանցից պահանջել «առողջանալ» և շատ մեդալներ նվաճել: Այսինքն այս պայմաններում, մեր արդյունքները ոչ թե բավարար, այլ լավ է:

Вице-президент федерации дзюдо Армении Давид Хитарян в беседе с корреспондентом пресс-службы НОК Армении рассказал об имеющих место проблемах в дзюдо, их решении и планах на будущее.
-Господин Хитарян, все 3 спортсмена молодежной сборной Армении по дзюдо вернулись с чемпионата мира с пустыми руками. Все они являются медалистами чемпионата Европы. Ожидания были велики, какова причина неудачи?
-Шаген Абагян – медалист чемпионата Европы, мы должны были предоставить ему шанс. Абагян сделал все в пределах своих возможностей. Мы увидели, что у Шагена где-то отсуствует техническая база. У Ваагна Овсепяна вроде повторилось тоже самое, что на чемпионате Европы, он уступил юкой казахскому сопернику. Думаю, что и тренерам есть над чем задуматься. Арсен Казарян достиг пика своих спортивных результатов на взрослом чемпионате мира, но затем сдал свои позиции, что, к сожалению, проявилось и на этот раз. Как и остальные, он выиграл один поединок, а потом проиграл. Поскольку никто из наших спортсменов не прошел в четвертьфинал, им не удалось побороться за бронзовую медаль. В нашем виде спорта часто бывают сюрпризы, соперничество очень велико, и явные лидеры могут остаться без медалей.
-Несмотря на сюрпризы, не замечаете ли вы непостоянства в выступлениях спортсменов?
-На самом деле проблема гораздо глубже, чем кажется на первый взгляд. Дзюдо отличается от других наших опорных видов спорта. Да, я согласен, медаль остается медалью, мы все рады когда она есть, когда нету – считаем провалом. Однако сложность дзюдо для нас заключается в том, что это молодой вид спорта в нашей стране. Развитие дзюдо в Армении началось после приобретения независимости страны.
-На какой стадии развития находится дзюдо в Армении?
-В деле развития любого вида спорта большую роль играет финансовая часть. В 1990-х годах бюджет нашей федерации составлял 21 млн драмов, сегодня, благодаря нашей работе, он достиг 71-го млн, но это небольшая сумма. У нас нет даже профессионального зала, спортшколы или школы дзюдо, и это большая проблема. Мы проводим учебно-тренировочные сборы на спортбазах, где нет специального оборудования. Только спортзал в Абовяне в какой-то мере соответствует международным стандартам, но там не всегда удобно проводить сборы. Сейчас ждем открытия зала дзюдо в «Олимпаване», который станет первым профессиональным залом в Ереване. Другая проблема в слабой конкуренции. Также в залах есть проблема инвентаря.
-Насколько популярен данный вид спорта в нашей стране?
-По данным министерства спорта, дзюдо является самым популярным среди единоборств. В этом и заключается наша проблема.
-К вопросу о специалистах, в курсе ли федерация о том, тренеры какого класса и квалификации работают с детьми?
-К сожалению, мы не в курсе, но работаем в этом направлении. Мы должны иметь возможность квалифицировать тренеров, работающих с детьми.
-У нас во многих видах спорта есть проблема с квалифицированными тренерами и судьями. Это расспространяется также на ваш вид спорта?
-Да, у нас 5 судей международного класса, из которых только один в Армении. Есть судьи международного класса, но на данный момент они пасивны. В первую очередь у них нет заинтересованности, чтобы судить соревнования, конечно, это связано с финансами. Мы несколько раз представляли предложение по этому вопросу, но это в компетенции не только министерства спорта. Правительство должно решать этот вопрос. Например, на взрослом чемпионате Армении, судьи получают в день 2000 драм, а спортсмены – 2500. Здесь не имеет значения класс судьи, все оплачиваются одинаково, нет материальной заинтересованности. В основном работают те, кто очень предан данному виду спорта. У федерации нет программы квалификации тренеров, но мы совместными усилиями с НОК Армении, международной и национальной федерациями дзюдо, иногда проводим семинары для тренеров. На ближайший семинар пригласим специалиста из Японии. В Армении советская основа дзюдо, которая немного искажена. Мы ставим перед собой цель показать и приблизить наших специалистов к настояшим корням и видам дзюдо. В семинаре примут участое 30-40 тренеров. У нас есть также тренеры, которых мы отправляем на переподготовку.
-В спорте есть также проблема смены поколений, что вы делаете для безболезненного решения этой проблемы?
-Переход из юношеского в молодежный спорт проходит по плану. Проблема заключается в пополнении взрослой сборной. У нас в сборной были Оганес Давтян и Армен Назарян. Назарян завершил спортивную карьеру, сейчас мы дали ему возможность поработать со сборной. Оганесу Давтяну 32 года, однако мы над;еемсся, что он удачно пройдет этот олимпийский этап. После него есть резкий пробел в 10-12 лет, есть дзюдоисты, которые недавно перешли из молодежной во взрослую сборную. Надеемся, что они будут полность готовы к следующему олимпийскому этапу. Эти 4-5 спортсменов настолько сильны, что у них нет равных соперников не только в сборной, но и по всей Армении.
-Вы сказали, что есть 4-5 очень сильных дзюдоистов. Можно предположить, что у них есть проблема с парами, как решаете этот вопрос?
-Время от времени мы проводим совместные сборы в Грузии, которая считается «сверхдержавой» дзюдо в мире. Сборы с грузинами очень продуктивны. Наши спортсмены выезжают также в Россию, участвуют в сборе под девизом «Все идем к олимпийскому золоту», в котором участвуют 400-600 спортсменов. Мы отправляем дзюдоистов на 5-6 сборов в год, и это нас спасает. Мы находимся в состоянии лежащего в реанимации больного, которому подают кислород, от которого он не выздоравливает, а просто не умирает. Получается, что мы даем нашим талантливым ребятам «кислород», и сложно требовать от них «выздороветь» и завоевать много медалей. Получается, что в этих условиях, наши результаты не удовлетворительные , а хорошие.