Արթուր Նազարյան. Տարվա կարեւորագույն ձեռքբերումն ազգային հավաքականի կայացումն է
2017 թվականը Հայաստանի համար աննախադեպ բասկետբոլային տարի էր. վեց հավաքականներ աշխարհի ու եվրոպայի առաջնություններում, ազգային կանոնավոր առաջնություններ: Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արթուր Նազարյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ ամփոփեց ավարտվող տարին.
Ինչպիսի՞ տարի էր 2017 թ. Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի համար:
- Տարին շատ հաջող էր: Բացի այն, որ ունեցանք վեց հավաքական, ունեցանք նաեւ կայուն մրցելույթներ: Թերեւս, գլխավոր ձեռքբերումն ազգային հավաքականի կայացումն է: Նախորդ տարի հաղթել էինք փոքր երկրների Եվրոպայի առաջնությունում: Սակայն, դեռ վարկանիշ ձեռք չէինք բերել: Այս տարի խաղալով աշխարհի, ապա Եվրոպայի առաջնության ընտրական փուլերում, պատմության մեջ առաջին անգամ կարողացանք ընդգրկվել ՖԻԲԱ-ի դասակարգման աղյուսակում: Սա մեծ հաջողություն է: Երկար տարիներ մեր ֆեդերացիայի նպատակն էր ունենալ կայացած ազգային հավաքական: Այսօր ՖԻԲԱ-ի դասակարգման աղյուսակում 89-րդը լինելը վկայում է այդ կարեւոր քայլի մասին: Մեր առաջին նպատակն իրագործել ենք: Հիմա կարեւոր է այդ ամենը պահպանել եւ առաջ շարժվել:
Պատանեկան եւ երիտասարդական հավաքականները նույնպես հաջող հանդես եկան: Մ 16 տարեկան աղջիկներն ու տղաները հաղթեցին Եվրոպայի առաջնության C դիվիզիոնում: Մ 18 տարեկանների ԵԱ-ի C դիվիզիոնում էլ մեր աղջիկների թիմն արծաթե մեդալ նվաճեց: Այս արդյունքներն ուրախացնում են եւ թույլ տալիս ասել, որ եկող սերունդը կարող է լավ կադրեր տալ մեծահասակների թիմերին:
Երիտասարդական հավաքականը բարձր տեղ չգրավեց, բայց վեց խաղում երեք հաղթանակը վատ արդյունք չէ: Հաշվի առնելով, որ երիտասարդները խաղում էին B դիվիզիոնում, որտեղ մրցակցությունը բավականին մեծ է:
Հավաքականներում փոփոխություններ կլինե՞ն:
- Փոփոխություններ անպայման կլինեն: Մարզչական նշանակումները կլինեն փետրվարին, քանի որ վիճակահանությունները կայանալու են հունվարին: Այս տարի Մ 16 տարեկանների խաղացողները հաջորդ տարի չեն կարող նույն թիմում հանդես գալ, քանի որ մեծանում են: Այսինքն թիմն ամբողջությամբ փոխվում է: Այս տարիքայինների դեպքում փոփոխություններն անխուսափելի են:
Արդյո՞ք Նիկշա Բավցեւիչը կշարունակի գլխավորել ազգային հավաքականը:
- Բավցեւիչը մեծ աշխատանք է կատարել: Աշխարհի առաջնության ընտրական փուլում կարող էինք երեքից շատ հաղթանակ տանել, եթե փորձ ունենայինք: Բավցեւիչի մարզչական փորձը նույնպես ավելի մեծ է ակումբային շրջանակներում: Կարծում եմ, որ Նիկշա Բավցեւիչը եւ մեր ազգային հավաքականն ավելի մեծ արդյունքներ կարող են ունենալ: Մարզչի հետ պայմանագիրը նախատեսված է մինչեւ հաջորդ տարվա հուլիսի 1-ը՝ ԵԱ-2021-ի ընտրական փուլի ավարտը: Հետո պարզ կլինի:
Ռայան Բոաթրայթի հետ կապված մեծ աղմուկ բարձրացավ: Հաջորդ տարի նա կլինի՞ ազգային թիմում:
- Բասկետբոլիստների ընտրությունը կատարում է մարզիչը, ապա՝ հիմնավորում իր որոշումը: Այս պահի դրությամբ հստակ որոշում չկա: Եթե մարզիչը նրան հրավիրի, կարծում եմ՝ ոչ մի խնդիր չի լինի:
Բացի հավաքականներից, այս տարի ֆեդերացիան ունեցավ եւս երկու շատ կարեւոր ձեռքբերում՝ կանոնավոր առաջնություններ ….
- Մեզ համար սա շատ կարեւոր էր, քանի որ երկար տարիներ կանոնավոր առաջնություն չենք ունեցել: Դա պայմանավորված էր միջոցների բացակայությամբ, քանի որ նման առաջնություններն առաջին հերթին միջոցներ են պահանջում: Այս տարի հաջողվեց հովանավորներ եւ բարերարներ գտնել, գոնե երկու առաջնություն ստեղծելու համար: Մեկնարկը բավականին խոստումնալից է: Ե´ւ մեծահասակների, ե´ւ պատանիների խաղերի նկատմամբ հետաքրքրությունը սպասվածից մեծ է: Ամենակարեւորը՝ բասկետբոլիստներն ունեն կայուն խաղային պրակտիկա, ինչը մեր հիմնական նպատակն էր:
Հաջորդ տարի կփորձենք ավելացնել մի քանի տարիքային կանոնավոր առաջնություններ:
Առաջնությունների առաջին շրջանի ավարտն է: Կխոսե՞ք դրանց մակարդակի մասին:
- Պատանիների դեպքում բավականին մեծ առաջընթաց կա: Մեծահասակների մասին դժվարանում եմ խոսել, քանի որ թիմերի քանակը պետք է ավելացնել: Կան թիմեր, որոնք այս պահին պատրաստ չեն: Պետք է կարողանան գոնե երկու-երեք խաղացողներ հրավիրել, որպեսզի պայքարեն, օրինակ, «Ուրարտուի» դեմ: Սկզբի համար բավականին լավ է:
Երկու առաջնություններին մասնակցում են նաեւ Արցախի թիմերը: Այնտեղ բասկետբոլը մեծ մասսայականություն է վայելում: Երկար ընդմիջումից հետո Արցախում տեղի ունեցան կանոնավոր առաջնության պաշտոնական հանդիպումներ՝ տուն-դուրս ձեւաչափով:
Ազգային թիմի վերջին խաղերը հաշվի առնելով, կարելի՞ է ասել, որ Ա լիգան ծառայում է իր նպատակին՝ բասկետբոլիստներ մատակարարել հավաքականին:
- Դեռ շատ շուտ է այդ մասին խոսել: Տարիներ են հարկավոր, որպեսզի առաջնությունը կարողանա հավաքականին խաղացողներ տրամադրել: Պարզապես Ա լիգան կարող է լինել հարթակ, որտեղ խաղային պրակտիկա ձեռք կբերեն ազգային թիմի մի շարք խաղացողներ: Մի քանի տասնյակ հայ բասկետբոլիստներ կան արտասահմանում, որոնք ակումբի խնդիր ունեն: Հատկապես Ռուսաստանում, որտեղ լեգիոների սահմանափակում կա: Չնայած նոր օրենք ընդունվել է այդ մասին, բայց ռուսները չեն կատարում, եւ սահմանափակումը մինչ օրս գործում է:
Արդյո՞ք հաջորդ տարի կպահպանվեն վեց հավաքականները:
- Հաջորդ տարի աղջիկների թիմեր չենք ունենա, քանի որ նպատակահարմար չէ: Մեր հայ աղջիկները հիմնականում Ռուսաստանից են, որոնք փաստի առաջ են կանգնում լեգիոների կարգավիճակի հետ կապված: Եկող տարի ընդմիջում կվերցնենք, 2019 թվականին կհասկանանք՝ ինչպես անել: Լեգիոների կարգավիճակը շատ է բարդացնում գործընթացը, բացի այդ կա նաեւ կանանց ազգային հավաքական ունենալու հարցը: Դա կախված է ֆինանսներից: Այս պահին մեր բյուջեն չի ներում՝ կանանց ազգային թիմ ունենալու համար:
Կարծում եմ, որ տղաների տարիքային բոլոր հավաքականները կշարունակեն մրցելույթները: Այս դեպքում Ռուսաստանից խաղացողներ շատ քիչ ունենք:
Ի՞նչ ծրագրեր ունի ֆեդերացիան 2018 թվականին:
- 2018 թվականին ունենք մրցավարների եւ մարզիչների նոր սեմինարներ: Կարեւորում ենք մրցավարների քանակի ավելացումը: Փետրվարից կսկսենք նոր ծրագիր, կընդգրկենք նոր մրցավարների: Ինչպես նաեւ, ՖԻԲԱ-ի հետ համատեղ Երեւանում կանցկացնենք սեմինար, որը թույլ կտա մեր մրցավարներին կատարելագործվել:
Երկու միջազգային սեմինար էլ կանցկացնենք մարզիչների համար, քանի որ նրանց դերը շատ կարեւոր է: Առանց լավ մարզչի անհնար է զարգացում ունենալ: Այդ ուղղությամբ եւս ֆեդերացիան մեծ աշխատանքներ է կատարելու: Հույս ունենք, որ մարզերում աշխատող մարզիչները նույնպես կմասնակցեն:

2017 год для Армении стал беспрецедентно баскетбольным годом: шесть сборных, на чемпионатах мира и Европы, регулярные национальные первенства. Генеральный секретарь Федерации баскетбола Армении Артур Назарян в беседе с пресс-службой НОКА подвел итоги уходящего года.
- Каким стал 2017 год для Федерации баскетбола Армении?
- Год был очень успешным. Помимо того, что у нас появилось шесть сборных, имели место также их стабильные выступления. Хотя главное приобретение – это состоявшаяся национальная сборная. В прошлом году мы победили в чемпионате Европы среди малых стран. Однако у нас тогда не было рейтинга. В этом году, играя в отборочных этапах чемпионатов мира и Европы, впервые в истории мы смогли попасть в рейтинговую таблицу ФИБА. Это – большой успех. Долгие годы целью нашей федерации было иметь состоявшуюся национальную сборную. Сегодняшнее 89-е место в рейтинговой таблице ФИБА свидетельствует об этом важном шаге. Мы выполнили нашу первую цель. Теперь важно все это сохранить и продвигать вперед.
Юношеские и молодежные сборные тоже выступили успешно. Сборные девушек и юношей до 16 лет победили на чемпионате Европы в дивизионе "С". На чемпионате Европы до 18 лет том же дивизионе команда наших девушек завоевала серебряные медали. Эти результаты радуют и позволяют сказать, что идущее поколение можеть дать хорошие кадры взрослым командам.
Молодежная сборная не заняла высокое место, но три победы в шести играх – неплохой результат. Учитывая, что молодежь выступала в дивизионе "В", где конкуренция довольно высока.
- В сборной будут изменения?
- Изменения обязательно будут. Тренерские назначения состоятся в феврале, поскольку жеребьевки пройдут в январе. Игроки сборных до 16 лет этого года в следующем не смогут выступать в той же команде из-за возрастных ограничений. То есть сборная полностью меняется. В этих возрастных группах изменения неизбежны.
- Никша Бавцевич продолжит возглавлять национальную сборную?
- Бавцевич проделал большую работу. При наличии опыта мы могли одержать больше трех побед в отборочном этапе чемпионата мира. Тренерский опыт Бавцевича тоже более велик в клубных рамках. Думаю, что Никша Бавцевич и наша национальная сборная могут иметь большие результаты. Договор с тренером предусмотрен до 1 июля следующего года, когда завершится отборочный этап ЧЕ-2021. Потом будет видно.
- В связи с Райаном Боатрайтом поднялся большой шум. Он будет в национальной команде в следующем году?
- Выбор баскетболистов совершает тренер, обосновывая свое решение. На данный момент четкого решения нет. Если наставник его пригласит, думаю, никаких проблем не будет.
- Кроме сборных в этом году у федерации было еще два очень важных приобретения – регулярные первенства…
- Для нас это было очень важно, поскольку у нас долгие годы не было регулярного первенства. Это было обусловлено отсутствием средств, поскольку подобные чемпионаты в первую очередь требуют средств. В этом году удалось найти спонсоров и меценатов хотя бы для создания двух турниров. Старт получился довольно многообещающим. Интерес к матчам взрослых и юношей превысил ожидания. Главное, что баскетболисты имеют стабильную практику. Это было нашей основной целью.
В следующем году попытаемся добавить еще несколько регулярных возрастных первенств.
- Наступает конец первого круга чемпионатов. Расскажете об их уровне?
- В случае с юношами есть довольно большой прогресс. Затрудняюсь говорить о взрослых, поскольку количество команд нужно увеличить. Есть команды, которые на данный момент неготовы. Им нужно пригласить хотя бы одного-двух игроков, чтобы бороться, например, с «Урарту». Для начала все неплохо.
В двух чемпионатах участвуют также команды Арцаха. Баскетбол там очень популярен. После долгого перерыва в Арцахе состоялись официальные встречи регулярного первенства, в формате дома-в гостях.
- Учитывая последние матчи национальной команды, можно ли сказать, что «А» лига служит своей цели – готовить баскетболистов для сборной?
- Еще очень рано об этом говорить. Нужны годы, чтобы чемпионат мог дать игроков для сборной. Просто «А» лига может стать тем плацдармом, где ряд баскетболистов национальной сборной получат игровую практику. Есть несколько десятков армянских баскетболистов заграницей, у которых проблемы с клубом. Особенно в России, где есть ограничения на легионеров. Хотя принят новый закон, русские его не исполняют, поэтому ограничения до сих пор действуют.
- Действительно, в следующем году сохранятся шесть сборных?
- В следующем году не будет команд девушек, поскольку это нецелесообразно. Наши баскетболистки в основном из России, они сталкиваются с проблемой легионерского статуса. Возьмем паузу, и в 2019 году поймем, что делать. Статус легионера очень осложняет процесс, помимо этого на повестке дня также стоит вопрос создания женской национальной сборной. Это зависит от финансов. На данный наш бюджет не позволяет иметь женскую команду.
Думаю, что все юношеские сборные всех возрастов продолжат выступления. В этом случае у нас очень мало баскетболистов из России.
- Какие планы федерация имеет на 2018 год?
- В 2018 году состоятся новые судейские и тренерские семинары. Считаем важным увеличение количества арбитров. С февраля начнем новую программу, привлечем новых судей. Также проведем в Ереване семинар совместно с ФИБА, который позволит нашим арбитрам совершенствоваться.
Еще два международных семинара проведем для тренеров, поскольку их роль весьма важна. Без хорошего тренера невозможно развиваться. В этом направлении федерация также осуществляет серьезную работу. Надеемся, что работающие в марзах специалисты тоже примут участие.