Դավիթ Համբարձումյանի անվան ջրացատկի մարզադպրոցի լողավազանում այսօր անցկացվեց Լողի հայկական դաշնության 2017 թ. գավաթի առաջնությունը: Մասնակցեցին Հայաստանի շուրջ 70 լավագույն լողորդներ (տղաներ եւ աղջիկներ):
Մեկնարկները տրվեցին բոլոր լողաոճերում, որոնցից յուրաքանչյուրում եղան հաղթողներ, սակայն տղաների եւ աղջիկների մեկական գավաթակիրները որոշվեցին երկու լողատարածությունների արդյունքում միավորների հանրագումարով՝ համաձայն Լողի միջազգային ֆեդերացիայի աղյուսակի:
Աղջիկների մեջ Հայաստանի գավաթակիր դարձավ Անի Պողոսյանը, որը նաեւ հանրապետության նոր ռեկորդ սահմանեց, տղաների մեջ՝ Արթուր Բարսեղյանը: Եվս երկու լողորդ՝ Լեւոն Իշխանյանը (բրաս) եւ Ռուբեն Ղարիբյանը (դելֆին) սպորտի վարպետի նորմա լրացրեցին:
Լողի հայկական դաշնության նախագահ Հովսեփ Մեսրոպյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց, որ գավաթի այս խաղարկությունով ավարտվեցին ընթացիկ մրցաշրջանում ներհանրապետական մրցումները, սակայն երեք լողորդ՝ Արթուր Բարսեղյանը, Լեւոն Խաչատրյանը եւ Լեւոն Վարդանյանը, մոտ օրերս Ռուսաստանում կմասնակցեն Վլադիմիր Սալնիկովի միջազգային մրցաշարին:

В бассейне спортшколы по прыжкам в воду имени Давида Амбарцумяна сегодня прошел розыгрыш Кубка Армянской федерации плавания 2017 года. Участвовали около 70 лучших пловцов Армении (мужчины и женщины).
Были даны старты всем плавательным дисциплинам, в каждой из которых были определены победители, однако обладатели Кубка у мужчин и женщин были определены по сумме результатов на двух дистанциях, согласно таблице Международной федерации плавания.
Обладательницей Кубка Армении среди женщин стала Ани Погосян, которая также установила новый республиканский рекорд. У ребят первенствовал Артур Барсегян. Еще два пловца – Левон Ишханян (брасс) и Рубен Гарибян (дельфин) выполнили норму мастера спорта.
Президент Армянской федерации плавания Овсеп Месропян в беседе с пресс-службой НОКА сказал, что розыгрышем Кубка завершились внутриреспубликанские соревнования текущего сезона. Однако три пловца (Артур Барсегян, Левон Хачатрян и Левон Варданян) в ближайшие дни примут участие в международном турнире Владимира Сальникова в России.