Հայաստանի բասկետբոլի ֆերեդացիայի գլխավոր քարտուղար Արթուր Նազարյանն օրերս Լիբանանում էր, որտեղ բազմաթիվ գործնական հանդիպումներ է ունեցել տեղի հայ համայնքի հետ: Նազարյանի խոսքով՝ ֆեդերացիան վաղուց էր ցանկանում համագործակցել լիբանանահայերի հետ, քանի որ նրանք բասկետբոլային մեծ ավանդույթներ ունեն: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարը պատմեց այցի մանրամասների մասին.
- Պարոն Նազարյան, ի՞նչ համագործակության մասին է խոսքը:
- Ֆեդերացիայի նախագահ Հրաչյա Ռոստոմյանի հետ վաղուց էինք քննարկում այս այցը, սակայն, երկու-երեք տարի առաջ չունեինք կայուն հավաքականներ, կանոնավոր առաջնություն, ուստի չկար նաեւ համագործակցության եզրեր:
Վերջապես ֆեդերացիայի ղեկավարությունը որոշում կայացրեց, որ այցս Լիբանան պետք է լինի փետրվարին: Շատ ջերմ ընդունելության արժանացա հայկական համայնքի կողմից: Չորս օր անցկացրի Բեյրութում, բազմաթիվ հանդիպումներ ունեցա տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Բասկետբոլի Լիբանանի առաջնություններում հանդես են գալիս մի շարք հայկական թիմեր, որոնք հիմնականում ներկայացնում են «Հոմենթմեն» եւ «Անդրանիկ» ակումբները: Առավել հայտնի է Հոմենթմենի տղամարդկանց թիմը, որն այժմ գլխավորում է առաջնության մրցաշարային աղյուսակը: Երկու ակումբների հետ քննարկեցինք մի շարք ծրագրեր, որոնք միտված են հայկական բասկետբոլի զարգացմանը:
Եղան մի շարք այլ հանդիպումներ: Այս այցի նպատակներից մեկն էր նաեւ Lիբանանի հայերին ասել, որ նրանք մեր մի մասնիկն են, եւ մենք պետք է բոլոր ուժերը համախմբենք՝ հայկական բասկետբոլը զարգացնելու համար:
- Արդյոք կա՞ հստակ պայմանավորվածություն:
- Այս համագործակցությունից կառանձնացնեմ երկու հիմնական կետ: Առաջինը՝ ցանկանում ենք, որ Հայաստանի տղամարդկանց առաջնությունում լիբանանահայերը ներկայացնեն մի քանի ակումբներ: Նրանք ունեն մեծ բասկետբոլային ներուժ, ավանդույթներ, շատ լավ տիրապետում են մարզաձեւի նրբություններին եւ կնպաստեն մեր երկրում բասկետբոլային մշակույթի զարգացմանը: Սա նրանց թույլ կտա հայրենիքի հետ կապն ավելի ամրացնել: Եւ, երկրորդ կետը՝ մենք ցանկանում ենք, որ Լիբանանի հայ բասկետբոլիստները խաղան Հայաստանի տարիքային հավաքականներում: Մի քանի մարզիչներ մեզ օգնելու են տեղեկություններ ստանալ նրանց մասին, որ փոքր տարիքից ներգրավենք նրանց մեր հավաքականներում:
Տեղի հայերը, որոնք կարեւոր դեր են խաղում բասկետբոլում՝ համաձայնեցին, որ ժամանակի ընթացում պետք է կյանքի կոչել այս կետերը: Առաջիկայում նրանք պետք է այցելեն հայրենիք: Նախնական համաձայնությամբ՝ մինչեւ Ա լիգայի հաջորդ մրցաշրջանը նրանք Հայաստանում երկու ակումբ կհիմնեն, իրենց խմբակներով:
Պայմանավորվեցինք նաեւ, որ ՀԲԸՄ-ի հովանու ներքո գործող բասկետբոլային մարզադպրոցի պատանի բասկետբոլիստները պետք է գան Երեւան՝ ուսումնամարզական հավաքներ անցկացնելու: Գաղտնիք չէ, որ ՀԲԸՄ հիմնական նպատակն է ամրապնդել սփյուռքի հայ երեխաների կապը հայրենիքի հետ:
- Լիբանանում կա՞ն հայ բասկետբոլիստներ, որոնք մոտ ապագայում կհամալրեն Հայաստանի հավաքականները:
- Լիբանանում, այդ թվում հայկական բավական մեծ համայնքի կյանքում բասկետբոլը թիվ մեկ մարզաձեւն է, այն նույնիսկ գերազանցում է ֆուտբոլին: «Հոմենթմենի» տնային խաղերում դահլիճը լեփ-լեցուն է: Թիմի կազմում կայուն խաղաժամանակ են ստանում Սեւակ Քեթենջյանն ու Հայկ Գյոկչյանը (Հայաստանի ազգային հավաքականի նախկին մարզիչ Տիգրան Գյոկչյանի որդին է): Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Նիկշա Բավցեւիչը նրանց դիտարկում է որպես ազգային թիմի թեկնածուներ: Հնարավոր է, որ ամռանն այս երկու բասկետբոլիստները կարողանան միանալ մեր հավաքականին:
- Ի՞նչն է հետաքրքրում լիբանանահայերին, բացի հայրենիքի հանդեպ սիրուց: Ի՞նչը կարող է շարժառիթ հանդիսանալ Հայաստանում բասկետբոլային ակումբներ հիմնելու համար:
- Մեր լիգան մեծ ծախսեր չի պահանջվում: Լիբանանի առաջնությունում մրցունակ թիմ ունենալու համար պետք է ԱՄՆ-ից 3-4 խաղացող բերել եւ ունենալ առնվազն 1 միլիոն դոլար բյուջե: Մեր դեպքում նման բան չկա: Երկրորդը՝ Հայաստանում ավելի հեշտ կարող են նվաճել եվրագավաթներում խաղալու ուղեգիր: Լիբանանում մեկ տեղ է՝ Ասիայի չեմպիոնների լիգան:
Հետո, բազմաթիվ լիբանանահայ բասկետբոլիստներ կունենան խաղային պրակտիկա եւ կկարողանան առաջ շարժվել: Լիբանանում բասկետբոլով զբաղվում են հարյուրավոր հայ պատանիներ, սակայն նրանց ապագան բավական մշուշոտ է, քանի որ այնտեղ ակումբ գտնելը շատ բարդ խնդիր է:
-Վերջերս Հայաստանում էր ՖԻԲԱ Ասիայի գլխավոր քարտուղար Հակոբ Խաչերյանը: Նրա հետ համագործակցության ծրագրեր կա՞ն:
- Նա շատ ազդեցիկ անձնավորություն է համաշխարհային բասկետբոլում եւ մեծ հայրենասեր է: Վերջերս Խաչերյանը Երեւանում հանդիպել է ֆեդերացիայի փոխնախագահ Արա Պողոսյանի հետ եւ նույնպես մեծ ցանկություն ունի նպաստելու Հայաստանում բասկետբոլի զարգացմանը: Բեյրութում եւս մեկ անգամ զրուցեցինք նրա հետ: Հակոբ Խաչերյանը բավական արդյունավետ աշխատանք է կատարում ՖԻԲԱ Ասիայում: Նրա հետ եկանք այն համոզմանը, որ ապագայում կունենանք լավ բասկետբոլ, եթե Հայաստանում զարգանա դպրոցական բասկետբոլը: Այս պահին կազմում ենք ծրագիր, որը ապագայում կփորձենք կյանքի կոչել:

Генеральный секретарь Федерации баскетбола Армении Артур Назарян на днях побывал в Ливане, где имел многочисленные деловые встречи с представителями армянской общины. По словам Назаряна, федерация давно хотела сотрудничать с ливанскими армянами, поскольку они имеют большие баскетбольные традиции. В беседе с пресс-службой НОКА генеральный секретарь федерации рассказал о подробностях визита.
- Господин Назарян, о каком сотрудничестве речь?
- Мы с президентом федерации Грачья Ростомяном давно обсуждали этот визит, однако два-три года назад у нас не было стабильных сборных, регулярного чемпионата, то есть не было граней сотрудничества.
Наконец, руководство федерации приняло решение, что мой визит в Ливан состоится в феврале. Я удостоился очень теплого приема со стороны армянской общины. Четыре дня провел в Бейруте, имел многочисленные встречи с представителями местной армянской общины. В баскетбольном первенстве Ливана выступают несколько армянских команд, которые в основном представляют клубы «Оментмэн» и «Андраник». Более известна мужская команда «Оментмэна», которая сейчас возглавляет турнирную таблицу чемпионата. С обоими клубами мы обсудили ряд программ, которые направлены на развитие армянского баскетбола.
Состоялся ряд других встреч. Одной из целей этого визита было также сказать армянам Ливана, что они наша частичка, и мы должны объединить все силы, чтобы развивать армянский баскетбол.
- Достигнуты конкретные договоренности?
- Выделю два основных пункта. Во-первых, хотим, чтобы ливанские армяне представили в мужском чемпионате Армении несколько клубов. У них есть большой баскетбольный потенциал, традиции, они очень хорошо владеют тонкостями этого вида спорта и смогут способствовать развитию баскетбольной культуры в нашей стране. Это позволит им еще более укрепить связь с родиной. Во-вторых, мы хотим, чтобы армянские баскетболисты из Ливана играли в сборных Армении различных возрастов. Несколько тренеров помогут нам получить сведения о них, чтобы с раннего возраста включить в наши сборные.
Местные армяне, играющие важную роль в баскетболе, согласились с течением времени претворить эти пункты в жизнь. В будущем они должны приехать на родину. По предварительной договоренности, в следующем сезоне «А» лиги они создадут в Армении два клуба с секциями.
Также договорились, что под патронажем АГБУ юные игроки действующей баскетбольной спортшколы должны приехать в Ереван для проведения учебно-тренировочных сборов. Не секрет, что основной целью АГБУ является укрепление связей армянских детей Спюрка с родиной.
- В Ливане есть армянские баскетболисты, которые в ближайшем будущем пополнят сборные Армении?
- В Ливане, в том числе в жизни довольно большой армянской общины, баскетбол – вид спорта номер один, он даже превосходит футбол. На домашних играх «Ометнмэна» зал переполнен. В составе команды стабильное игровое время получают Севак Кетенджян и Айк Гёкчян (сын бывшего тренер национальной сборной Армении Тиграна Гёкчяна). Главный тренер национальной сборной Армении Никша Бавцевич рассматривает их в качестве кандидатов в национальную команду. Возможно, что летом два этих баскетболиста смогут присоединиться к нашей сборной.
- Что интересует ливанских армян помимо любви к родине? Что может стать мотивом для создания в Армении баскетбольных клубов?
- Наша лига не требует больших расходов. Чтобы иметь в чемпионате Ливана конкурентоспособную команду нужно привезти из США 3-4 игроков и иметь бюджет минимум 1 млн долларов. В нашем случае такого нет. В Армении легче завоевать путевку для выступления в еврокубках. В Ливане дают одно место – в Лигу чемпионов в Азии.
В дальнейшем многочисленные армянские баскетболисты из Ливана будут иметь игровую практику и смогут прогрессировать. В Ливане баскетболом занимаются сотни армянских юношей, однако их будущее довольно туманно, поскольку там найти клуб – довольно сложная задача.
- Недавно Армению посещал генеральный секретарь ФИБА Азия Акоп Хачерян, Есть программы сотрудничества с ним?
- Он очень влиятельная личность в мировом баскетболе, большой патриот. Недавно Хачерян в Ереване встретился с вице-президентом Ара Погосяном. Он также имеет большое желание способствовать развития баскетбола в Армении. В Бейруте мы еще раз поговорили с ним. Акоп Хачерян осуществляет довольно результативную работу в ФИБА Азия. Мы с ним пришли к выводу, что в будущем у нас будут хорошие баскетболисты, если развивать в Армении школьный баскетбол. На данный момент составляем программу, которую в будущем попытаемся претворить в жизнь.