Խաչիկ Չախոյանը եւ Ասատուր Եսայանցը Փհենչհանից հաղորդում են:
Դահուկավազքի կանանց ազատ ոճով 10 կմ մրցատարածությունում այսօր մեկնարկեց Հայաստանի երկրորդ ներկայացուցիչը՝ Կատյա Գալստյանը: Նա ցույց տվեց 30:25.1 արդյունք եւ ինչպես Միքայել Միքայելյանը, զբաղեցրեց 72-րդ տեղը:
Կանանց մրցումներին, ընդհանուր առմամբ, մասնակցեց 90 դահուկորդ, այդ թվում՝ աշխարհի բազմակի չեմպիոններ տարբեր երկրներից: Կատյան մրցումից հետո բարձր տրամադրություն ուներ եւ բավարար համարեց իր արդյունքը:
Մեկնարկում Գալստյանը բավականին լավ րոպեներ ցույց տվեց, բայց մրցատարածության երկրորդ հատվածում զիջեց դիրքերը եւ ի վերջո զբաղեցրեց 72-րդ տեղը.
«Շատ լավ հասկանում էի, որ ուժեղ մրցակցություն է լինելու: Բայց ես էլ իմ առաջադրանքն ունեի՝ հնարավորինս լավ րոպեներ ցույց տալ: Բնական է, որ 72-րդ տեղը ոչ-ոքի չի ուրախացնի: Բայց պատկերացրեք, որ ես հաղթել եմ մի շարք ուժեղ մրցակիցների, բացի այդ, մի շարք ուժեղ մրցակիցների էլ շատ քիչ եմ պարտվել: Այնպես որ, իրական գնահատական տալով ելույթիս՝ այն համարում եմ բավարար»,- նշեց Կատյա Գալստյանը:
Հավաքականի մարզիչ Արթուր Միքայելյանն էլ համամիտ է իր սանի հետ.
«Ես հասկանում եմ, որ նրանք, ովքեր լսում են 72-րդ տեղի մասին, արդեն մտածում են, որ մեր մարզիկը շատ թույլ է: Ես կասեի՝ մրցակիցներն են պարզապես շատ ուժեղ: Կատյան գուցե կարող էր ավելի բարձր տեղ գրավել, բայց ունեցած մարզավիճակում նա արեց առավելագույնը: Այնպես որ, ես էլ Գալստյանի ելույթը գնահատում եմ բավարար»:
Այսպիսով, մեր երեք մարզիկներից մեկը ավարտեց ելույթները Փհենչհանում:
Վաղը վերջին մրցելույթն է ունենալու Միքայել Միքայելյանը: Նա կմրցի տղամարդկանց ազատ ոճով 15 կմ մրցատարածությունում, իսկ լեռնադահուկորդ Աշոտ Կարապետյանը հանդես կգա փետրվարի 22-ին:
Ի դեպ, այսօր կանանց 10 կմ ազատ ոճով մրցման ժամանակ երկու մարզուհիներ ցույց տվեցին բացարձակ նույն արդյունքը եւ կստանան իրենց մեդալը: Աշխարհի չեմպիոն, նորվեգուհի Մարիտ Բյորգենը եւ ֆինն Քրիստա Պարմակոսին դարձան բրոնզե մեդալակիրներ, արծաթը բաժին հասավ շվեդուհի Շառլոտ Կալլային, իսկ օլիմպիական չեմպիոնի կոչումը նվաճեց նորվեգուհի Ռագնիլ Հագան:

Хачик Чахоян и Асатур Есаянц передают из Пхёнчхана.
Сегодня в лыжных гонках у женщин на дистанции 10 км свободным стилем стартовал второй представитель Армении - Катя Галстян. Она показала результат 30:25.1 и как и Микаел Микаелян, заняла 72-е место.
В женских состязаниях в общей сложности участвовали 90 лыжниц, в том числе многократные чемпионки мира из разных стран. Катя после выступления была в хорошем настроении и посчитала свой результат удовлетворительным
На старте Галстян показала довольно хорошие минуты, но на втором отрезке дистанции сдала позиции и в итоге заняла 72-е место.
"Очень хорошо понимала, что будет сильное соперничество. Но я тоже имела свою установку - показать по возможности хорошие минуты. Естественно, 72-е место никого не радует. Но, представьте, что я победила ряд сильных соперниц, кроме того, еще нескольким сильным соперницам я проиграла очень мало. Так что, давая реальную оценку своему выступлению, считаю его удовлетворительным", - отметила Катя Галстян.
Старший тренер сборной Артур Микаелян также солидарен со своей подопечной.
"Я понимаю, что те, кто слышат о 72-м месте, уже думают, что наша спортсменка очень слабая. Я бы сказал, что соперники просто очень сильны. Может, Катя и могла занять более высокое место, но в нынешней спортивной форме она сделала максимум. Так что, я тоже оцениваю выступление Кати как удовлетворительное".
Таким образом, из трех наших спортсменов один завершил выступления в Пхёнчхане.
Завтра в последний раз выступит Микаел Микаелян. Он будет соревноваться на мужской дистанции 15 км. Горнолыжник Ашот Карапетян выступит 22 февраля.
Кстати, сегодня во время женской гонки на 10 км свободным стилем две спортсменки показали абсолютно одинаковый результат и получат свои медали. Чемпионка мира норвежка Марит Бюрген и финка Криста Пармакоси стали бронзовыми призерами, серебряная медаль досталась шведке Шарлот Калле, а звание олимпийской чемпионки завоевала норвежка Рагнил Хаган.