Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի գլխավոր քարտուղար, ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Հրաչյա Ռոստոմյանը հանդիպել է նորաստեղծ Սպորտային բժշկության հայկական ֆեդերացիա ՀԿ անդամներին:
Ֆեդերացիայի նախագահ Կարինե Խաչատրյանը Հրաչյա Ռոստոմյանին ներկայացրել է կազմակերպության գործունեության հիմնական ուղղությունները, նպատակներն ու խնդիրները.
«Սպորտային բժշկության հայկական ֆեդերացիան հիմնադրվել է 2018 թվականի փետրվարի 1-ին: Մեր հիմնական նպատակն է նպաստել Հայաստանում սպորտային բժշկության տարածմանն ու զարգացմանը, ամրապնդել կապերն արտերկրի նմանատիպ կառույցների հետ, կազմակերպել մասնագետների վերապատրաստումներ և այլն»,- տեղեկացրել է Կարինե Խաչատրյանը:
ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղարը կարեւորել է նորաստեղծ ֆեդերացիայի առկայությունը Հայաստանի Հանրապետության մարզական ոլորտում.
«Մեր մարզիկների հաջողությունները մեծապես կախված են նաեւ սպորտային բժշկության բնագավառի բարձրակարգ մասնագետների հետ համագործակցությունից: Կարեւոր է, որ մեր բոլոր մարզադպրոցներում աշխատող բժիշկների համար կազմակերպվեն վերապատրաստման դասընթացներ, եւ դա պետք է անել նաեւ արտերկրի բարձրակարգ մասնագետների կողմից սեմինարների անցկացման միջոցով: Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն, անհրաժեշտության դեպքում, կհոգա այդ մասնագետների հրավերների հետ կապված ֆինանսական հարցերը»,- ասել է Հրաչյա Ռոստոմյանը:
Հանդիպման ավարտին ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղարը սպորտային բժշկության հայկական ֆեդերացիայի նախագահին խնդրել է պատրաստ լինելու դեպքում ներկայացնել ֆեդերացիայի ռազմավարական ծրագիրը եւ գործողությունների պլանը:

Генеральный секретарь Национального олимпийского комитета Армении, министр спорта и по делам молодежи РА Грачья Ростомян встретился с членами новосозданной Армянской федерации спортивной медицины
Президент федерации Карине Хачатрян представила Грачье Ростомяну основные направления, цели и задачи деятельности организации:
"Армянская федерация спортивной медицины основана 1 февраля 2018 года. Наша основная цель - способствовать распространению и развитию в Армении спортивной медицины, укрепление связей с подобными организациями зарубежом, организация переподготовки специалистов и т.д", - сообщила Карине Хачатрян.
Генеральный секретарь НОКА придал важность наличию новосозданной федерации в спортивной сфере РА.
"Успехи наших спортсменов в большой степени зависят также от сотрудничества с высококлассными специалистами в области спортивной медицины. Важно, чтобы для всех работающих в наших спортшколах врачей были организованы курсы переподготовки. Это нужно делать также посредством проведения семинаров со стороны высококлассных зарубежных специалистов. В случае необходимости Национальный олимпийский комитет Армении позаботится о финансовых вопросах, связанных с приглашением этих специалистов", - сказал Грачья Ростомян.
В конце встречи генеральный секретарь НОКА попросил президента Армянской федерации спортивной медицины в случае готовности представить стратегическую программу и план деятельности федерации.