«Դինամո» մարզական ընկերության մարզադահլիճում նոյեմբերի 16-17 կայացավ ԽՍՀՄ և ՀՀ վաստակավոր մարզիչ Հարություն Խաչատրյանի անվան հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի պատանեկան առաջին հուշամրցաշարը, որը կազմակերպվել էր Հարություն Խաչատրյանի սաների կողմից:
Մրցումային երկու օրերի ընթացքում պատանի ըմբիշները պայքարեցին լավագույնի կոչման համար: Ոսկե մեդալակիրներ դարձան` Ռոբերտ Կարապետյանը (42 կգ), Աշոտ Մխիթարյանը (46 կգ), Հովհաննես Ազատյանը (50 կգ), Աշոտ Կիրակոսյանը (54 կգ), Տիգրան Մինասյանը (58 կգ), Հրաչյա Պողոսյանը (63 կգ), Մալխաս Ամոյանը (69 կգ), Դավիթ Պողոսյանը (76 կգ), Տիգրան Համբարձումյանը (85 կգ) և Կարապետ Այվազյանը (100կգ):
Հարություն Խաչատրյանը մարզել է շատ հայտնի և անվանի ըմբիշների: Նրանց թվում կան Օլիմպիական խաղերի, աշխարհի և Եվրոպայի առաջնությունների բազմակի մրցանակակիրներ:
Բարսելոնայի Օլիմպիական խաղերի փոխչեմպիոն, աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոն հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Ալֆրեդ Տեր-Մկրտչյանը այսպես հիշեց ԽՍՀՄ և ՀՀ վաստակավոր մարզիչ Հարություն Խաչատրյանին.
«Նա շատ բարի մարդ էր, դրական էմոցիաներով լի: Մարզիչ լինելուց բացի, նա հոր պես էր ինձ համար»:
Իսկ աշխարհի և Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն Բենուր Փաշայանն ասաց.
«Երբ հիշում եմ Հարություն Խաչատրյանին, նրա հետ միասին հիշում եմ նաև մարզիչ Ալբերտ Մնացականյանին: Նրանք անբաժան ընկերներ էին: Հարություն Խաչատրյանիը հսկայական հետք է թողել Հայաստանի ըմբշամարտի զարգացման մեջ: Նա հատուկ ձեռագիր ուներ, աշխատելու ուրույն ոճ: Եվ այդ ոճը մեր` դինամոյական ըմբիշներիս, միջոցով դուրս եկավ նաև Հայաստանի սահմաններից դուրս»:
Հունահռոմեական ոճի ըմբիշ, Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, աշխարհի առաջնությունների բազմակի մրցանակակիր, Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն 59 կգ քաշային Ռոման Ամոյանը նշեց.
«Այս մրցաշարը կազմակերպելու միտքը եղել է ընկեր Հարություն Խաչատրյանի սաներինը: Հավաքվել ենք իր աշակերտներով և որոշել ի հիշատակ մեր սիրելի մարզիչի կազմակերպել այն: Հույս ունենք, որ հետագայում այս մրցաշարը կդառնա միջազգային և լայն տարածում կստանա»,- ՀԱՕԿ լրատվական բաժնի հետ զրույցում ասաց ըմբիշը:
Հուշամրցաշարին մասնակցում էր ավելի քան 230 պատանի ըմբիշ: Մարզիկները ստացել են պատվոգրեր և մեդալներ: Մրցաշարի լավագույն ըմբիշ ճանաչված Մալխաս Ամոյանը կազմակերպիչների կողմից արժանացել է դրամական պարգևի: Խրախուսվել է նաև 58 կգ քաշային կարգի ոսկե մեդալակիր Տիգրան Մինասյանը:

Состоялся первый памятный турнир имени заслуженного тренера СССР Арутюна Хачатряна
С 16-го по 17-е ноября в спортзале спортивного общества «Динамо» состоялся первый юношеский памятный турнир по греко-римской борьбе имени заслуженного тренера СССР и РА Арутюна Хачатряна, который был организован его учениками.
В течении двух дней соревнований юные борцы оспаривали звание лучшего. Золотыми медалистами стали: Роберт Карапетян (42 кг), Ашот Мхитарян (46 кг), Оганес Азатян (50 кг), Ашот Киракосян (54 кг), Тигран Минасян (58 кг), Грачья Погосян (63 кг), Малхас Амоян (69 кг), Давид Погосян (76 кг), Тигран Амбарцумян (85 кг) и Карапет Айвазян (100 кг).
Арутюн Хачатрян тренировал многих знаменитых борцов, в том числе многократных призеров Олимпийских игр, чемпионатов мира и Европы.
Вице-чемпион Олимпийских игр в Барселоне, чемпион мира и Европы, борец греко-римского стиля Альфред Тер-Мкртчян, вспоминая заслуженного тренера СССР и РА Арутюна Хачатряна, отметил: «Он был очень добрым человеком, полным положителхных эмоций. Он не только являлся моим тренером, но и был мне как отец».
Двукратный чемпион мира и Европы Бенур Пашаян отметил: «Когда вспоминаю Арутюна Хачатряна, вместе с ним вспоминаю и тренера Альберта Мнацаканяна, они были неразлучными друзьями. Арутюн Хачатрян оставил неизгладимый след в развитии борьбы в Армении. У него был особый почерк, своеобразный стиль работы. И этот стиль через нас, динамовских борцов, вышел также за пределы Армении».
Бронзовый медалист Олимпийских игр, многократный призер чемпионатов мира, двукратный чемпион Европы, борец греко-римского стиля Роман Амоян, выступающий в весовой категории 59 кг, отметил в беседе с пресс-службой НОК Армении: «Организовать этот турнир - инициатива учеников Арутюна Хачатряна. Мы собрались учениками и решили организовать турнир в память нашего любимого теренера. Надеемся, что в будущем этот турнир станет международным и получит широкое распространение».
В памятном турнире приняли участие более 230-и юных борцов. Спортсмены получили почетные грамоты и медали. Признаный лучшим борцом турнира Малхас Амоян удостоился денежной премии от организаторов. Также был поощрен золотой медалист Тигран Минасян, выступающий в весовой категории 58 кг.