Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի պետական ինստիտուտի մարկետինգի ու մենեջմենթի գծով մագիստրատուրայի ուսանողներն այսուհետեւ կվերապատրաստվեն Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեում: Կողմերի միջեւ կնքված պայմանագրի համաձայն՝ ուսանողները պրակտիկա կանցնեն ՀԱՕԿ-ի մարկետինգի բաժնում՝ ուսումնասիրելով սպորտային մարկետինգ:
ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի օգնական Մանե Մուրադյանի խոսքով, այս նախագիծը կնպաստի սպորտային մարկետինգի զարգացմանը Հայաստանում:
«2015 թվականին, երբ Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեում ստեղծվեց սպորտային մարկետինգի բաժինը, մենք մշտապես լավ մասնագետների էինք փնտրում այդ ոլորտում, սակայն հանդիպեցինք մի շարք խոչընդոտների: Շատ ուրախ ենք, որ 2016 թվականին Վահրամ Առաքելյանը, քայլելով ժամանակին ընդառաջ, փորձեց օգնել մեզ եւ Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի պետական ինստիտուտում մագիստրոսների համար բացվեց սպորտային մարկետինգի բաժին: Դա մեզ հնարավորություն տվեց ունենալ վերապատրաստված շրջանավարտներ սպորտային մարկետինգի գծով: Քանի որ այս տարի ՀԱՕԿ-ում Գագիկ Ծառուկյանի աջակցությամբ վերաբացվեց սպորտային մարկետինգի բաժինը, մենք փորձում ենք համալրվել նոր կադրերով եւ փորձնական շրջանում համագործակցում ենք հենց Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի պետական ինստիտուտի մարկետիգի բաժնի հետ: Ուսանողները մեզ մոտ պրակտիկա կանցնեն 3 շաբաթ եւ, բնականաբար, կփորձենք ընտրել լավագույններին, քանի որ ծրագրում ենք բոլոր ֆեդերացիաներում ստեղծել մարկետինգի բաժին: Դա կնպաստի ֆեդերացիաների անկախացմանը, գովազդային հարթակների տարածմանը, մարզիկներին գովազդներում ներգարվվելուն եւ այլ մեծ նախագծեր իրականացնելուն: Այդ կերպ կփորձենք մեր ֆեդերացիաներին մոտեցնել միջազգային չափանիշներին: Շատ ողջունելի է, որ Վահրամ Առաքելյանն արդեն մագիստրոսներ է պատրաստում սպորտային մարկետինգի գծով, ինչի շուկան բավականին դատարկ է: Հուսանք, որ շուտով դա կլինի նաեւ բակալավրիատի կրթական ծրագրով: Մեզ մոտ պրակտիկա անցած լավագույն կադրերը հնարավորություն կունենան իրենց գիտելիքներն օգտագործել գործնական տիրույթում, իսկ մենք կփորձենք մեր ունեցած փորձը, միջազգային պատրաստման մեր գիտելիքները փոխանցել նրանց: Կարծում եմ՝ համագործակցությունը կստացվի, կունենանք որակյալ մասնագետներ, քանի որ Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի պետական ինստիտուտում աշխատում է շատ բարձր աստիճանի դասախոսական կազմ: Նրանց գիտելիքները, միանշանակ, կասկածի տեղիք չեն տալիս: Կփորձենք ամեն բան կիրառել գործնականում, ավելի մանրակրկիտ ցույց տալ թե՛ մարզաձեւերի, թե՛ ՀԱՕԿ-ի մարկետինգը, ինչպես նաեւ Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի ստանդարտները»,- նշեց Մանե Մուրադյանը:
Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի պետական ինստիտուտում գործող «Սպորտի մենեջմենթի եւ հասարակական գիտությունների» ամբիոնի վարիչ Անահիտ Հարությունյանը նշեց է, որ ՀԱՕԿ-ի հետ համագործակցությունից անկալիքները մեծ են:
«Կարծում եմ՝ ժամանակի պահանջները թելադրեցին ունենալ այսպիսի մասնագիտություն, բայց մագիստրատուրայի հիմնական նպատակը ոչ թե գործնական մարկետաբաններ ու մենեջերներ պատրաստելն է, այլ գիտության ոլորտում հետազոտական աշխատանքներ կազմակերպելը՝ տվյալ ոլորտին ծառայություններ մատուցելու համար: Վերլուծությունների արդյունքում հասկացանք, որ շատ կարեւոր է գործնական կողմը եւ հիմա աշխատում ենք այդ ուղղությամբ: Սկզբում այդ առումով համագործակցում էինք Սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության հետ, սակայն հետագայում ֆեդերացիաների հետ կապված մեր որոշ առաջարկներ չընդունվեցին տարբեր պատճառներով:
Շատ մեծ ակնկալիքներ ունենք Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի հետ համագործակցությունից, քանի որ գիտենք, թե ինչ կարգավիճակում է օլիմպիական սպորտը, եւ բոլոր երկրներում ինչ արձագանք է ստանում Օլիմպիական խաղերի անցկացումը: Կարծում եմ, որ մենք լավագույն գործնական արդյունքների կհասնենք ՀԱՕԿ-ի հետ համագործակցության շնորհիվ: Մենք պայմանագիր ենք կնքել նաեւ «Օլիմպավանի» հետ»,- նշեց Անահիտ Հարությունյանը:
ՀԱՕԿ-ի մարկետինգի բաժնի ղեկավար Մարիամ Մարտիրոսյանը պատմեց, որ ուսանողներն արդեն ստացել են առաջին առաջադրանքները:
«Մեզ մոտ պրակտիկա անցնող 8 ուսանողների հետ կաշխատենք 4 ուղղություններով: Նրանք արդեն ստացել են առաջադրանքները՝ ըստ 4 ուղղությունների: Առաջիկայում նրանք կներկայացնեն իրենց տարբերակները եւ միասին կքննարկենք դա: Այնուհետեւ տեղի կունենա այդ ծրագրի շնորհանդեսը, որին ներկա կլինեն ՀԱՕԿ-ի եւ բուհի ղեկավար կազմերի ներկայացուցիչները»,- նշեց Մարիամ Մարտիրոսյանը:

НОК Армении начинает программу развития спортивного маркетинга
Отныне студенты магистратуры факультета маркетинга и менеджмента Армянского государственного института физической культуры и спорта будут проходить практику в Национальном олимпийском комитете Армении. Согласно заключенному договору, студенты будут проходить практику в отделе маркетинга НОК Армении, изучая спортивный маркетинг.
По словам Мане Мурадян, помощника президента НОК Армении Гагика Царукяна, этот проект будет способствовать развитию спортивного маркетинга в Армении.
«В 2015 году, когда в Национальном олимпийском комитете Армении был создан отдел спортивного маркетинга, мы постоянно искали хороших специалистов в этой области, но столкнулись с рядом препятствий. Мы очень рады, что в 2016-м году Ваграм Аракелян, шагая в ногу со временем, попытался нам помочь, и в Армянском государственном институте физической культуры и спорта открылась магистратура по спортивному маркетингу. Это дало нам возможность иметь выпускников в области спортивного маркетинга. Поскольку в этом году, при поддержке Гагика Царукяна, в НОК Армении был вновь открыт отдел спортивного маркетинга, мы стараемся пополнить его новыми кадрами и сотрудничаем с отделом маркетинга Государственного института физической культуры и спорта Армении. Студенты будут проходить у нас практику в течение 3-х недель и, естественно, мы постараемся отобрать лучших, поскольку мы планируем создать отдел маркетинга во всех федерациях. Это будет способствовать независимости федераций, продвижению рекламных площадок, продвижению спортсменов в рекламе и осуществлению других крупных проектов. Таким образом, мы постараемся приблизить наши федерации к международным стандартам. Очень приятно, что Ваграм Аракелян уже готовит магистров по спортивному маркетингу, рынок которого достаточно пуст. Будем надеяться, что скоро это произойдет и с образовательной программой бакалавриата. Лучшие кадры, прошедшие у нас практику, получат возможность использовать свои знания на практике, а мы сделаем все возможное, чтобы передать им наши знания и опыт. Я думаю, что сотрудничество будет успешным, у нас будут квалифицированные специалисты, так как в Армянском государственном институте физической культуры и спорта работает преподавательский состав очень высокого уровня. Их знания, конечно же, не вызывают сомнений. Мы постараемся применить все на практике, чтобы дать более подробную информацию как о видах спорта, так и о маркетинге НОК Армении, а также о стандартах Международного олимпийского комитета », - отметила Мане Мурадян.
Анаит Арутюнян, заведующая кафедрой «Спортивного менеджмента и общественных наук» Армянского государственного института физической культуры и спорта, отметила, что имеет большие ожидания от сотрудничества с НОК Армении.
«Я думаю, что требования времени продиктовали необходимость такой профессии, но главная цель магистратуры не в том, чтоб подготовить практических маркетологов и менеджеров, а в организации исследований в научной области и предостовлению соответствующих услуг в данной области. В результате исследований мы поняли, что деловая сторона очень важна, и теперь мы работаем в этом направлении. Сначала мы сотрудничали с Министерством спорта и по делам молодежи, но некоторые предложения по федерациям не были приняты по разным причинам.
От сотрудничества с Национальным олимпийским комитетом Армении у нас большие ожидания, так как мы знаем статус олимпийского спорта и какова реакция стран на проведение Олимпийских игр. Я думаю, что мы достигнем лучших практических результатов благодаря сотрудничеству с НОК Армении. Мы подписали контракт также с Олимпаваном», - отметила Анаит Арутюнян.
Мариам Мартиросян, руководитель отдела маркетинга НОК Армении, рассказала, что студенты уже получили свои первые задания.
«Мы будем работать по четырем направлениям с 8 студентами, которые проходят у нас практику. Они уже получили задания в четырех направлениях. В ближайшее время они представят свои варианты и мы обсудим их вместе. Затем состоится презентация этой программы, в которой примут участие представители НОК Армении и администрации института», - отметила Мариам Мартиросян.