Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի պետական ինստիտուտի մարկետինգի ու մենեջմենթի գծով մագիստրատուրայի ուսանողներն այսուհետեւ կվերապատրաստվեն Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեում: Կողմերի միջեւ կնքված պայմանագրի համաձայն՝ ուսանողները պրակտիկա կանցնեն ՀԱՕԿ-ի մարկետինգի բաժնում՝ ուսումնասիրելով սպորտային մարկետինգ:
ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի օգնական Մանե Մուրադյանի խոսքով, այս նախագիծը կնպաստի սպորտային մարկետինգի զարգացմանը Հայաստանում:
«2015 թվականին, երբ Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեում ստեղծվեց սպորտային մարկետինգի բաժինը, մենք մշտապես լավ մասնագետների էինք փնտրում այդ ոլորտում, սակայն հանդիպեցինք մի շարք խոչընդոտների: Շատ ուրախ ենք, որ 2016 թվականին Վահրամ Առաքելյանը, քայլելով ժամանակին ընդառաջ, փորձեց օգնել մեզ եւ Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի պետական ինստիտուտում մագիստրոսների համար բացվեց սպորտային մարկետինգի բաժին: Դա մեզ հնարավորություն տվեց ունենալ վերապատրաստված շրջանավարտներ սպորտային մարկետինգի գծով: Քանի որ այս տարի ՀԱՕԿ-ում Գագիկ Ծառուկյանի աջակցությամբ վերաբացվեց սպորտային մարկետինգի բաժինը, մենք փորձում ենք համալրվել նոր կադրերով եւ փորձնական շրջանում համագործակցում ենք հենց Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի պետական ինստիտուտի մարկետիգի բաժնի հետ: Ուսանողները մեզ մոտ պրակտիկա կանցնեն 3 շաբաթ եւ, բնականաբար, կփորձենք ընտրել լավագույններին, քանի որ ծրագրում ենք բոլոր ֆեդերացիաներում ստեղծել մարկետինգի բաժին: Դա կնպաստի ֆեդերացիաների անկախացմանը, գովազդային հարթակների տարածմանը, մարզիկներին գովազդներում ներգարվվելուն եւ այլ մեծ նախագծեր իրականացնելուն: Այդ կերպ կփորձենք մեր ֆեդերացիաներին մոտեցնել միջազգային չափանիշներին: Շատ ողջունելի է, որ Վահրամ Առաքելյանն արդեն մագիստրոսներ է պատրաստում սպորտային մարկետինգի գծով, ինչի շուկան բավականին դատարկ է: Հուսանք, որ շուտով դա կլինի նաեւ բակալավրիատի կրթական ծրագրով: Մեզ մոտ պրակտիկա անցած լավագույն կադրերը հնարավորություն կունենան իրենց գիտելիքներն օգտագործել գործնական տիրույթում, իսկ մենք կփորձենք մեր ունեցած փորձը, միջազգային պատրաստման մեր գիտելիքները փոխանցել նրանց: Կարծում եմ՝ համագործակցությունը կստացվի, կունենանք որակյալ մասնագետներ, քանի որ Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի պետական ինստիտուտում աշխատում է շատ բարձր աստիճանի դասախոսական կազմ: Նրանց գիտելիքները, միանշանակ, կասկածի տեղիք չեն տալիս: Կփորձենք ամեն բան կիրառել գործնականում, ավելի մանրակրկիտ ցույց տալ թե՛ մարզաձեւերի, թե՛ ՀԱՕԿ-ի մարկետինգը, ինչպես նաեւ Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի ստանդարտները»,- նշեց Մանե Մուրադյանը:
Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի պետական ինստիտուտում գործող «Սպորտի մենեջմենթի եւ հասարակական գիտությունների» ամբիոնի վարիչ Անահիտ Հարությունյանը նշեց է, որ ՀԱՕԿ-ի հետ համագործակցությունից անկալիքները մեծ են:
«Կարծում եմ՝ ժամանակի պահանջները թելադրեցին ունենալ այսպիսի մասնագիտություն, բայց մագիստրատուրայի հիմնական նպատակը ոչ թե գործնական մարկետաբաններ ու մենեջերներ պատրաստելն է, այլ գիտության ոլորտում հետազոտական աշխատանքներ կազմակերպելը՝ տվյալ ոլորտին ծառայություններ մատուցելու համար: Վերլուծությունների արդյունքում հասկացանք, որ շատ կարեւոր է գործնական կողմը եւ հիմա աշխատում ենք այդ ուղղությամբ: Սկզբում այդ առումով համագործակցում էինք Սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության հետ, սակայն հետագայում ֆեդերացիաների հետ կապված մեր որոշ առաջարկներ չընդունվեցին տարբեր պատճառներով:
Շատ մեծ ակնկալիքներ ունենք Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի հետ համագործակցությունից, քանի որ գիտենք, թե ինչ կարգավիճակում է օլիմպիական սպորտը, եւ բոլոր երկրներում ինչ արձագանք է ստանում Օլիմպիական խաղերի անցկացումը: Կարծում եմ, որ մենք լավագույն գործնական արդյունքների կհասնենք ՀԱՕԿ-ի հետ համագործակցության շնորհիվ: Մենք պայմանագիր ենք կնքել նաեւ «Օլիմպավանի» հետ»,- նշեց Անահիտ Հարությունյանը:
ՀԱՕԿ-ի մարկետինգի բաժնի ղեկավար Մարիամ Մարտիրոսյանը պատմեց, որ ուսանողներն արդեն ստացել են առաջին առաջադրանքները:
«Մեզ մոտ պրակտիկա անցնող 8 ուսանողների հետ կաշխատենք 4 ուղղություններով: Նրանք արդեն ստացել են առաջադրանքները՝ ըստ 4 ուղղությունների: Առաջիկայում նրանք կներկայացնեն իրենց տարբերակները եւ միասին կքննարկենք դա: Այնուհետեւ տեղի կունենա այդ ծրագրի շնորհանդեսը, որին ներկա կլինեն ՀԱՕԿ-ի եւ բուհի ղեկավար կազմերի ներկայացուցիչները»,- նշեց Մարիամ Մարտիրոսյանը:

From now on master students of the Marketing and Management Department of the Armenian State Institute of Physical Culture and Sport will undergo practice at the National Olympic Committee of Armenia. According to the agreement signed by the parties students will have their practice in the Marketing Department of the NOC of Armenia studying sports marketing.
According to Mane Muradyan, ANOC President Gagik Tsarukyan’s assistant, this project will contribute to the development of sports marketing in Armenia.
“In 2015 when the Sports Marketing Department opened in the National Olympic Committee of Armenia, we were constantly looking for good specialists in this sphere but we faced some obstacles. We are very glad that in 2016 Vahram Arakelyan, keeping pace with the times, tried to help us and the Sports Marketing Department was opened in the Armenian State Institute of Physical Culture and Sport for master students. It gave us an opportunity to have practiced post graduates in the sports marketing sphere. As this year with Gagik Tsarukyan’s support the Sports Marketing Department was reopened in the NOC of Armenia we try to replenish it with new staff and during this trial period we cooperate with the Marketing Department of the Armenian State Institute of Physical Culture and Sport. The students will practice here 3 weeks, and, naturally, we will choose the best ones as we are planning to open marketing departments in all federations. It will contribute to the independence of federations, dissemination of advertising platforms, involvement of athletes in advertisements and implementation of other big projects. This way we will make our federations to correspond to the international standards. We are very pleased that Vahram Arakelyan has already prepared master students in sports marketing the market of which is rather empty. We hope soon it will also include bachelors. The best students practiced here will get a chance to use their knowledge in practice and we will try to deliver our experience and knowledge to them. I think our cooperation will succeed and we will have skillful specialists as the teaching staff of the Armenian State Institute of Physical Culture and Sport is highly professional. Their knowledge is beyond a doubt. We will try to apply everything in practice, to show more thoroughly both the sports and ANOC’s marketing as well as the standards of the NOC of Armenia,”-noted Mane Muradyan.
The head of the department of the Sports Management and Social Science of the Armenian State Institute of Physical Culture and Sport, Anahit Harutyunyan, noted that the expectations of the cooperation with the NOC of Armenia are great.
“I think today’s requirements dictated the need of such a profession but the main aim of the magistracy is not to prepare marketing and management specialists in practice but to organize research activities in the field of science for providing services to it. After some analysis we understood that getting practice is very important and now we are working on it. At first we cooperated with the Ministry of Sort and Youth Affairs but then some of our suggestions referring to the federations weren’t accepted for some reason.
We have many expectations of the cooperation with the
National Olympic Committee of Armenia as we know what status Olympic sports have and how the Olympic Games are perceived all over the world. I think we will achieve the best practical results due to the cooperation with the ANOC. We have also signed an agreement with Olympavan,”- noted Anahit Harutyunyan.
The head of Marketing Department of the NOC of Armenia, Mariam Martirosyan, told the students had already been given the first tasks.
“We are going to work in 4 directions with 8 students who practice here. They have already been give tasks in 4 directions. Soon they will present their options and we will discuss them together. Afterwards the presentation of the project will take place and it will be attended by the administration of the NOC of Armenia and the institute,”-noted Mariam Martirosyan.