Վրաստանի Բաթումի քաղաքում անցկացվող ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության 89 կգ քաշային կարգում բրոնզե մեդալակիր դարձած Դավիթ Հովհաննիսյանը լրագրողների հետ զրույցում կիսվեց տպավորություններով:
«Շատ բարդ էր, բայց արդեն գիտեի, որ կարող եմ պայքարել մեդալի համար եւ ամեն բան արեցի այդ հնարավորությունն օգտագործելու համար: Չեմ կարող նշել, թե կոնկրետ որ պահին հասկացա, որ կարող եմ պայքարել մեդալի համար: Շատ ուրախ եմ, առաջին անգամ էի մասնակցում եւ մեդալ նվաճեցի:
Հաջող ելույթիս, իհարկե, հավատում էի: Այս պահին չեմ մտածում քաշային կարգս բարձրացնելու մասին, քանի որ նոր եմ տեղափոխվել այս քաշային կարգ: Դա շատ բարդ է, սական պետք է անպայման բարձրացնեմ քաշս, քանի որ այս քաշային կարգն օլիմպիական չէ»,- նշեց Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիրը:
Հիշեցնենք, որ Դավիթ Հովհաննիսյանը երկամարտում գրանցել էր 360 կգ (165+195) արդյունք: Պոկում վարժությունում 22-ամյա Հովհաննիսյանը 165 կգ արդյունքով նվաճեց փոքր բրոնզե մեդալ: Նա հաջող կատարեց բոլոր՝ 6 մոտեցումները:
Այս քաշային կարգում Եվրոպայի չեմպիոն էր դարձել Հայաստանի մյուս ներկայացուցիչ Հակոբ Մկրտչյանը, որը երկամարտում գրանցել էր 371 կգ (164+207) արդյունք եւ սահմանել նաեւ Եվրոպայի ռեկորդ: Եվրոպայի փոխչեմպիոն դարձած վրացի Ռեւազ Դավիթաձեի երկամարտի արդյունքն էր 370 կգ (170+200):

Давид Оганесян: Я верил, что смогу добиться успеха
Давид Оганесян, ставший бронзовым медалистом в весовой категории 89 кг на проходящем в Батуми чемпионате Европы по тяжелой атлетике, в беседе с журналистами поделился своими впечатлениями.
«Это было очень сложно, но я уже знал, что смогу побороться за медаль, и сделал все, чтобы использовать эту возможность. Не могу сказать, когда именно я понял, что могу побороться за медаль. Я очень рад, что впервые принял участие и завоевал медаль. Конечно, я верил, что успешно выступлю. Сейчас я не думаю о повышении весовой категории, поскольку недавно перешел в эту весовую категорию. Это очень сложно, но я обязательно должен поднять свой вес, поскольку эта весовая категория не является олимпийской», - отметил бронзовый медалист чемпионата Европы.
Напомним, что Давид Оганесян набрал в сумме двоеборья 360 кг (165+195). В рывке 22-летний Оганесян поднял 165 кг и завоевал малую бронзовую медаль. Он успешно выполнил все 6 подходов. Чемпионом Европы в этой весовой категории стал другой представитель Армении Акоп Мкртчян, который набрал в сумме двоеборья 371 кг (164+207) и установил рекорд Европы. Вице-чемпионом Европы стал грузин Реваз Давитадзе, набравший в сумме двоеборья 370 кг (170 + 200).