Տաթեւ Հակոբյան. Պատրաստ էի ցուցադրել ավելի լավ արդյունք
Տաթեւ Հակոբյանը Վրաստանի Բաթումի քաղաքում ավարտին մոտեցող ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության 87 կգ քաշային կարգում չորրորդ տեղը գրավելուց հետո մեկնաբանեց իր ելույթը:
«Սպասում էի ավելին, քանի որ պատրաստ էի բարձրացնել ավելի բարձր կիլոգրամներ: Ինչ-որ բան խանգարեց: Կարելի է ասել, որ առաջին անհաջող մոտեցումից հետո կոտրվեցի: Ամեն բան փչացրեց հրում վարժության երկրորդ մոտեցումը, որը չհաշվեցին: Լարվածություն չկար: Հուսով եմ, որ ապագայում կկանգնեմ պատվո հարթակի ամենաբարձր աստիճանին»,- նշեց Տաթեւ Հակոբյանը:
Հիշեցնենք, որ երկամարտում Հայաստանի ներկայացուցիչը ցուցադրեց 230 կգ (105+125) արդյունք: Պոկում վարժության համար Տաթեւ Հակոբյանը պատվիրել էր ամենաբարձր քաշը, բայց միայն երրորդ փորձից բարձրացրեց 105 կգ-ն եւ նվաճեց փոքր բրոնզե մեդալ: Հրում վարժությունում նա հաջող կատարեց միայն առաջին մոտեցումը եւ գրանցեց չորրորդ արդյունքը:
Այս քաշային կարգում հանդես եկան 8 մարզուհիներ: Եվրոպայի չեմպիոնի կոչումը նվաճեց ռուս Կսենիա Պաշխինան, որի երկամարտի արդյունքն էր 242 կգ (110+132): Ապրիլի 12-ին պայքարի մեջ էր մտել նաեւ 17-ամյա Լիաննա Գյուրջյանը (81 կգ), որը երկամարտում գրավել էր չորրորդ տեղը եւ արծաթե մեդալ նվաճել հրում վարժությունում:

Татев Акопян, занявшая 4-е место в весовой категории 87 кг на завершающемся в Батуми чемпионате Европы по тяжелой атлетике, прокомментировала свое выступление.
«Я ждала большего, поскольку была готова поднять больше килограммов. Но что-то помешало. Можно сказать, что я сломалась после первого неудачного подхода. Все испортил второй подход в толчке, который не засчитали. Напряженности не было. Я надеюсь, что в будущем смогу подняться на самые высокие ступени пьедестала почета»,-отметила Татев Акопян. Напомним, что представительница Армении набрала в сумме двоеборья 230 кг (105+125). Татев Акопян заказала самый высокий вес в рывке, но смогла поднять 105 кг только с третьей попытки и завоевала малую бронзовую медаль. В толчке она успешно выполнила только первый подход и заняла 4-е место. В этой весовой категории выступали 8 спортсменок.
Звание чемпионки Европы завоевала россиянка Ксения Пашкина, набравшая в сумме двоеборья 242 кг (110 + 132). 12-го апреля выступала также 17-летняя Лиана Гюрджян (81 кг), которая заняла 4-е место по сумме многоборья и завоевала серебряную медаль в толчке.