Վրաստանի Բաթումի քաղաքում ավարտին մոտեցող ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության 102 կգ քաշային կարգի փոխչեմպիոնի կոչումը նվաճած Սամվել Գասպարյանը մեկնաբանեց իր մրցելույթը:
«Ցանկանում եմ ընդգծել, որ չցուցադրեցի առավելագույն հնարավորություններս: Երեւի, մի քիչ խանգարեց լարվածությունը:
Պատրաստ էի 5-ական կգ ավելի բարձրացնել մարզումներին ցուցադրածս արդյունքներից: Իմ կարծիքով, լարվածությունը խանգարեց: Կաշխատեմ իմ սխալների վրա:
Կձգտեմ ապագայում այս արդյունքը փոխել ոսկե մեդալով: Աշխարհի առաջնությունում կփորձեմ ամենաքիչը կրկնել այս արդյունքը եւ բարձրացնել ավելի լուրջ քաշեր: Կաշխատեմ լարվածությունը հաղթահարելու ուղղությամբ, որպեսզի աշխարհի առաջնությունում ոչինչ չխանգարի ինձ: Այս հաղթանակս նվիրում եմ Յուրի Վարդանյանի վառ հիշատակին»,- նշեց Սամվել Գասպարյանը:
Նշենք, որ Սամվել Գասպարյանն իր ելույթից հետո լրագրողների հարցերին պատասխանում էր լեգենդար ծանրորդ Յուրի Վարդանյանի պատկերով շապիկով։
Հիշեցնենք, որ երկամարտում հայ ծանրորդը գրանցեց 377 կգ (168+209) արդյունք: Պոկում վարժությունում նա հաջող կատարեց միայն երրորդ մոտեցումը եւ ցուցադրեց 5-րդ արդյունքը, իսկ հրում վարժությունում նվաճեց փոքր արծաթե մեդալ:
Այս քաշային կարգում Հայաստանի մյուս ներկայացուցիչ Արսեն Մարտիրոսյանը երկամարտի 368 կգ (168+200) արդյունքով գրավեց 6-րդ տեղը: Եվրոպայի չեմպիոնի կոչումը նվաճած ուկրաինացի Դմիտրո Չումակի երկամարտի արդյունքն էր 391 կգ: Դա Հայաստանի երրորդ մեդալն էր երկամարտում:
Ավելի վաղ 89 կգ քաշային կարգում Հակոբ Մկրտչյանը նվաճել էր Եվրոպայի չեմպիոնի կոչումը, իսկ Դավիթ Հովհաննիսյանը դարձել էր բրոնզե մեդալակիր: Եվրոպայի առաջնության վերջին օրը՝ ապրիլի 13-ին, պայքարի մեջ կմտնեն նաեւ Արփինե Դալալյանը (+87 կգ), աշխարհի չեմպիոն, օլիմպիական փոխչեմպիոն Սիմոն Մարտիրոսյանը (109 կգ), օլիմպիական փոխչեմպիոն Գոռ Մինասյանն ու Ռուբեն Ալեքսանյանը (+109 կգ):

Завоевавший звание вице-чемпиона Европы в весовой категории 102 кг на завершающемся в Батуми чемпионате Европы по тяжелой атлетике Самвел Гаспарян прокомментировал свое выступление.
«Хочу подчеркнуть, что я не показал свои лучшие возможности. Возможно, мне немного помешало напряжение. Я был готов поднять на 5 кг больше, чем на тренировках, но мне помешало напряжение. Я буду работать над своими ошибками. Я постараюсь в будущем поменять этот результат на золотую медаль. На чемпионате мира постараюсь как минимум повторить этот результат и поднять более серьезный вес. Я буду работать над преодолением напряженности, чтобы мне ничего не помешало на чемпионате мира. Я посвящаю эту победу светлой памяти Юрия Варданяна», - отметил Самвел Гаспарян.
Отметим, что Самвел Гаспарян после своего выступления отвечал на вопросы журналистов в футболке с изображением легендарного штангиста Юрия Варданяна. Напомним, что армянский штангист набрал в сумме двоеборья 377 кг (168+209). В рывке он успешно выполнил только 3-й подход и занял 5-е место, а в толчке завоевал малую серебряную медаль.
В этой весовой категории другой представитель Армении Арсен Мартиросян набрал в сумме двоеборья 368 кг (168+200) и занял 6-е место. Завоевавший звание чемпиона Европы украинец Дмитрий Чумак набрал в сумме двоеборья 391 кг.
Это третья медаль Армении по сумме двоеборья. Ранее в весовой категории 89 кг Акоп Мкртчян стал чемпионом Европы, а Давид Оганесян - бронзовым медалистом.
В последний день чемпионата Европы, 13-го апреля в борьбу вступят также Арпине Далалян (+87 кг), чемпион мира, вице-чемпион Олимпийских игр Симон Мартиросян (109 кг), вице-чемпионы Олимпийских игр Гор Минасян и Рубен Алексанян (+109 кг).