Վրաստանի Բաթումի քաղաքում ավարտին մոտեցող ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության 102 կգ քաշային կարգի փոխչեմպիոնի կոչումը նվաճած Սամվել Գասպարյանը մեկնաբանեց իր մրցելույթը:
«Ցանկանում եմ ընդգծել, որ չցուցադրեցի առավելագույն հնարավորություններս: Երեւի, մի քիչ խանգարեց լարվածությունը:
Պատրաստ էի 5-ական կգ ավելի բարձրացնել մարզումներին ցուցադրածս արդյունքներից: Իմ կարծիքով, լարվածությունը խանգարեց: Կաշխատեմ իմ սխալների վրա:
Կձգտեմ ապագայում այս արդյունքը փոխել ոսկե մեդալով: Աշխարհի առաջնությունում կփորձեմ ամենաքիչը կրկնել այս արդյունքը եւ բարձրացնել ավելի լուրջ քաշեր: Կաշխատեմ լարվածությունը հաղթահարելու ուղղությամբ, որպեսզի աշխարհի առաջնությունում ոչինչ չխանգարի ինձ: Այս հաղթանակս նվիրում եմ Յուրի Վարդանյանի վառ հիշատակին»,- նշեց Սամվել Գասպարյանը:
Նշենք, որ Սամվել Գասպարյանն իր ելույթից հետո լրագրողների հարցերին պատասխանում էր լեգենդար ծանրորդ Յուրի Վարդանյանի պատկերով շապիկով։
Հիշեցնենք, որ երկամարտում հայ ծանրորդը գրանցեց 377 կգ (168+209) արդյունք: Պոկում վարժությունում նա հաջող կատարեց միայն երրորդ մոտեցումը եւ ցուցադրեց 5-րդ արդյունքը, իսկ հրում վարժությունում նվաճեց փոքր արծաթե մեդալ:
Այս քաշային կարգում Հայաստանի մյուս ներկայացուցիչ Արսեն Մարտիրոսյանը երկամարտի 368 կգ (168+200) արդյունքով գրավեց 6-րդ տեղը: Եվրոպայի չեմպիոնի կոչումը նվաճած ուկրաինացի Դմիտրո Չումակի երկամարտի արդյունքն էր 391 կգ: Դա Հայաստանի երրորդ մեդալն էր երկամարտում:
Ավելի վաղ 89 կգ քաշային կարգում Հակոբ Մկրտչյանը նվաճել էր Եվրոպայի չեմպիոնի կոչումը, իսկ Դավիթ Հովհաննիսյանը դարձել էր բրոնզե մեդալակիր: Եվրոպայի առաջնության վերջին օրը՝ ապրիլի 13-ին, պայքարի մեջ կմտնեն նաեւ Արփինե Դալալյանը (+87 կգ), աշխարհի չեմպիոն, օլիմպիական փոխչեմպիոն Սիմոն Մարտիրոսյանը (109 կգ), օլիմպիական փոխչեմպիոն Գոռ Մինասյանն ու Ռուբեն Ալեքսանյանը (+109 կգ):

Samvel Gasparyan at 102 kg who had become a silver medalist of the European Championship commented on his performance.
“I want to stress that I didn’t showed my best. Maybe, the tension impeded me. I was ready to lift 5 kilos more than I did during the trainings. I think I was too tensed. I’ll try t work on it in future. I’ll strive to make this medal golden. At the World Championship I will try to repeat at least this result and lift more kilos. I’ll work to overcome the tension so that nothing can be obstacle in my way. I dedicate my victory to late Yuri Vardanyan,” noted Samvel Gasparyan.
Samvel Gasparyan answered journalists’ questions wearing a shirt with late Yuri Vardanyan’s image.
Lets us recall that the Armenia weightlifter of 102 kg registered a total of 377 kg result (168+209). In the snatch he performed successfully only the third attempt and ended up 5th while in the clean and jerk he won a small silver medal. Armenia’s another representative in the same weight class Arsen Martirosyan placed 6th with a total of 368 kg (168+200).
Dmytro Chumak who was crowned European champion lifted a total of 391 kg. It was Armenia’s third medal in the combined exercise. Earlier, Hakob Mkrtchyan at 89kg had become European champion and David Hovhannisyan had won European bronze.
On the last day of the European Championship, on April 13, the struggle will be continued by Arpine Dalalayan (+87 kg), world champion, Olympic silver medalist Simon Martirosyan (109 kg), Olympic silver medalist Gor Minasyan and Ruben Aleksanyan (+109 kg).