Լևոն Ջուլֆալակյան․ Ամեն մեդալ իր արժեքն ունի
Հունահռոեմական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականը 2 բրոնզե մեդալ նվաճեց՝ 67 կգ քաշային կարգում Կարեն Ասլանյանը, 77 կգ քաշային կարգում Արսեն Ջուլֆալակյանը:
Հունահռոմեկան ոճի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լևոն Ջուլֆալակյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփեց առաջնությունը և շեշտեց, որ թիմը ունակ էր անել ավելին.
«Երկու մեդալը քիչ էր. ես ավելի մեծ  սպասելիքներ ունեի: Մենք երկու քաշային կարգում սայթաքեցինք( նկատի ունի 63 և 72 կգ քաշային կարգերը ժ ՀԱՕԿ), և մեղավորությունը մարզիկներինն էր:
63 կգ քաշային Սլավիկ Գալստյանի  հնարավորությունները ներում էին եզրափակիչ դուրս գալու և այնտեղ պայքարելու համար։ Չեմ կարող ասել, թե ինչ  կլիներ եզրափակչում, բայց նա պարտավոր էր այնտեղ հայտնվել (63 կգ քաշային կարգում Գալստյանն առաջին իսկ գոտեմարտում պարտվեց Ստիգ-Անդրե Բերգեին Նորվեգիայից, դրանից հետո էլ բրոնզե մեդալի համար պայքարում զիջեց ադրբեջանցի Թալեհ Մամադովին):
72 կգ քաշային  Հրանտ Կալաչյանը բրոնզե մեդալի համար վատ գոտեմարտեց և հաղթանակը նվիրեց մրցակցին: Կարող էինք 4 մեդալ ունենալ:
Արսեն Ջուլֆալակյանը նույնպես պետք է եզրափակչում  գոտեմարտեր, սակայն տակտիկական սխալ թույլ տվեց, իսկ մրցավարներն էլ ճիշտ չգնահատեցին իրավիճակը:
2 բրոնզե մեդալը լավ արդյունք է ցանկացած երկրի համար: Մենք միշտ ձգտում ենք ոսկե մեդալների, բայց ամեն մեդալ իր արժեքն ունի»:
Լևոն Ջուլֆալակյանը դժգոհ է առաջնությանը մասնակցած մի քանի ըմբիշներից.
«Գևորգ Ղարիբյանը, Սարգիս Քոչարյանը, Ռուդիկ Մկրտչյանը իրենց հնարավորության սահմաններում չգոտեմարտեցին»:
Հավաքականի գլխավոր մարզիչը բացատրեց, թե ինչու է ամբողջական կազմով ներկայացել այս առաջնությանը.
«Բոլորից էլ սպասելիք ունեի, առջևում  Եվրոպական խաղերն են, և 6 քաշային կարգում վարկանիշ էր պետք, իսկ այս առաջնությանն էլ մասնակցույթունը պատրադիր էր:
Մյուս 4 քաշային կարգերում հանդես եկող մարզիկներից էլ սպասելիք ունեի:  Դավիդ Օվասապյանին փորձի պակասը թույլ չտվեց լավ հանդես գալ, դեռ աճելու տեղ ունի, բայց քանի որ երիտասարդների աշխարհի ուԵվրոպայի մրցանակակիր է եղել, նրան հնարավորություն տրվեց:
Աշխարհի առաջնությունից առաջ կմտածենք՝ քանի քաշային կարգում հանդես գալ»:
Լևոն Ջուլֆալակյանը տեղեկացրեց նաև, որ Մինսկում կայանալիք Եվրոպական խաղերից առաջ հավաքականը կանցկացնի 2 ուսումնամարզական հավաք և կմասնակցի 1 միջազգային մրցաշարի։

В столице Румынии Бухаресте завершился чемпионат Европы по борьбе. Сборная Армении по греко-римской борьбе завоевала две бронзовые медали: Карен Асланян (67 кг) и Арсен Джулфалакян (77 кг).
Главный тренер сборной по греко-римской борьбе Левон Джулфалакян в беседе с пресс-службой НОК Армении подвел итоги чемпионата и подчеркнул, что команда была способна на большее.
«Две медали – мало, я ожидал большего. Мы провалились в двух весовых категориях (весовые категории 63 и 72 кг – НОК Армении), и виноваты были спортсмены. Славик Галстян, выступающий в весовой категории 63 кг, имел возможность выйти в финал и побороться. Не могу сказать, что было бы в финале, но он обязан был оказаться там (в весовой категории 63 кг Галстян в первом же поединке уступил норвежцу Стиг-Андре Берге, после чего в борьбе за бронзовую медаль уступил азербайджанцу Талеху Мамедову). Грант Калачян, выступающий в весовой категории 72 кг, плохо выступил в поединке за бронзовую медаль и уступил победу сопернику. Мы могли бы получить 4 медали. Арсен Джулфалакян также должен был бороться в финале, но допустил тактическую ошибку, и судьи неправильно оценили ситуацию. 2 бронзовые медали - хороший результат для любой страны. Мы всегда стремимся к золотым медалям, но каждая медаль имеет свою ценность».
Левон Джулфалакян недоволен несколькими борцами, принявшими участие в чемпионате: «Геворг Гарибян, Саркис Кочарян, Рудик Мкртчян выступили ниже своих возможностей».
Главный тренер сборной объяснил, почему он отправился на этот чемпионат в полном составе: «Я имел ожидания от всех, впереди Европейские игры, и нам был нужен рейтинг в 6-и весовых категориях, а участие в этом чемпионате было обязательным. Я имел ожидания и от спортсменов, выступающих в других четырех весовых категориях. Отсутствие опыта у Давида Овасапяна не позволило ему хорошо выступить, у него еще есть место для роста, но, поскольку он был призером молодежных чемпионатов мира и Европы, ему была предоставлена такая возможность. Перед чемпионатом мира мы подумаем, во скольких весовых категориях выступить».
Левон Джулфалакян также сообщил, что перед Европейскими играми, которые состоятся в Минске, сборная проведет 2 учебно-тренировочных сбора и примет участие в одном международном турнире.