Հակոբ Սերոբյանը եւ Վահագն Դավթյանը գոհ են ԵԱ-ի արդյունքից
Սպորտային մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը լրագրողների հետ հանդիպմանն ամփոփել է Լեհաստանում անցկացված Եվրոպայի առաջնությունը, որտեղ Հայաստանի թիմը նվաճել էր մեկ բրոնզե մեդալ: Օղակների վարժությունում երրորդ տեղն էր գրավել Վահագն Դավթյանը:
Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանի հավաքականը հանդես եկավ 6 մարմնամարզիկներով՝ Հարություն Մերդինյան, Արթուր Դավթյան, Արթուր Թովմասյան, Վահագն Դավթյան, Վիգեն Խաչատրյան եւ Արթուր Ավետիսյան:
«Ընդհանուր առմամբ, արդյունքից գոհ եմ, բայց մենք ունեինք ավելի շատ հնարավորություններ: Եվրոպայի առաջնությանը մեկնելուց առաջ սպասում էի, որ գոնե մեկ մեդալ պետք է նվաճենք: Մեդալակիր կարող էին դառնալ նաեւ Հարություն Մերդինյանը եւ Արթուր Դավթյանը: Հարություն Մերդինյանը հանձնվեց, ինչն անհասկանալի էր ինձ համար, իսկ Արթուր Դավթյանը պայքարեց մինչեւ վերջ: Վստահ էի, որ եթե Հարություն Մերդինյանը դուրս գա եզրափակիչ, կկատարի լավագույնը, քանի որ նա պայքարող մարզիկ է:
Մեր թռիչքը հետաձգվեց մեկ օրով, իսկ մրցումներին մեկ օր ուշացումով մեկնելը կարող է լուրջ խնդիրներ առաջացնել: Ես մեկ օր շուտ էի ժամանել մրցավայր, քանի որ առաջնության մրցավարների թվում էի: Թռիչքի հետաձգվելու պատճառով մեր մարզիկները բաց թողեցին գլխավոր փորձը: Մի քիչ վատ էր կազմակերպված մարզիկներին դիմավորելն ու հյուրանոցում տեղավորելը: Մեր տղաները 2 գիշեր չէին քնել, սակայն ես նրանց ասացի, որ դա մեծ խնդիր չէ եւ նրանք պատրաստ են: Բոլորը սպասում էին ավելի վատ մասնակցություն, բայց մենք ունեցանք եզրափակիչի 2 մասնակից օղակների վարժությունում ու բազմամարտում:
Ուրախ եմ Վահագն Դավթյանի մեդալի կապակցությամբ: Նա հանդես եկավ իր հնարավորությունների ամենաբարձր մակարդակով: Վահագն Դավթյանից մեդալի ակնկալիքները շատ չէին, քանի որ նա ուներ ուսի վնասվածք: Սակայն մրցման ժամանակ նա մոռացավ ամեն բան եւ հաջող հանդես եկավ: Եթե Արթուր Թովմասյանը չսխալվեր, նա կարող էր գրավել առաջին տեղը: Նա նույնն արել էր նաեւ աշխարհի առաջնությունում:
Հուսով եմ, որ Եվրոպական խաղերից առաջ Օլիմպիական կոմիտեն մեզ համար հավաք կկազմակերպի Թբիլիսիում: Վահագն Դավթյանն ու Արթուր Դավթյանն անվանական ուղեգրեր են նվաճել Եվրոպական խաղերի համար: Չի բացառվում, որ ունենանք նաեւ երրորդ ուղեգիրը: Եթե Ռուսաստանի թիմը հրաժարվի օղակների վարժության ուղեգրից, այն կարող է բաժին հասնել Արթուր Թովմասյանին: Մրցավարության մասին կասեմ, որ ամեն բան լավ էր: Մեր մարզիկները ստացան իրենց կատարած գնահատականները: Մրցավարները նորմալ են գնահատել: Եթե նրանք ցանկանային, նույնիսկ կարող էին առանց մեդալի թողնել Վագագն Դավթյանին»,- նշեց Հակոբ Սերոբյանը:
Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիր Վահագն Դավթյանը նշեց, որ գոհ է իր ցուցադրած արդյունքից.
«Ելույթս կգնահատեմ լավ, քանի որ վերջնական արդյունքում ունեցանք մրցանակային տեղ: Իմ վարժությունում թերություններ կային, սակայն առանց դրա մարմնամարզությունում հնարավոր չէ: Շատ ուրախ եմ, որ ստացվեց նվաճել մեդալ եւ ուղեգիր: Դա միայն իմ հաջողությունը չէ, այլ ամբողջ թիմինը՝ իմ ընկերներինը, մարզիչներինը ու մեր ամբողջ երկրինը: Շնորհակալ եմ բոլորին, ովքեր օգնեցին ինձ: Այդ ամենն արվել է թիմային մեծ աշխատանքի շնորհիվ: Նպատակ ունեմ շատ հաջող ելույթ ունենալ Եվրոպական խաղերում, իսկ արդյունքը կախված կլինի իմ լավ մասնակցությունից: Լավ եմ տրամադրված, կպատրաստվեմ ու կտեսնենք, թե ինչ կլինի»,- նշեց Վահագն Դավթյանը:

Акоп Серобян и Ваагн Давтян довольны результатами ЧЕ
Главный тренер сборной Армении по спортивной гимнастике Акоп Серобян на встрече с журналистами подвел итоги чемпионата Европы в Польше, где команда Армении завоевала одну бронзовую медаль. Ваагн Давтян занял третье место в упражнении на кольцах.
На чемпионате Европы в составе сборной Армении выступили 6 гимнастов: Арутюн Мердинян, Артур Давтян, Артур Товмасян, Ваагн Давтян, Виген Хачатрян и Артур Аветисян.
«В целом, я доволен результатом, но у нас было больше возможностей. Перед отъездом на чемпионат Европы я ожидал, что мы должны завоевать хотя бы одну медаль. Медалистами могли стать также Арутюн Мердинян и Артур Давтян. Арутюн Мердинян сдался, что было неожиданным для меня, а Артур Давтян боролся до конца. Я был уверен, что если Арутюн Мердинян выйдет в финал, то сделает все возможное, поскольку он боевой спортсмен.
Наш рейс был отложен на один день, а опоздание на соревнования на один день может привести к серьезным проблемам. Я на день раньше прибыл на турнир, поскольку входил в число судей чемпионата. Из-за задержки рейса наши спортсмены пропустили генеральную репетицию. Встреча спортсменов и размещение их в отеле были немного плохо организованы. Наши ребята не спали 2 ночи, но я сказал им, что это не является большой проблемой и, что они хорошо подготовлены. Все ожидали худшего участия, но у нас было 2 участника в финале - в упражнении на кольцах и в многоборье.
Я рад за медаль Ваагна Давтяна. Он выступил на пределе своих возможностей. Мы не возлагали больших надежд на медаль Ваагна Давтяна, поскольку у него была травма плеча. Но во время соревнований он забыл обо всем и успешно выступил. Если бы Артур Товмасян не ошибся, он мог бы занять первое место, но он сделал то же самое на чемпионате мира.
Я надеюсь, что перед Европейскими играми Олимпийский комитет организует для нас сбор в Тбилиси. Ваагн Давтян и Артур Давтян завоевали именные путевки на Европейские игры. Не исключено, что у нас будет также третья путевка. Если сборная России откажется от путевки в упражнении на кольцах, то она может достаться Артуру Товмасяну. О судействе скажу, что все было хорошо. Наши спортсмены получили заслуженные оценки. Судьи оценивали нормально. Если бы они захотели, то могли бы даже оставить Ваагна Давтяна без медали», - отметил Акоп Серобян.
Бронзовый медалист чемпионата Европы Ваагн Давтян отметил, что доволен своим результатом:
«Я оцениваю свое выступление хорошо, поскольку мы в конечном итоге заняли призовое место. В моих упражнениях были недостатки, но без этого в гимнастике невозможно. Я очень рад, что смог завоевать медаль и путевку. Это не только мой успех, но и всей команды - моих друзей, тренеров и всей нашей страны. Спасибо всем, кто помог мне. Все это было сделано благодаря командной работе. У меня есть цель - очень успешно выступить на Европейских играх, а результат будет зависеть от моего хорошего участия. Я хорошо настроен, я подготовлюсь и посмотрим, что будет», - отметил Ваагн Давтян.