Պեկին-2022-ի տոմսերի վաճառքի ծրագիրը կգործարկվի «Ալիբաբայի» տեխնոլոգիական և տեղեկատվական փորձի հիման վրա` ապահովելով ամբողջությամբ թվայնացված տոմսերի վաճառք և ժամանակակից սպառողի փորձը, որը թույլ կտա երկրպագուներին ապահով գնել և վերաբաշխել տոմսերը: Տոմսերի վաճառքի պլանավորման պատասխանատուն կլինի Կազմկոմիտեն:
«Ալիբաբան» ընտրելու նպատակը տոմսերի վաճառքի մեկ մատակակար ընտրելն էր մի քանի Օլիմպիական Խաղերի համար, ծախսերի կրճատումն էր և ըստ 2020թ-ի Օլիմպիական հանձնարարականի Խաղեր հյուրընկալելու բարդությունը:
Արդյունքում Կազմկոմիտեն հնարավորություն կունենա շարունակաբար օգտվելու ստեղծված համակարգից և առաքումից` ազատվելով յուաքանչյուր Խաղերի համար նախագծելու , պատրաստելու և լուծումներ գտնելու անհրաժեշտությունից:
ՄՕԿ-ի մարկետինգի բաժնի ղեկավար Տիմո Լումն ասել է, «Տոմսերի վաճառքի նոր լուծումները նորարարական կլինեն Օլիմպիական Խաղերի համար, կմեծացնեն հանդիսատեսի հնարավորությունները և կկրճատեն կազմակերպիչների ծախսերը` համապատասխանելով 2020թ-ի Օլիմպիական հանձնարարականի պահանջներին»:
«Ալիբաբայի» մարկետինգի բաժնի ղեկավար Քրիս Թունգն ասել է, «Մենք հպարտ ենք ընդարձակել մեր համագործակցությունը Օլիմպիական Խաղերի հետ` աջակցելով Պեկին-2020-ի տոմսերի վաճառքի ծրագրին: Մենք անհամբերությամբ սպասում ենք մեր տեխնոլոգիան գործարկելուն, ինչը թույլ կտա թվայնացված տոմսերի վաճառք իրականացնել և ստեղծել տոմսերի վաճառքի միասնական համակարգ ամբողջ աշխարհի երկրպագուների համար»:
ՄՕԿ-ի հետ թվային ռազմավարության եւ էկոհամակարգի մշակումից բացի «Ալիբաբայի» փորձը Չինաստանի սպառողների ներգրավման հարցում, ինչպես նաև այն, որ Ալիբաբան Չինաստանի խոշորագույն տոմսարկղային հարթակներից մեկի Դամայի սեփականատերն է, հիմնավորում է նրան Պեկին-2022 տոմսերի մատակարար նշանակելու որոշումը:
Օլիմպիական ձմեռային յոթ մարզաձեւերում 109 միջոցառումները տեղի կունենան փետրվարի 4-20-ը կենտրոնական Պեկինի, Յանքիգինգի եւ Ժանգիակիոյի երեք մրցատեղիներում:

Компания «Алибаба» решит вопросы продажи билетов Пекин-2022
Программа продажи билетов Пекин-2022 будет запущена на основе технологического и информационного опыта «Алибабы», что обеспечит цифровую продажу билетов и позволит болельщикам безопасно покупать и распространять билеты. Оргкомитет будет нести ответственность за планирование продажи билетов.
«Алибаба» станет единым поставщиком билетов на несколько Олимпийских игр, что приведет к снижению затрат и облегчит проведение Игр.В результате Оргкомитет сможет постоянно использовать созданную систему и доставку билетов, что избавит от необходимости разрабатывать и находить решения для каждых Игр.Руководитель отдела маркетинга МОК Тимо Лум сказал: «Новые решения по продаже билетов будут инновационными для Олимпийских игр, расширят возможности аудитории и сократят организационные расходы в соответствии с Олимпийскими требованиями 2020-го года».
Руководитель отдела маркетинга «Алибабы» Крис Тунг сказал:
«Мы гордимся тем, что расширяем наше сотрудничество с Олимпийскими играми, поддерживая программу продажи билетов Пекин-2020. Мы с нетерпением ждем запуска нашей технологии, которая позволит осуществить продажу цифровых билетов и создать единую систему продажи билетов для болельщиков по всему миру».
Основанием для назначения «Алибабы» поставщиком билетов Пекин-2022, кроме разработки цифровой стратегии и экосистемы с МОК, является опыт «Алибабы» по привлечению потребителей Китая, а также тот факт, что «Алибаба» является владельцем крупнейшей в Китае кассовой платформы.
109 мероприятий в 7-и зимних олимпийских видах спорта пройдут с 4-го по 20-е февраля в Пекине, Яньцине и Чжанцзякоу.