Տոկիո-2020-ին մնաց ուղիղ մեկ տարի։ Մեկ տարի անց Ճապոնիայի մայրաքաղաքում աշխարհի հարյուրավոր երկրների հազարավոր մարզիկներ կպայքարեն բաղձալի՝ ամառային Օլիմպիական խաղերի չեմպիոնի կոչման համար։ Տոկիո-2020-ի մեկնարկից ուղիղ մեկ տարի առաջ ՀԱՕԿ լրատվականը զրուցեց Ռիոյի Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն, աշխարհի եռակի, Եվրոպայի քառակի և Եվրոպական խաղերի չեմպիոն, հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Արթուր Ալեքսանյանի հետ։
Արթուրը չէր հիշում, որ խաղերի մեկնարկին մնացել է ուղիղ մեկ տարի, չնայած որ ամիսը հիշում էր․
«Գիտեի, որ Օլիմպիական խաղերը մեկնարկելու են հուլիսին, բայց կոնկրետ օրը չէի հիշում»,-ասաց նա։
Տոկիո-2020-ը Արթուրի 3-րդ Օլիմպիական խաղերն են։ Նա պատմում է, որ բոլոր խաղերին էլ նույն կերպ է պատրաստվում․
«Այս անգամ միակ առանձնահատկությունն այն է, որ խաղերին արդեն Օլիմպիական չեմպիոնի կարգավիճակում պետք է գնամ»:
Այն հարցին, թե արդյո՞ք դա ավելի պարտավորեցնող է, նա պատասխանեց․
«Կապ չունի Օլիմպիական խաղեր են, աշխարհի, թե Եվրոպայի առաջնություն, ինձ համար բոլորն էլ շատ պարտավորեցնող են, քանի որ բոլորը միայն ոսկե մեդալի ակնկալիք ունեն ինձնից»:
2018 թվականի աշխարհի առաջնությունում պարտությունից հետո Մինսկում տեղի ունեցած Եվրոպական խաղերում հաղթանակը Արթուր Ալեքսանյանի առաջին լուրջ հաջողությունն էր։ Արթուրի հաղթական վերադարձը վերջ դրեց այն խոսակցություններին, որ հայ ըմբիշը կորցրել է երբմենի որակները և այլևս նրա համար պայքարելը շատ բարդ է լինելու.
«2018 թվականին Բուդապեշտում կայացած աշխարհի առաջնության ժամանակ վնասվածքս շատ է խանգարել ինձ։ Այն խոսակցություններին, թե այլևս առաջվանը չեմ, ուշադրություն էլ չեմ դարձնում, ես գիտեմ, ներքուստ զգում եմ, որ կարող եմ և շարունակելու եմ գոտեմարտել։ Եվրոպական խաղերում հաղթանակս ապացույց էր, որ շատ անտեղի են այդպիսի խոսակցությունները և կարծիքները»:
Մինչ Եվրոպական խաղերի մեկնարկը Արթուր Ալեքսանյանը մասնակցել էր Ղազախստանում կայացած միջազգային մրցաշաարի և հաղթել էր։ Հայ ըմբիշը շեշտում է, որ դա նույնպես ուժեղ մրցաշար էր․
«Ղազախստանի մրցաշարը, միջազգային մրցաշարերի մեջ համարվում է ամենաուժեղներից մեկը: Այնտեղ ես նույնպես հանդիպել եմ հիմնական մրցակիցներիս և հաղթել»:
Մինսկում կայացած բոլոր գոտեմրատերից Արթուրը առանձնացրեց առաջինը․
«Ինձ համար ամենադժվարը միշտ առաջին գոտեմարտն է ստացվում, դրանից հետո ավելի բացվում եմ, իսկ առհասարակ կարող եմ նաև եզրափակիչը առանձնացնել»:
Սեպտեմբերի 14-22-ը Ղազախստանի մայրաքաղաք Նուրսուլթանում տեղի կունենա վարկանիշային աշխարհի առաջնությունը։ Այդ առաջնությանը Օլիմպիական չեմպիոնը պատրաստվում է թիմի հետ։ Այս պահին նրանք գտնվում են մարզումային ծանրաբեռնված փուլում։ Խոսակցության վերջում հայ ըմբիշն ասաց, որ էական չէ, թե ում կհաղթի աշխարհի առաջնությունում (2018 թվականին նա կիսաեզրափակչում պարտվել էր Ռուսաստանի ներկայացուցիչ Մուսա Եվլոևին), կարևորը վերջնական արդյունքն է․
«Ղազախստան եմ մեկնելու, ոչ թե աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսը հետ բերելու, այլ աշխարհի քառակի չեմպիոն դառանալու, իսկ թե այդ ճանապարհին ում կհաղթեմ, ինձ համար կարևոր չէ»,- խոսքը եզրափակեց նա։

Артур Алексанян: Отправляюсь в Казахстан, чтобы стать четырехкратным чемпионом мира
До Токио-2020 остался ровно один год. Через год в столице Японии тысячи спортсменов из сотен стран мира будут бороться за звание чемпиона летних Олимпийских игр. За год до старта Токио-2020 пресс-служба НОК Армении побеседовала с чемпионом Олимпийских игр в Рио, трехкратным чемпионом мира, четырехкратным чемпионом Европы, чемпионом Европейских игр, борцом греко-римского стиля Артуром Алексаняном.
Артур не помнил, что до старта Игр остался ровно год, хотя месяц он помнил.
«Я знал, что Олимпийские игры стартуют в июле, но я не помнил точный день», - сказал он.
Токио-2020 - третьи Олимпийские игры для Артура. Он рассказал, что ко всем играм готовится одинаково.
«На этот раз единственная особенность игры заключается в том, что я участвую уже в качестве олимпийского чемпиона».
На вопрос, больше ли это обязывает, он ответил:
«Не имеет значения Олимпийские игры, чемпионат мира или Европы, все они -обязывающие для меня, поскольку все ожидают от меня золотой медали».
После поражения на чемпионате мира в 2018-м году, победа на Европейских играх в Минске стала первым серьезным успехом Артура Алексаняна. Победное возвращение Артура положило конец слухам о том, что армянский борец утратил некоторые качества, и ему уже очень сложно бороться:
«На чемпионате мира в Будапеште в 2018-м году моя травма очень помешала мне. На слухи о том, что я уже не тот, я не обращаю внимания, я знаю, внутренне чувствую, что могу и продолжу бороться. Моя победа в Европейских играх доказала, что такие разговоры и мнения были очень неуместны».
До старта Европейских игр Артур Алексанян принял участие в международном турнире в Казахстане и одержал победу. Армянский борец подчеркивает, что это также был сильный турнир:
«Казахстанский турнир является одним из сильнейших международных турниров. Там я также боролся со своими основными соперниками и одержал победу».
Из всех поединков, проведенных в Минске, Артур выделил первый:
«Самым сложным для меня всегда является первый поединок, после которого я раскрываюсь, а, в целом, я могу выделить также финал».
С 14-го по 22-е сентября в столице Казахстана Нурсултане состоится рейтинговый чемпионат мира. К этому чемпионату Олимпийский чемпион готовится с командой. На данный момент они усиленно тренируются. В конце беседы армянский борец заявил, что неважно, над кем он одержит победу на чемпионате мира (в 2018-м году он уступил в полуфинале представителю России Муса Евлоеву), а важен конечный результат.
«Я поеду в Казахстан не для того, чтобы вернуть титул чемпиона мира, а чтобы стать четырехкратным чемпионом мира, а над кем я одержу победу на этом пути, для меня не важно», - заключил он.