Տոկիո-2020-ին մնաց ուղիղ մեկ տարի։ Մեկ տարի անց Ճապոնիայի մայրաքաղաքում աշխարհի հարյուրավոր երկրների հազարավոր մարզիկներ կպայքարեն բաղձալի՝ ամառային Օլիմպիական խաղերի չեմպիոնի կոչման համար։ Տոկիո-2020-ի մեկնարկից ուղիղ մեկ տարի առաջ ՀԱՕԿ լրատվականը զրուցեց Ռիոյի Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն, աշխարհի եռակի, Եվրոպայի քառակի և Եվրոպական խաղերի չեմպիոն, հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Արթուր Ալեքսանյանի հետ։
Արթուրը չէր հիշում, որ խաղերի մեկնարկին մնացել է ուղիղ մեկ տարի, չնայած որ ամիսը հիշում էր․
«Գիտեի, որ Օլիմպիական խաղերը մեկնարկելու են հուլիսին, բայց կոնկրետ օրը չէի հիշում»,-ասաց նա։
Տոկիո-2020-ը Արթուրի 3-րդ Օլիմպիական խաղերն են։ Նա պատմում է, որ բոլոր խաղերին էլ նույն կերպ է պատրաստվում․
«Այս անգամ միակ առանձնահատկությունն այն է, որ խաղերին արդեն Օլիմպիական չեմպիոնի կարգավիճակում պետք է գնամ»:
Այն հարցին, թե արդյո՞ք դա ավելի պարտավորեցնող է, նա պատասխանեց․
«Կապ չունի Օլիմպիական խաղեր են, աշխարհի, թե Եվրոպայի առաջնություն, ինձ համար բոլորն էլ շատ պարտավորեցնող են, քանի որ բոլորը միայն ոսկե մեդալի ակնկալիք ունեն ինձնից»:
2018 թվականի աշխարհի առաջնությունում պարտությունից հետո Մինսկում տեղի ունեցած Եվրոպական խաղերում հաղթանակը Արթուր Ալեքսանյանի առաջին լուրջ հաջողությունն էր։ Արթուրի հաղթական վերադարձը վերջ դրեց այն խոսակցություններին, որ հայ ըմբիշը կորցրել է երբմենի որակները և այլևս նրա համար պայքարելը շատ բարդ է լինելու.
«2018 թվականին Բուդապեշտում կայացած աշխարհի առաջնության ժամանակ վնասվածքս շատ է խանգարել ինձ։ Այն խոսակցություններին, թե այլևս առաջվանը չեմ, ուշադրություն էլ չեմ դարձնում, ես գիտեմ, ներքուստ զգում եմ, որ կարող եմ և շարունակելու եմ գոտեմարտել։ Եվրոպական խաղերում հաղթանակս ապացույց էր, որ շատ անտեղի են այդպիսի խոսակցությունները և կարծիքները»:
Մինչ Եվրոպական խաղերի մեկնարկը Արթուր Ալեքսանյանը մասնակցել էր Ղազախստանում կայացած միջազգային մրցաշաարի և հաղթել էր։ Հայ ըմբիշը շեշտում է, որ դա նույնպես ուժեղ մրցաշար էր․
«Ղազախստանի մրցաշարը, միջազգային մրցաշարերի մեջ համարվում է ամենաուժեղներից մեկը: Այնտեղ ես նույնպես հանդիպել եմ հիմնական մրցակիցներիս և հաղթել»:
Մինսկում կայացած բոլոր գոտեմրատերից Արթուրը առանձնացրեց առաջինը․
«Ինձ համար ամենադժվարը միշտ առաջին գոտեմարտն է ստացվում, դրանից հետո ավելի բացվում եմ, իսկ առհասարակ կարող եմ նաև եզրափակիչը առանձնացնել»:
Սեպտեմբերի 14-22-ը Ղազախստանի մայրաքաղաք Նուրսուլթանում տեղի կունենա վարկանիշային աշխարհի առաջնությունը։ Այդ առաջնությանը Օլիմպիական չեմպիոնը պատրաստվում է թիմի հետ։ Այս պահին նրանք գտնվում են մարզումային ծանրաբեռնված փուլում։ Խոսակցության վերջում հայ ըմբիշն ասաց, որ էական չէ, թե ում կհաղթի աշխարհի առաջնությունում (2018 թվականին նա կիսաեզրափակչում պարտվել էր Ռուսաստանի ներկայացուցիչ Մուսա Եվլոևին), կարևորը վերջնական արդյունքն է․
«Ղազախստան եմ մեկնելու, ոչ թե աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսը հետ բերելու, այլ աշխարհի քառակի չեմպիոն դառանալու, իսկ թե այդ ճանապարհին ում կհաղթեմ, ինձ համար կարևոր չէ»,- խոսքը եզրափակեց նա։

10:24 - 24 Jul, 2019
A year remains till the Olympic Games Tokyo 2020. A year later thousands of athletes from hundreds of countries will compete for a desired Olympic champion title in the Japanese capital. Exactly one year before the Olympic Games the ANOC press services had a conversation with Rio Olympic, three-time world, four-time European and European Games champion Greco-Roman wrestler Artur Aleksanyan.
Artur didn’t remember there was still a year to go till the Olympic Games though he remembered the month.
“I knew that the Olympic Games will kick off in July but I didn’t remember the day,” he said.
The Olympic Games Tokyo 2020 will be the third ones for Artur. He says he prepares for all the games in the same way.
“The only difference is that I’ll go to these Games as an Olympic champion”
To the question if it was more binding he answered:
“It doesn’t matter if they are Olympic Games, a world or European championship, for me they all are binding because everybody expects a gold medal of me.”
Artur Aleksanyan’s victory at the European Games in Minsk was his first success after the defeat at the 2018 World Championship. Artur’s victorious comeback put an end to the rumors that the Armenian wrestler had lost his strength and it would be tough for him to struggle.
“During the 2018 World Championship in Budapest my injury impeded me much. I don’t pay attention to the murmurs that I’m not the one who I used to be, I know and I feel inside that I can and I’m going to keep on fighting. My win at the European Games proved that such rumors and opinions are vain.”
Before the European Games Artur Aleksanyan took part in an international tournament in Kazakhstan and won. The Armenian wrestler stresses it was a difficult tournament too.
“Kazakhstan’s tournament is considered one of the toughest international tournaments. And there also I faced my main opponents and won.”
Of all the bouts spent in Minsk Artur singles out the first one.
“For me the first bout is the most difficult. After it I become more confident. I’d single out the final bout too.”
From September 14 to 22 Kazakhstan’s capital Nursultan will host the qualifying World Championship. The Olympic champion is preparing for the championship with the team. At present they are in the overloaded training phase. At the end of the conversation the Armenian wrestler said it wasn’t essential whom he would defeat at the World Championship (In 2018 he had lost to Russia’s Musa Yevloev in the final), the important was the final result.
“I’m going to Kazakhstan not to return the champion title but to become a four-time world champion and it doesn’t matter whom I will win on this way,” he concluded.