Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի պաշտոնական կայքը (armnoc.am) շարունակում է հարցազրույցների շարքը հայազգի ճանաչված և հեռանկարային մարզիկների հետ: Շարքի հերթական հարցազրույցը հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի անդամ, Եվրոպայի և աշխարհի նախկին չեմպիոն, Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր Արսեն Ջուլֆալակյանի հետ է:
-Արսեն, վերելքներն ու վայրէջքներն սպորտում անխուսափելի են: Այս տարվա աշխարհի առաջնությունը ձախողված էր քեզ համար: Ի՞նչ հետևություններ ես արել:
- 2015 թվականը, հենց աշխարհի առաջնությունը ինչ-որ տեղ աննորմալ դասավորվեց ինձ համար, բայց տարվա մյուս մրցաշարերին, որոնց մասնակցել եմ, հաղթանակած եմ դուրս եկել: Չհասկացա` ինչ եղավ: Մինչ օրս էլ չեմ կարող բացատրել, թե ինչն էր այդ ամենի պատճառը: Սակայն պատճառներից մեկը կնշեմ այն, որ պարտություններից հետո շատ արագ էին հաջորդ գոտեմարտերը: 45 րոպեում 3 գոտեմարտ եմ անցկացրել, որից մեկը նախորդ տարվա 80 կգ քաշային կարգում աշխարհի չեմպիոնի հետ էր: Ինձ համար և կարծում եմ բոլորի համար բավականին բարդ մրցակից: 4:0 պարտվում էի և հաղթեցի 4:7 հաշվով: Ինչ ունեի-չունեի տվեցի այդ գոտեմարտին: Ընդամեը 15 րոպե ունեի վերականգնվելու համար, որը՝ չբավարարեց: Այդ 15 րոպե բավարարեց միայն հաջորդ մրցակցի հետ 3 րոպե գոտեմարտելու համար: Գիտակցությունս արդեն լիարժեք չէր, հասկանում էի՝ ինչ է կատարվում, բայց չէի կարող ոչինչ անել: Պետք է լինել գորգում, պետք է լինել պրոֆեսիոնալ մարզիկ՝ խորությամբ հասկանալու, թե որքան բարդ է: Երբեմն ասում են՝ ինչպե՞ս կարող էր նման մարզիկն այսպիսի հնարք բաց թողնել. անհավատալի մի բան: Խնդիրն այն էր, որ մարմինդ չի ենթարկվում քեզ: Մոտ մեկ ամիս ցանկություն չկար ինչ-որ բան անելու, սակայն հետո հասկանում ես, որ դեռևս ոչինչ կորցված չէ: Մեր նպատակն Օլիմպիական խաղերն են: Ոչ մի նստվածք չի մնացել աշխարհի առաջնությունից հետո, ամեն ինչ հաղթահարված է:
-Առջևում վարկանիշային 3 մրցաշար կա, ինչ ես կարծում, քեզ կհաջողվի՞ հենց առաջին փորձից ուղեգիր ձեռք բերել:
-Բնականաբար, փորձելու եմ Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր նվաճել առաջին իսկ փորձից: Այդ ամենը կարևոր է այն առումով, որ շատ ավելի ժամանակ կունենամ նախապատրաստվելու Օլիմպիական խաղերին և կվերականգնվի այն անթերի վստահությունը, որը կար մինչ այդ: Պետք է թե ես, թե իմ մարզիչները ճիշտ մոտենանք, թե որ մրցաշարին կմասնակցենք:
-Արսեն, հնարավո՞ր է, որ Ռիոյի Օլիմպիական խաղերից հետո հեռանաս մեծ սպորտից:
-Իսկապես ոչինչ չեմ կարող ասել: Տարիքս թույլ տալիս է շարունակել: Բայց հիմա չեմ ուզում խոսք տալ, ասել: Դեռ վերջին չհասած՝ նախապես գնահատական տալը սխալ գործ է: Ավելի լավ է վերջնական արդյունքը ունենանք և հետո հասկանանք, պետք է յուղալի վերջակետ դնել, թե շարունակել:
-Բազմիցս նշել ես, որ պրոֆեսիոնալ կարիերադ ավարտելուց հետո հնարավոր է քեզ տեսնենք քաղաքականության կամ դիվանագիտության ասպարեզում: Ծրագրերը չե՞ն փոխվել:
- Եթե սկսեմ այդ գործը, ապա պետք է մեծ փորձ ձեռք բերեմ, առանց փորձի սկսել արևմտաեվրոպական լուրջ երկրից՝ ծանր հետևանքներ կունենա: Նախ պետք է փորձառու դիվանագետ դառնալ և հետո միայն ցանկությունները բարձրացնել: Բայց այստեղ կրկին գալիս կանգ ենք առնում Ռիո-2016 առաջ: Ինչպես էլ պտտվենք` միևնույն է պարզություն կլինի միայն Օլիմպիական խաղերից հետո:
-Այս տարի կյանքիդ գլխավոր հաղթանակներից մեկն ես տարել` հայր ես դարձել: Ի՞նչ է փոխվել դստերդ ծնվելուց հետո:
-Իրոք, շատ բան է փոխվել: Առաջ, երբ առողջականի հետ խնդիրներ էի ունենում, ապա միայն մտածում էի սպորտի մասին: Բայց հիմա այլ կերպ է, սպորտին մրցակից է ավելացել՝ աղջիկս է: Շատ ավելի լուրջ ես դառնում, հավասարակշռված: Նա է դարձել կենտրոնը, պետք է իրեն հարմարվենք, պետք է այնպես անենք, որ նրա համար ամեն ինչ անթերի լինի: Բնավ չի խանգարում մեզ, առավոտյան ժպիտը փոխում է ամբողջ տրամադրությունդ: Մի արեգակ է, որ շողում է տանը: Ցանկանում եմ, որ բոլորը վերապրեն այդ զգացողությունը:
-Արսեն, փոխելով հարցերի բնույթը, հեռանալով մարզական և անձնական թեմաներից, ի՞նչ է քեզ համար երջանկությունը:
-Չասեմ, որ այլ կերպ եմ վերաբերվում երջանկությանը: Երբ ասում են, որ բացարձակ երջանիկ եմ, ապա մասամբ են բնութագրում երջանկությունը: Ցավոք սրտի, այսօր մենք ապրում ենք այնպիսի առօրյայով, որ խնդիրները բազմաթիվ են: Բնականաբար, սուտ կլինի ասել, որ նաև դժբախտ ես: Այո, ես ինձ համարում եմ երջանիկ մարդ, բայց երջանկությունն ակնթարթներ են: Այդ ակնթարթները շատ են լինում ինձ մոտ, փառք Աստծո, և երջանիկ մարդ եմ, որ այդպիսի պահեր հաճախ են լինում: Կցանկանայի, որ դրանց որակը և թիվը երբեք չպակասի:
-Իսկ հաջողությունը:
-Հաջողությանը ևս յուրահատուկ մոտեցում ունեմ: Հաջողությունը լուրջ, պրոֆեսիոնալ և նվիրված աշխատանքի արդյունք է: Առանց հաջողության շատ մեծ բարձունքների չես հասնի: Հաջողությունն այն գործոնն է, որ պետք է քեզ ուղեկցի ցանկացած գործում: Բայց հույսը դնել միայն հաջողության վրա չի լինի:
-Որո՞նք են քո ուժեղ կողմերը:
-Կարծում եմ, աշխատասիրությունը, նպատակասլացություն և գործը կիսատ չթողնելու բնավորության գիծը:
-Իսկ թույլ:
-Վերջերս եմ հանգել այդ մտքին, որ երբ սկսում ես շատ վստահել մարդկանց, հաճախ պատժվում ես: Չգիտեմ դա թուլություն է, թե ոչ, բայց հանկարծ, անսպասելի ինչ-որ հարված ես ստանում: Պետք է շատ զգույշ լինել՝ ում ես նվիրվում, որքանով ես նվիրվում: Հիմա պետք է չափավոր լինեմ:
-Արսեն, մարդուն բնորոշ է նաև վախի հատկանիշը, ո՞րն է քո մեծագույն վախը:
-Ընտանիքիս հետ կապված ինչ-որ դժբախտ բան: Տա Աստված, որ ոչինչ չլինի, և ինչ լինում է, թող որ լինի ժամանակին:
-Մարդկային ո՞ր հատկանիշն ես գնահատում անձի մեջ:
-Բնական է, եթե դու ինքդ քեզ համարում ես ազնիվ մարդ, պետք է դիմացինից էլ դա պահանջես: Ազնվությունը, պրոֆեսիոնալիզմը մի քիչ այլ հարթակում: Շատ կարևոր է նաև հայրենասիրությունը, նվիրվածությունն ընտանիքին, հարգանքը տարեցների և վաստակ ունեցած մարդկանց նկատմամբ: Չեմ սիրում անշնորհակալ մարդկանց: Մարդ երբեք չպետք է ապերախտ լինի:
-Ընտանիքիս: Ամբողջ ընտանիքին` առանց բացառության:
-Դժվարանում եմ ասել, որտեղ էլ լինեմ, պետք է լինեմ ընտանիքովս շրջապատված:
-Մտածել եմ այդ մասին, գիտեք: Ինչ-որ մի տրոպիկական կղզում: Ես ինձ ծովափնյա անձնավորություն եմ համարում, թեպետ ծնվել և մեծացել եմ լեռներում: Շատ է գայթակղում Կուբան:
-Կուզենայի, որ ինձ հիշեն այնպես, ինչպես հիմա ճանաչում են: Չեմ ցանկանա, որ փոխվի այդ կարծիքը տարիներ անց: Ես ամեն ինչ կանեմ, որ այդ կերպ մնամ մարդկանց հիշողության մեջ:
-Ի՞նչ հարց կցանկանայիր որ քեզ տային:
-Այն հարցերը, որոնք հիմա տալիս եք, ինձ շատ հետաքրքիր էին, մտածելու առիթ էին տալիս: Հասարակ հարցեր չեն և փիլիսոփայական ուղվածություն էլ ունեն, ինչն անձամբ շատ եմ սիրում և խուսափում եմ ծեծված հարցերից:
-Եթե քեզ հիմա լրագրողական տեսանկյունից հարց տայիր, ի՞նչ հարց կտայիր:
-Հաստատ ոչ սպորտին վերաբերվող:
-Առաջին անգամը չէ, որ այս հարցը տալիս են ինձ, բայց ամեն անգամ անսպասելի է: Մի բան կա, որ երբեք չի փոխվում, երբ այդ պահը գա, դու շատ բան չես ունենա ասելու: Պետք է խնդրես միայն, որ այն մեղքերը, որ գործել ես, հնարավորինս ներվի:

Официальный сайт Национального олимпийского комитета Армении (armnoc.am) продолжает ряд интервью со знаменитыми и перспективными спортсменами-армянами. Очередное интервью с членом сборной Армении по греко-римской борьбе, бывшим чемпионом мира и Европы, серебряным медалистом Олимпийских игр Арсеном Джулфалакяном.
-Арсен, взлеты и падения в спорте неизбежны. Чемпионат мира в этом году был неудачным для тебя, какие выводы ты сделал?
-2015 год, чемпионат мира неудачно сложился для меня, но из остальных турниров года, в которых я участвовал, я вышел с победой. Я не понял, что произошло, до сих пор не могу обяснить в чем причина. Хотя могу отметить одну причину, следующий поединок следовал сразу после поражений. Я провел 3 поединка за 45 минут, соперником в одном из которых был прошлогодний чемпион мира в весовой категории 80 кг. Для меня, как и для всех, это довольно сложный соперник. Я уступал со счетом 4:0, но победил со счетом 7:4. Потратил все силы в этом поединке, и мне не хватило 15-и минут на их восстановление. Этих 15-и минут хватило только на 3 минуты борьбы со следующим соперником. Я был не в полном сознании, понимал, что происходит, но ничего не мог сделать. Надо быть на ковре, быть профессиональным спортсменом, чтоб реально оценить сложность. Иногда говорят, что невероятно, что такой спортсмен мог пропустить похожий прием. Проблема в том, что тело не подчиняется тебе. Примерно месяц не хотелось ничего делать, но потом я понял, что еще не все потеряно. Наша цель – Олимпийские игры. У меня не осталось осадка от чемпионата мира, все преодолено.
-Впереди 3 рейтинговых турнира, как ты думаешь, тебе удастся приобрести путевку с первой попытки?
-Естественно, я попробую завоевать путевку на Олимпийские игры с первой попытки. Это важно, чтоб иметь больше времени на подготовку к Олимпийским играм и восстановить уверенность. И я, и мои тренеры должны сделать правильный выбор, в каком турнире мы будем участвовать.
-Арсен, есть вероятность, что ты покинешь большой спорт после Олимпийских игр?
-Не могу ничего сказать, мой возраст позволяет продолжить. Но сейчас не хочу ничего обещать. Неправильно заранее оценивать, не завершив дела. Лучше сначала получим результат, а потом поймем ставить жирную точку или продолжать.
-Ты часто отмечал, что после завершения профессиональной карьеры, займешься политикой или дипломатией, планы не изменились?
-Если начну это дело, мне нужно приобрести большой опыт, без опыта начинать с серьезной западноеврпейской страны нельзя. Сначала надо стать опытным дипломатом, потом осуществлять мечту. Здесь опять возвращаемся к Рио-2016, ясность будет только после Олимпийских игр.
-В этом году ты одержал одну из главных своих побед – стал отцом. Что изменилось после рождения дочери?
-Действительно, многое поменялось. Раньше, когда бывали проблемы со здоровьем, я думал только о спорте. Но сейчас все по другому, у спорта появился еще один соперник – моя дочь. Становишься более серьезным, уравновешанным. Она в центре внимания, мы приспосабливаемся к ней, чтоб для нее все было идеально. Ее утренняя улыбка меняет наше настроение, как солнце в доме. Желаю всем испытать это чуство.
-Арсен, поменяем тему, отвлечемся от спортивной и личной жизни, что означает для тебя счастье?
-Не скажу, что иначе отношусь к счастью, нет. Когда говорят, что я абсолютно счастлив, неполно описывают счастье. К сожалению, мы сегодня имеем много проблем в жизни. Естественно, неверно будет сказать, что я несчастлив. Да, я считаю себя счастливым человеком, но счастье – это мгновения, слава Богу, их у меня много. Желаю, чтоб их качество и количество никогда не уменьшалось.
-А удача?
-К удаче у меня тоже своеобразный подход. Удача – это результат серьезной, профессиональной и преданной работы. Без удачи не достигнешь больших высот. Удача должна сопровождать тебя в любом деле, но нельзя надеяться только на нее.
-Каковы твои сильные стороны?
-Думаю, что трудолюбие, целеустремленность и доведение дела до конца.
-В последнее время заметил, что когда начинаешь очень доверять людям, часто можешь неожиданно получить удар. Надо знать кому доверять и насколько, буду держать себя в рамках.
-Арсен, чего ты боишься больше всего?
-Несчастья, связанного с моей семьей. Дай Бог, чтоб ничего не случалось, а если случается, то в свое время.
-Какое качество ты ценишь в человеке?
-Естественно, если считаешь себя честным человеком, требуешь этого и от других. Честность, профессионализм, очень важен также патриотизм, преданность семье, уважение к старшим и имеющим заслуги людям. Не люблю неблагодарных людей, нельзя быть неблагодарным.
-Кому доверяешь больше всего?
-Семье, всем членам семьи без исключения.
-Затрудняюсь сказать, но где бы не был, хочу быть в окружении семьи.
-Где ты хотел бы провести старость?
-Знаете, я думал об этом. На каких-нибудь тропических островах. Я очень люблю море, хоть и родился и вырос в горах. Меня очень привлекает Куба.
-Чем ты хотел бы запомниться?
-Хотел бы, чтоб меня запомнили таким, каким знают сейчас. Не хочу, чтоб это мнение изменилось с годами. Я сделаю все, чтоб остаться таким в памяти людей.
-Какой вопрос ты бы хотел, чтоб тебе задали?
-Те вопросы, которые вы задаете сейчас, мне было интересно, был повод задуматься. Это были непростые вопросы с философским уклоном, что мне лично нравится, не люблю избитых вопросов.
-Какой вопрос ты бы задал себе с журналистской точки зрения?
-Точно не касающийся спорта.
-Что бы ты сказал Богу, если бы увидел его?
-Мне не первый раз задают этот вопрос, но каждый раз неожиданно. Одно не меняется, когда настанет этот момент, многого не сможешь сказать. Нужно попросить только, если возможно, отпущения грехов.