Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի պաշտոնական կայքը (armnoc.am) շարունակում է հարցազրույցների շարքը հայազգի ճանաչված և հեռանկարային մարզիկների հետ: Շարքի հերթական հարցազրույցը հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի անդամ, Եվրոպայի և աշխարհի նախկին չեմպիոն, Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր Արսեն Ջուլֆալակյանի հետ է:
-Արսեն, վերելքներն ու վայրէջքներն սպորտում անխուսափելի են: Այս տարվա աշխարհի առաջնությունը ձախողված էր քեզ համար: Ի՞նչ հետևություններ ես արել:
- 2015 թվականը, հենց աշխարհի առաջնությունը ինչ-որ տեղ աննորմալ դասավորվեց ինձ համար, բայց տարվա մյուս մրցաշարերին, որոնց մասնակցել եմ, հաղթանակած եմ դուրս եկել: Չհասկացա` ինչ եղավ: Մինչ օրս էլ չեմ կարող բացատրել, թե ինչն էր այդ ամենի պատճառը: Սակայն պատճառներից մեկը կնշեմ այն, որ պարտություններից հետո շատ արագ էին հաջորդ գոտեմարտերը: 45 րոպեում 3 գոտեմարտ եմ անցկացրել, որից մեկը նախորդ տարվա 80 կգ քաշային կարգում աշխարհի չեմպիոնի հետ էր: Ինձ համար և կարծում եմ բոլորի համար բավականին բարդ մրցակից: 4:0 պարտվում էի և հաղթեցի 4:7 հաշվով: Ինչ ունեի-չունեի տվեցի այդ գոտեմարտին: Ընդամեը 15 րոպե ունեի վերականգնվելու համար, որը՝ չբավարարեց: Այդ 15 րոպե բավարարեց միայն հաջորդ մրցակցի հետ 3 րոպե գոտեմարտելու համար: Գիտակցությունս արդեն լիարժեք չէր, հասկանում էի՝ ինչ է կատարվում, բայց չէի կարող ոչինչ անել: Պետք է լինել գորգում, պետք է լինել պրոֆեսիոնալ մարզիկ՝ խորությամբ հասկանալու, թե որքան բարդ է: Երբեմն ասում են՝ ինչպե՞ս կարող էր նման մարզիկն այսպիսի հնարք բաց թողնել. անհավատալի մի բան: Խնդիրն այն էր, որ մարմինդ չի ենթարկվում քեզ: Մոտ մեկ ամիս ցանկություն չկար ինչ-որ բան անելու, սակայն հետո հասկանում ես, որ դեռևս ոչինչ կորցված չէ: Մեր նպատակն Օլիմպիական խաղերն են: Ոչ մի նստվածք չի մնացել աշխարհի առաջնությունից հետո, ամեն ինչ հաղթահարված է:
-Առջևում վարկանիշային 3 մրցաշար կա, ինչ ես կարծում, քեզ կհաջողվի՞ հենց առաջին փորձից ուղեգիր ձեռք բերել:
-Բնականաբար, փորձելու եմ Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր նվաճել առաջին իսկ փորձից: Այդ ամենը կարևոր է այն առումով, որ շատ ավելի ժամանակ կունենամ նախապատրաստվելու Օլիմպիական խաղերին և կվերականգնվի այն անթերի վստահությունը, որը կար մինչ այդ: Պետք է թե ես, թե իմ մարզիչները ճիշտ մոտենանք, թե որ մրցաշարին կմասնակցենք:
-Արսեն, հնարավո՞ր է, որ Ռիոյի Օլիմպիական խաղերից հետո հեռանաս մեծ սպորտից:
-Իսկապես ոչինչ չեմ կարող ասել: Տարիքս թույլ տալիս է շարունակել: Բայց հիմա չեմ ուզում խոսք տալ, ասել: Դեռ վերջին չհասած՝ նախապես գնահատական տալը սխալ գործ է: Ավելի լավ է վերջնական արդյունքը ունենանք և հետո հասկանանք, պետք է յուղալի վերջակետ դնել, թե շարունակել:
-Բազմիցս նշել ես, որ պրոֆեսիոնալ կարիերադ ավարտելուց հետո հնարավոր է քեզ տեսնենք քաղաքականության կամ դիվանագիտության ասպարեզում: Ծրագրերը չե՞ն փոխվել:
- Եթե սկսեմ այդ գործը, ապա պետք է մեծ փորձ ձեռք բերեմ, առանց փորձի սկսել արևմտաեվրոպական լուրջ երկրից՝ ծանր հետևանքներ կունենա: Նախ պետք է փորձառու դիվանագետ դառնալ և հետո միայն ցանկությունները բարձրացնել: Բայց այստեղ կրկին գալիս կանգ ենք առնում Ռիո-2016 առաջ: Ինչպես էլ պտտվենք` միևնույն է պարզություն կլինի միայն Օլիմպիական խաղերից հետո:
-Այս տարի կյանքիդ գլխավոր հաղթանակներից մեկն ես տարել` հայր ես դարձել: Ի՞նչ է փոխվել դստերդ ծնվելուց հետո:
-Իրոք, շատ բան է փոխվել: Առաջ, երբ առողջականի հետ խնդիրներ էի ունենում, ապա միայն մտածում էի սպորտի մասին: Բայց հիմա այլ կերպ է, սպորտին մրցակից է ավելացել՝ աղջիկս է: Շատ ավելի լուրջ ես դառնում, հավասարակշռված: Նա է դարձել կենտրոնը, պետք է իրեն հարմարվենք, պետք է այնպես անենք, որ նրա համար ամեն ինչ անթերի լինի: Բնավ չի խանգարում մեզ, առավոտյան ժպիտը փոխում է ամբողջ տրամադրությունդ: Մի արեգակ է, որ շողում է տանը: Ցանկանում եմ, որ բոլորը վերապրեն այդ զգացողությունը:
-Արսեն, փոխելով հարցերի բնույթը, հեռանալով մարզական և անձնական թեմաներից, ի՞նչ է քեզ համար երջանկությունը:
-Չասեմ, որ այլ կերպ եմ վերաբերվում երջանկությանը: Երբ ասում են, որ բացարձակ երջանիկ եմ, ապա մասամբ են բնութագրում երջանկությունը: Ցավոք սրտի, այսօր մենք ապրում ենք այնպիսի առօրյայով, որ խնդիրները բազմաթիվ են: Բնականաբար, սուտ կլինի ասել, որ նաև դժբախտ ես: Այո, ես ինձ համարում եմ երջանիկ մարդ, բայց երջանկությունն ակնթարթներ են: Այդ ակնթարթները շատ են լինում ինձ մոտ, փառք Աստծո, և երջանիկ մարդ եմ, որ այդպիսի պահեր հաճախ են լինում: Կցանկանայի, որ դրանց որակը և թիվը երբեք չպակասի:
-Իսկ հաջողությունը:
-Հաջողությանը ևս յուրահատուկ մոտեցում ունեմ: Հաջողությունը լուրջ, պրոֆեսիոնալ և նվիրված աշխատանքի արդյունք է: Առանց հաջողության շատ մեծ բարձունքների չես հասնի: Հաջողությունն այն գործոնն է, որ պետք է քեզ ուղեկցի ցանկացած գործում: Բայց հույսը դնել միայն հաջողության վրա չի լինի:
-Որո՞նք են քո ուժեղ կողմերը:
-Կարծում եմ, աշխատասիրությունը, նպատակասլացություն և գործը կիսատ չթողնելու բնավորության գիծը:
-Իսկ թույլ:
-Վերջերս եմ հանգել այդ մտքին, որ երբ սկսում ես շատ վստահել մարդկանց, հաճախ պատժվում ես: Չգիտեմ դա թուլություն է, թե ոչ, բայց հանկարծ, անսպասելի ինչ-որ հարված ես ստանում: Պետք է շատ զգույշ լինել՝ ում ես նվիրվում, որքանով ես նվիրվում: Հիմա պետք է չափավոր լինեմ:
-Արսեն, մարդուն բնորոշ է նաև վախի հատկանիշը, ո՞րն է քո մեծագույն վախը:
-Ընտանիքիս հետ կապված ինչ-որ դժբախտ բան: Տա Աստված, որ ոչինչ չլինի, և ինչ լինում է, թող որ լինի ժամանակին:
-Մարդկային ո՞ր հատկանիշն ես գնահատում անձի մեջ:
-Բնական է, եթե դու ինքդ քեզ համարում ես ազնիվ մարդ, պետք է դիմացինից էլ դա պահանջես: Ազնվությունը, պրոֆեսիոնալիզմը մի քիչ այլ հարթակում: Շատ կարևոր է նաև հայրենասիրությունը, նվիրվածությունն ընտանիքին, հարգանքը տարեցների և վաստակ ունեցած մարդկանց նկատմամբ: Չեմ սիրում անշնորհակալ մարդկանց: Մարդ երբեք չպետք է ապերախտ լինի:
-Ընտանիքիս: Ամբողջ ընտանիքին` առանց բացառության:
-Դժվարանում եմ ասել, որտեղ էլ լինեմ, պետք է լինեմ ընտանիքովս շրջապատված:
-Մտածել եմ այդ մասին, գիտեք: Ինչ-որ մի տրոպիկական կղզում: Ես ինձ ծովափնյա անձնավորություն եմ համարում, թեպետ ծնվել և մեծացել եմ լեռներում: Շատ է գայթակղում Կուբան:
-Կուզենայի, որ ինձ հիշեն այնպես, ինչպես հիմա ճանաչում են: Չեմ ցանկանա, որ փոխվի այդ կարծիքը տարիներ անց: Ես ամեն ինչ կանեմ, որ այդ կերպ մնամ մարդկանց հիշողության մեջ:
-Ի՞նչ հարց կցանկանայիր որ քեզ տային:
-Այն հարցերը, որոնք հիմա տալիս եք, ինձ շատ հետաքրքիր էին, մտածելու առիթ էին տալիս: Հասարակ հարցեր չեն և փիլիսոփայական ուղվածություն էլ ունեն, ինչն անձամբ շատ եմ սիրում և խուսափում եմ ծեծված հարցերից:
-Եթե քեզ հիմա լրագրողական տեսանկյունից հարց տայիր, ի՞նչ հարց կտայիր:
-Հաստատ ոչ սպորտին վերաբերվող:
-Առաջին անգամը չէ, որ այս հարցը տալիս են ինձ, բայց ամեն անգամ անսպասելի է: Մի բան կա, որ երբեք չի փոխվում, երբ այդ պահը գա, դու շատ բան չես ունենա ասելու: Պետք է խնդրես միայն, որ այն մեղքերը, որ գործել ես, հնարավորինս ներվի:

The official website of the National Olympic Committee of Armenia (armnoc.am) continues the range of interviews with Armenian famous and promising athletes. Our next guest is Armenia’s Greco-Roman wrestling team member, World and Europe former champion, Olympic Games' silver medalist, Arsen Julfalakyan.
-Arsen, ups and downs are inevitable, especially in sport. This year's championship was a failure for you. What conclusions have you drawn from it?
-The 2015 and especially the World Championship turned out abnormal for me but I triumphed at the other tournaments of the year. I didn’t understand what happened. Even now I can't explain what the reason was. I can mention one reason: fights were following each other very fast after defeats. I had 3 fights in 45 minutes and one of them I spent with a World Champion in 80kg weight class who is a very tough opponent for everyone. I was losing 4-0 but at least I managed to beat him 4-7. I did my best in that bout having only 15 minutes for reinstatement but it wasn't enough. Those 15 minutes were enough only for 3 minutes of fighting. I wasn’t in a state of full consciousness, I realized what was happening but I couldn’t do anything. One should be a professional athlete and stand in a ring for having an idea how complicated it is. Sometimes they wonder how such an athlete can miss a trick. It’s incredible. The problem is that your body doesn’t obey you. About a month I had no desire of doing anything but then I realized that nothing was lost yet. Our goal is the Olympics. No residue is left after the World Championship, everything has been overcome.
-You still have 3 qualifiers, what do you think, you will be able to obtain an Olympic qualification from the very first attempt?
-Of course, I'll try to obtain a qualification from the very first attempt. It is very important as I will have more time to prepare for the Olympics and restore the lost self-confidence. Both my coaches and I should chose properly which tournament we are going to.
-Arsen, is it possible that after the Olympics you will leave the sport?
-Really, I can't say anything. My age allows me to continue, but don't want to say anything about it. It is wrong to give an assessment before reaching the goal. It's better to reach the final result and only then to decide whether to put a big full stop or not.
-You have repeatedly said that after leaving the professional career you would like to engage in politics or diplomacy. Haven’t the plans changed?
-For starting such career one should have an experience. Starting from a West European country without experience will cause dire consequences. First, one should become an experienced diplomat and only then have such desires. But here again we come to the Rio 2016 Olympics. The more I think the more I understand that everything will become clear after the Olympics.
-This year you celebrated one of the most important victories of your life, you have become a father. What has changed after your daughter's birth?
-Indeed, much has changed. Before, when I had health problems I thought only about sport. But now when I have my daughter, I've become more serious, more balanced. She is at the center of our attention all the time, everything should be done perfect for her. She never disturbs us, seeing her smile in the morning, makes me happy. She is a sun that shines at home. I wish everyone to have this feeling.
-Arsen, leaving aside sports and personal issues, what is happiness for you?
-I wouldn’t say that I perceive happiness differently, I don't. When people talk about absolute happiness they describe it partially. Unfortunately, nowadays, we have many problems, undoubtedly I'll lie saying that I'm not happy. Yes, I consider myself a lucky man, but this happiness consists of moments. Thanks God, I often have such moments. I wish to feel them in the same quality and number.
-I also have a special approach to success. The success is a result of a serious, professional and devoted work. You can't reach great heights without success. It must accompany you everywhere. But one shouldn't rely solely on success.
- Which are your strong sides?
- I think diligence, purposefulness and nature of not to leave the job half done.
-Recently, I came to the conclusion that when you begin to trust people, you are often punished for it. I don't know if it is a weakness or not, but when you trust people you can unexpectedly get hit. One must be very careful in choice of friends. Now I should be moderate.
-Arsen, all people have fears, which is your fear?
-My fears are about my family, I pray for its wellbeing and what happens, let it be in time.
-What feature do you appreciate in people?
-Naturally, if you are honest you demand the same from others. Honesty and Professionalism are on another platform. I think patriotism, devotion to family, respect for elders and merited people are also very important. I do not like ungrateful people. A man should never be ungrateful.
-To my family, the whole family without exceptions.
-Where do you see yourself in 10 years?
-It’s difficult to say but no matter where I am, I’ll be surrounded with my family.
-I’ve thought of it. Maybe, on some tropical island. I like sea, though I was born and grew up in mountains. Cuba tempts me much.
-I would like to be remembered as I am known now. I don’t want people to change their opinion on me with the years. I’ll do everything to stay the same for them.
- What question would you like to be given?
-The questions I am given now, they are very interesting and have something to think about. They aren't simple and in some sense they are philosophical. I like such questions and avoid banal ones.
-If you ask yourself a journalistic question, what question it would be?
-Surely, not a sports related one.
-It's not the first time I am asked about it but every time it seems unexpected. There is something that will never change, when that time comes, you won't have much to say, only to ask to forgive the sins you have committed.